Ak by ste boli návštevníkom z iného sveta a po prvýkrát by ste spočinuli pohľadom na Zemi z vesmíru, pokojne by ste si mohli myslieť, že ide o vodnú planétu. Z iného uhla vidno, že voda pokrýva 71 % z jej povrchu, a preto si možno budete klásť otázku, kde na tejto modrej planéte sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytuje inteligentný život.
Ústrednou časťou diela Alexisa Rosenfelda je inteligencia a vzdelanie. Ako vedúci výskumného projektu Fondation 1 Ocean s podporou UNESCO si so svojimi kolegami kladie za cieľ objavovať, dokumentovať a podporovať vedecké misie v oceánoch, pričom jeho hlavným zámerom je pomôcť nám lepšie ich pochopiť a chrániť. A keď hovorí o „nás“, myslí tým každého, pretože my všetci vodu potrebujeme a spoliehame sa na ňu.
„Projekt nesie názov 1 Ocean, pretože skutočne máme iba jeden oceán, o ktorý sa všetci delíme a na ktorý sa spoliehame,“ vysvetľuje Alexis. „Náš svet je prepojený vodnými cestami. Stredozemné more sa vlieva do Atlantického oceánu, ktorý zasa prechádza do Tichého oceánu a neskôr sa z neho stane Filipínske a Juhočínske more a napokon Indický oceán, ktorý opäť ústi do Atlantiku. Iba naše moria sú takto prepojené a to nám odhaľuje tie najlepšie, ale aj najhoršie stránky našej planéty.“
„Udalosti alebo nepriaznivé javy na jednom mieste budú mať následky aj inde,“ pokračuje Alexis, „a práve to v súčasnosti vidíme pri znečistení, strate biotopov a vymieraní druhov. Našou úlohou je zvyšovať informovanosť o stave a význame našich oceánov. Hoci náš svet a jeho prepojenia sú ľahko viditeľné z veľkej výšky, nedokážeme si až tak ľahko predstaviť, čo sa so svetovou zásobou vody deje. Naše moria a jazerá sa ligotajú odleskmi slnka, no pod hladinou sa v skutočnosti ukrýva zanedbanosť. Takže to je úloha pre našu najnovšiu členku menom Lily,“ dodáva s úsmevom, „a my dúfame, že nám veľmi pomôže.“
Lily je ponorný robot a Alexis dúfa, že tento prírastok mu otvorí značné možnosti a zlepší kvalitu jeho práce pod vodou, ktorej konečným cieľom je objavovať a vzdelávať. „Pri zrode Lily stál so mnou Antoine Drancey, vedúci štúdia Black Whale Pictures, a pomohlo nám aj financovanie a technická podpora spoločnosti Sony Europe,“ vysvetľuje. „Antoine je pilot, ja som fotograf a Lily je naozaj ako ďalší pár očí v morských hlbinách. Dokáže zostúpiť až do hĺbky 1 000 metrov, dosahuje rýchlosť päť uzlov a je spojená optickými vláknami s diaľkovou stanicou, takže všetko vidíme, akoby sme boli priamo na mieste.“
„Pôvodné fotografie a videá sú pri takýchto projektoch veľmi dôležité,“ pokračuje Alexis, „pretože v hlbinách neustále objavujeme nové príbehy – príbehy, ktoré treba odhaľovať a o ktoré sa treba deliť. Lily má LED svetlá s novým dizajnom, ktoré sú vo veľkých hĺbkach kľúčové, ale predovšetkým sa na ňu dá nasadiť fotoaparát Sony Alpha 1 a rekordér Atomos, ktorý nám umožňuje zhotovovať úžasne kvalitné nespracované fotografie a snímať videá s rozlíšením 4K alebo 8K. A keďže fotoaparáty radu Alpha od spoločnosti Sony majú jednotnú konštrukciu, môžeme dokonca nasadiť aj model Alpha 7S III na snímanie videí pri slabom svetle.“
Dizajn a ovládací systém Lily okrem toho Alexisovi umožňujú na diaľku vykonávať rôzne zmeny nastavení expozície, zaostrovania a dokonca aj transfokácie s okamžitým účinkom. „Okrem toho je však ďalšou obrovskou výhodou Lily aj 18-hodinová výdrž batérie a to, čo vďaka nej uvidíme.“
„Zdravie našej planéty nie je neobmedzené a to isté platí aj o čase podmorských fotografov,“ vysvetľuje Alex, „lenže Lily nám prináša niečo, čím sa môžu zvyčajne pýšiť iba fotografi na súši. Keď sa fotograf divokých zvierat vydá do lesa alebo na pláň, môže tam na vhodnú chvíľu čakať celé hodiny alebo dokonca dni, ak má teplú bundu a dostatok jedla. Vo vode však máme oveľa viac obmedzení. Čakáme tak dlho, ako sa len dá, lenže skôr či neskôr sa musíme vrátiť nad hladinu – a keď sa vynoríte, možno vám niečo unikne iba o niekoľko minút. Vďaka Lily sa však môžeme skryť, čakať a zaostrovať na objekty tak dlho, ako je potrebné! A môžeme to robiť nielen v hlbokých moriach, ale aj v skromnejších hĺbkach siahajúcich do 20 až 40 metrov.“
Vďaka týmto možnostiam sa pred Alexisom otvoril celý oceán miest, na ktorých môže pracovať a „samozrejme, že sa vďaka tomu môžeme dostať na chladnejšie, hlbšie a dokonca aj teplejšie miesta, ako sú hlboké sopky a termálne prieduchy, ktoré majú svoje vlastné ekosystémy.“
Popri krásach objavovania je veľká časť z toho, čo Lily vidí, oveľa znepokojivejšia. „Hoci zatiaľ toho o druhoch, ktoré sme doteraz nasnímali, nemôžeme zverejniť veľa, jedným z nich sú červené stromovité gorgónie v Stredozemnom mori,“ pokračuje Alexis. V tejto oblasti je veľký problém s odlesňovaním v dôsledku otepľovania a premien mora. Tieto nádherné druhy žijú tesne pod hladinou v hĺbke 200 metrov a tvoria významnú súčasť ekosystému, či už ako potrava, alebo ako útočisko pre iné živočíchy.“
„A potom sú tu plasty,“ hovorí s pochmúrnym výrazom. „Tie tvoria značnú časť toho, čo v rámci projektu 1 Ocean s pomocou Lily hľadáme. Všetci o tomto probléme vieme, lenže teraz vám ukážeme, že je to ešte desivejšie, než sme si mysleli. Plasty sú mrazivým príkladom toho, čo môžeme nájsť pod hladinou. Vieme, že na plážach a na hladine oceána vidíme iba jedno až dve percentá všetkých plastov nachádzajúcich sa v mori, pretože zvyšných 98 % klesá ku dnu… a tam spôsobuje ešte viac škody a dá sa ešte ťažšie odstrániť. Vďaka Lily sme teraz videli aj miesta s hĺbkou 1 000 metrov, ktoré už, žiaľ, pripomínajú veľké plastové cintoríny.“
„Na týchto miestach,“ pokračuje, „nachádzame plasty z roku 1970 a dokonca ešte staršie. Všetko sú to odpadky zahodené na zem alebo do riek, ktoré si napokon nájdu cestu až do mora. Vďaka záznamu od Lily teraz môžeme ukázať, že plasty nie sú rozložiteľné a hoci nám zídu z očí – a v prípade mnohých ľudí aj z mysle –, nikam nezmiznú. Vlastne sú potom ešte nebezpečnejšie a uvoľňujú sa z nich mikro- a nanoplasty. Tie sa dostávajú do potravinového reťazca a nezabíjajú iba morské živočíchy. Spomínate si na to, že sme spojení „jedným oceánom“? To znamená, že plasty sa k nám vracajú aj na našom tanieri.“
„Lily je najnovšou členkou nášho tímu a vďaka fotoaparátom Sony Alpha 1 a Alpha 7S III dokáže rozšíriť náš prehľad o oceáne,“ dodáva Alexis na záver. „Stále sme však iba na začiatku. Lily nám ešte neodhalila to najlepšie. Časom nám podľa mňa ukáže veci, ktoré sme ešte nikdy nevideli – či už dobré, alebo zlé.“
„Máme mnoho príležitostí a nápadov týkajúcich sa toho, kam sa môžeme vydať, čo tam budeme hľadať a ako zvýšime informovanosť o našich oceánoch. Ešte nie je neskoro túto situáciu zvrátiť a my sme vďační spoločnosti Sony, že nám pri tom pomáha.“
Pod hladinou sa ukrýva ďalší svet: môj svet, kde všetko vyzerá ako z rozprávky a vyráža vám dych.