osamelý ľadový medveď kráča po snehu

Sony Wildlife Explorers

V roku 2021 sa skupina fotografov Sony spojila so spoločnosťou Sony Nordic, aby spolu vytvorili skupinu Sony Wildlife Explorers. V súčasnosti skupinu tvorí sedem fotografov prírody spolupracujúcich so spoločnosťou Sony – Staffan Widstrand, Melissa Schäfer, Fredrik Granath, Marcus Westberg, Magnus Lundgren, Floris Smeets a Roy Mangersnes. Všetci títo fotografi majú skúsenosti s fotografovaním v arktickej oblasti, kde sú dôsledky klimatických zmien zjavnejšie ako kdekoľvek inde na Zemi.

Skupina Wildlife Explorers chce s podporou spoločnosti Sony prostredníctvom svojich snímok vyrozprávať príbeh Arktídy.

Jedným zo zakladajúcich členov projektu je švédsky fotograf Staffan Widstrand. Staffan v rozhovore o skupine vysvetľuje, že sa chcú „podeliť o radosť z divokej prírody, aby si naše prírodné dedičstvo zamilovalo čo najviac ľudí, pretože to, čo milujeme, to si aj chránime. Ale ako sa dá milovať niečo, čo ste nikdy nevideli?“

los kráča po snehu

© Staffan Widstrand | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/640s @ f/2.8, ISO 1000

„Myslím, že všetci sa snažíme o to isté,“ hovorí Fredrik Granath, ďalší člen skupiny Sony Wildlife Explorers a ďalej vysvetľuje, „Chceme skrátiť vzdialenosť medzi ľuďmi a prírodou.“ Fotografi Sony Wildlife Explorers dúfajú, že ak sa im podarí lepšie zviditeľniť veľkolepú, no zároveň krehkú prírodu a krajinu, oslovia tým nielen ľudí, ktorí o klimatických zmenách už majú povedomie.

popraskaný ľad v arktickom mori

Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/4.5, ISO 100

topiaci sa ľadovec v arktickom mori

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1000s @ f/13, ISO 400

„Niekedy je to ako učiť starého kocúra myši chytať. Musíme prekonať hranice publika zameraného na fotografie prírody a osloviť masy,“ hovorí Fredrik, „A týchto ľudí chceme skutočne osloviť – chceme sa dotknúť ich sŕdc. Ak sa nám to podarí, dokážeme ľudí výraznejšie zmeniť a inšpirovať. Preto sa stále snažíme prísť na to, ako to dosiahnuť.“

dva mrože sediace na skale

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/500s @ f/4.0, ISO 1000

Fredrik je skúsený producent a fotograf, ktorý v Arktíde pôsobí už viac ako dvadsať rokov a posledných sedem rokov sa tejto práci venuje spolu so svojou partnerkou Melissou Schäfer.

„Keď stojíte na ľade a pred vami je ľadový medveď, máte pocit, akoby cítil vaše myšlienky,“ hovorí Fredrik, „Starí Inuiti zvykli hovoriť: „O medveďoch len v dobrom, inak ich to môže nahnevať‘. Ich duch a inteligencia sú pre nás nepochopiteľné. Sú možno inteligentnejšie ako my, ale úplne iným spôsobom.“

ľadový medveď pôvabne kráča po ľade

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 250

Na svoje cesty na Arktídu si so sebou berú objektívy Sony FE 16–35 mm f/2,8 GM, FE 24–70 mm f/2,8 GM II, FE 70–200 mm f/2,8 GM OSS II a superteleobjektív FE 600 mm f/4 GM OSS. Každým objektívom rozprávajú inú časť príbehu o živote ľadových medveďov.

„Rozprávame príbeh Arktídy viac-menej z pohľadu ľadového medveďa,“ vysvetľuje Fredrik, „Chceme nechať zaznieť hlas ľadového medveďa, pretože nám môže povedať príbeh o nás všetkých. Pri pohľade na to, čo sa deje s ľadovým medveďom, vidíme našu budúcnosť.

ľadový medveď sa pozerá na svoj odraz v ľade

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 160

Ľad sa topí. Ľadové medvede potrebujú na prežitie zamrznutý oceán. V ňom hľadajú potravu. Bez morského ľadu nebude ani ľadových medveďov. Vyhynú. V Arktíde pracujeme už roky, a tak vidíme ako sa v priebehu rokov mení. Máme fotografie, ako to tam vyzeralo pred desiatimi či pätnástimi rokmi a keď porovnáme ako vyzerala táto ďaleká arktická oblasť vtedy a ako vyzerá teraz, je to ako keby sme sa pozerali na dve úplne odlišné miesta. Je to kruté.“
pokojné arktické more s horami v pozadí

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/16, ISO 400

Keďže téma klimatickej zmeny prináša toľko šokujúcich negatívnych titulkov, Fredrik a ďalší členovia Sony Wildlife Explorers sa snažia rovnako poukázať aj na mnohé krásy tohto regiónu. Na šírenie posolstva o tom, čo sa deje, sú popri negatívnych správach rovnako dôležité aj pozitívne zábery.

„Môžete zobraziť hrôzu a strach z toho, že kvôli topiacemu sa ľadu sa ľadové medvede utopia. Viete, tie pochmúrne titulky, ktoré vidíte v správach, v ktorých hovoria o tom, aké je všetko hrozné a ako sa blíži koniec sveta. Potom ale hrozí, že ľudia rezignujú a povedia si: „To je veľká vec. Je to na politikoch. Ja nič nezmôžem.“ Podľa našej filozofie ale môžete poukázať na krásu a zázrak Arktídy a na to, akým je ľadový medveď úžasným tvorom. Takto ľudí inšpirujeme, aby vnímali to spojenie a dospeli k poznaniu, že planéta Zem je naším domovom a že sa o ňu musíme starať,“ hovorí Fredrik.

portrét ľadového medveďa zblízka

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/800s @ f/4.0, ISO 500

Práve na jednej z výprav za ľadovými medveďmi pred niekoľkými rokmi nahradili Melissa a Fredrik svoje digitálne zrkadlovky fotoaparátom Sony Alpha 1. Okamžite na nich zapôsobilo automatické sledovanie zaostrenia fotoaparátu, ktoré im pri stretnutiach s polárnymi medveďmi pomáha zachytiť maximálne ostré zábery. „Keď sme sa vrátili domov z cesty na Arktídu, na ktorej sme prvýkrát fotografovali s fotoaparátom Alpha 1, spomínam si, ako som do počítača presúval všetky súbory z pamäťových kariet a prezeral si všetky snímky a bol som ohromený ich kvalitou až na úroveň pixelov. Bolo to jednoducho úžasné. Kvalita tohto zariadenia je naozaj neuveriteľná,“ vysvetľuje Fredrik.

ružová obloha odrážajúca sa v pokojnom arktickom mori

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/7.1, ISO 100

Arktída je na fotografovanie jedným z najnáročnejších prostredí, ale Fredrik je nadšený tým, ako fotoaparát Alpha 1 túto výzvu zvládol.

„Fotoaparát Alpha 1 si v chlade počína mimoriadne dobre. Tento fotoaparát si poradí so všetkým. Ako pri každom fotoaparáte, treba si dávať pozor na kondenzáciu pri prechode z teplého do chladného prostredia a späť. Musíte dbať aj o batérie a snažiť sa ich udržať v teple, no technológie batérií sú dnes už také vyspelé, že to nie je taký problém ako kedysi.“

mrož s otvorenými ústami leží na ľade

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 200

Jedným zo spôsobov, ako skupina Sony Wildlife Explorers pomocou svojich neuveriteľných záberov oslovuje stále viac ľudí a šíri svoje posolstvo, sú prednášky a besedy v severských krajinách pod záštitou spoločnosti Sony. „Prednášali sme v rôznych častiach Švédska,“ hovorí Fredrik, „a pred pár mesiacmi sme boli vo Fínsku.“

portrét Fredrika Granatha

Fredrik Granath

„Ľudí môžete osloviť rôznymi spôsobmi, napríklad prostredníctvom sociálnych médií, ale tak sa k nim priblížite len nakrátko a povrchne. Sociálne médiá umožňujú bez problémov osloviť sto tisíc či až milión ľudí. Ak však vytvoríte knihu, časopis alebo vystúpite s prednáškou, oslovíte síce menej ľudí, ale s nádejou, že sa ich dotknete hlbšie.“

Podľa člena skupiny Sony Wildlife Explorers, Staffana Widstranda, práca v skupine im umožňuje vzájomne sa inšpirovať a podeliť o svoje zručnosti v záujme dosiahnutia vyššieho cieľa.

sokol polárny sedí na snehu

© Staffan Widstrand | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/400s @ f/2.8, ISO 1250

„Momentálne ma teší, že môžem tráviť spoločný čas a pracovať so šikovnými a profesionálnymi ľuďmi. Všetci máme spoločnú úprimnú vášeň pre prírodu, ľudí a naše prírodné dedičstvo. Tímová práca prináša aj veľa vizuálnej inšpirácie a výmenu technického know-how, a tiež školenia s odborníkmi zo spoločnosti Sony.“

„Spolupráca so spoločnosťou Sony bola úžasná,“ dodáva Fredrik. „Boli k nám veľmi dobrí a vždy, keď sme ich požiadali o pomoc, vyšli nám v ústrety. Okrem toho nám tiež pomáhajú šíriť naše posolstvo a osloviť nové publikum. Všetci spoločne pracujeme na jednom spoločnom cieli – urobiť z nášho domova, Matky Zeme, také miesto, kde môžeme žiť v harmónii s prírodou a chrániť ju.“

los stojí na pobreží

© Melissa Schäfer | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/500s @ f/3.2, ISO 100

Skupina Sony Wildlife Explorers organizuje aj online prednášky a rozhovory, ktoré ľuďom umožnia dozvedieť sa viac o fotografovaní prírody a o tom, ako skupina Sony Wildlife Explorers pri svojej práci vníma dôsledky klimatických zmien. Okrem diskusií o fotografovaní, klimatických zmenách a prírode, sa v roku 2023 môžete tešiť aj na ďalšie novinky od tejto skupiny.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber