štúdia rúk pri dramatickom svetle

Osvedčené tipy: Portréty pri slabom svetle

Adrienne Surprenant

Túto sériu portrétov som nafotila v rámci reportážneho projektu o kmeni Kipsigis pre kanadské noviny Le Devoir, na ktorom som pracovala spolu s novinárkou Anne-Marie Provost. V tomto projekte ma inšpirovala najmä možnosť zachytávať portréty ľudí plne nasadených do boja za svoju komunitu a za nápravu historických krívd.

low key portrét muža hľadiaceho mimo fotoaparátu © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Využite prirodzené svetlo vo svoj prospech

Či už ste v Afrike, alebo kdekoľvek inde na svete, ak fotografujete na poludnie, slnko sa týči vysoko na oblohe a žiari obzvlášť jasne. Výsledné osvetlenie zhora vytvára vysoký kontrast a nelichotivé portréty, preto, ak je to možné, sa v takom čase snažím svoje objekty zaviesť do interiéru. Svetlo teda nepochádza priamo zo slnka. Namiesto toho ho nechám skrz okno prenikať dovnútra, čím vznikne klasické osvetlenie v štýle maliarskeho šerosvitu.

Páči sa mi, že toto jemnejšie, no predsa priame svetlo, dokáže odhaliť alebo naopak zahaliť určité aspekty fyziognómie, charakteru tváre osoby, vytvoriť závoj tajomna a vyrozprávať príbeh, ktorý zdôrazní emócie na snímke.

portrét muža s bradou hľadiaceho mimo fotoaparátu © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Zvoľte pevný objektív

Na svojom tele Alpha 7 IV obvykle používam objektívy Sony Sonnar T* FE 55 mm f/1,8 ZA alebo FE 35 mm f/1,4 G Master. Pri väčšine reportážnych fotografovaní siaham po 35 mm objektíve a na portréty či detailné snímky používam 55 mm objektív. Keďže používam pevný namiesto transfokačného objektívu, v nových situáciách mi to pomáha mať vždy na pamäti samotný záber aj moju pozíciu. Toto zdanlivé obmedzenie mi umožňuje používať vybavenie prirodzene a zamerať sa na daný moment, emóciu, príbeh či ľudí, pri ktorých sa nachádzam.

Ak by som so sebou nosila viac objektívov či napríklad ťažšie alebo väčšie vybavenie, mohlo by to medzi mnou a ľuďmi, ktorých fotografujem, vytvoriť akúsi bariéru.

pochmúrny portrét ženy dívajúcej sa mimo fotoaparátu © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/50s @ f/6.3, ISO 1600

Upravujte kompozíciu s funkciou kontinuálneho automatického zaostrovania

Automatické zaostrovanie nielen na fotoaparáte Alpha 7 IV, ale tiež na všetkých fotoaparátoch z radu Alpha od spoločnosti Sony, je úžasne presné, a to aj pri slabom svetle. Fotografovať sa vám tak bude jednoducho a môžete mať pri tom vždy istotu, že oči objektu budú zaostrené. Pri kontinuálnom zaostrovaní objektív udržiava zaostrenie objektu, čo mi dáva možnosť viac sa pohybovať, sledovať, ako svetlo dopadá na tvár, a nájsť tak tú najlepšiu kompozíciu.

štúdia vznešene pôsobiaceho muža © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Expozíciu svetlých častí nastavujte manuálne

Už od momentu, keď som po prvýkrát chytila fotoaparát do ruky, vždy fotografujem v režime plne manuálnej expozície. S časom si vybudujete cit pre inštinktívne a rýchle nastavovanie clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.

V situáciách so šerosvitom nastavujem expozíciu pre najsvetlejšie časti snímky, aby sa neprepálili na čisto bielu, no aby sa zároveň všade zachovali detaily a textúra. Pri fotografovaní za takýchto podmienok vnútri rada nastavujem clonu na f/5,6 a ostatné nastavenia už prispôsobím podľa nej. Pri pózovanom portréte môže byť rýchlosť uzávierky relatívne nízka, keďže pri ňom nehrozí riziko rozmazania pri pohybe objektu.

portrét muža so svetrom s véčkovým výstrihom © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.0, ISO 2500

Zabudnite na statív. Použite radšej funkciu SteadyShot

Mať tú najľahšiu možnú výbavu je pre mňa ako pre fotoreportérku základom. Nosím so sebou dva fotoaparáty Sony Alpha a notebook, no statív ani iné príslušenstvo na udržanie fotoaparátu so sebou neberiem. Často fotografujem v stanoch či iných podobných malých priestoroch, kde by statív zbytočne zavadzal. Vždy sa však môžem spoľahnúť na integrovanú stabilizáciu obrazu SteadyShot, ktorá napravuje chvenie fotoaparátu. Navyše snímač môjho fotoaparátu Sony dokáže zachytávať snímky pri vysokej citlivosti ISO bez toho, aby to ohrozilo kvalitu či detaily. Práve týmto dvom funkciám fotoaparátu Alpha 7 IV vďačím za to, že so sebou už nemusím nosiť statív.

portrét ženy v pestrofarebnej košeli © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/60s @ f/6.3, ISO 1600

Príbeh sa ukrýva v detailoch

Keď som po prvýkrát uvidela výtlačky týchto fotografií vo veľkom formáte, uchvátilo ma, že si fotografie zachovali všetky detaily v tieňoch a nič sa nestratilo ani v svetlých častiach. Na výtlačkoch tejto veľkosti vyzerali tváre ako živé. Bolo na nich vidieť všetky detaily, dokonca aj póry na pokožke. Snímačom zachytené detaily dodali výtlačkom portrétov dojem plný života a pomohli vyrozprávať príbeh každej z týchto osôb.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber