andrea font drží fotoaparát sony alpha 7siii pred piesočnou dunou

Úspech vo všetkých oblastiach

Andrea Font

Keďže si Andrea práve dopriala vzácnu chvíľu oddychu od projektov, máme skvelú príležitosť opýtať sa jej, čo ju ako tvorkyňu obsahu najviac vystihuje. Venuje sa fotografovaniu statických záberov i natáčaniu videí pre rôzne značky aj osobné projekty s rôznymi témami – od hudby či rôznych podujatí až po vodné športy – a tak bez váhania odpovedá: „Som univerzálna kameramanka!“

Nech už práve pracuje na čomkoľvek, motiváciu nachádza v nových zážitkoch. „Mám vášeň pre mnohé veci,“ tvrdí Andrea. „Športy, dobrodružstvá, filmy, hudbu, cestovanie, pútavé kampane… A to, že mám možnosť živiť sa tvorbou videí a fotografií v každej z týchto oblastí, je podľa mňa dokonalým príkladom osobného úspechu.“

„Na úrovni tvorby zbožňujem projekty, kde mám priestor prejaviť svoju umeleckú stránku a vymýšľať nové veci,“ vysvetľuje. „Obvykle to znamená, že môžem zachytávať statické snímky aj videá. Najprv som pracovala len ako fotografka, no ešte pred dvadsiatkou som si uvedomila, že videá ponúkajú obrovskú škálu možností. Dnes tvoria 80 % mojej tvorby videá a 20 % fotografie. V srdci mám však vždy miesto pre obe!“

2 muži v štúdiu pri aute

Takýto duálny prístup a prostredia, v ktorých Andrea pracuje, si vyžadujú spojenie prispôsobiteľnosti a kvality, ktoré väčšina vybavenia neponúka. V súčasnosti pracuje s fotoaparátom Sony Alpha 7S III a sériou objektívov Sony, ktoré sú podľa jej slov „to, o čom som vždy snívala. Táto kombinácia mi umožňuje zachytávať vysokokvalitné fotografie aj videá, takže som si ju skutočne zamilovala.“

„Funkcie, ktoré ponúka, padnú vhod najmä pri akčných a cestovateľských projektoch, kde sa vždy kladie dôraz na pracovné osvetlenie,“ vysvetľuje Andrea. „Práve preto je veľkosť tela fotoaparátu Alpha 7S III, ktorý tvorí kvalitné videá aj statické snímky, taká revolučná. Zároveň to znamená, že ak pracujem pri vode alebo pod vodou s jedným puzdrom, celý projekt dokážem zhotoviť s jedinou zostavou, a nemusím si pripraviť dve puzdrá s dvoma rôznymi fotoaparátmi.“

Ktoré z funkcií fotoaparátu Alpha 7S III sú teda najužitočnejšie? „Mojou najobľúbenejšou funkciou je jednoznačne možnosť natáčať video v rozlíšení 4K pri rýchlosti 120 sn./s,“ usudzuje Andrea. „Veľa obsahu, ktorý tvorím, sa následne používa na mobilných zariadeniach, takže si vyžadujú zvislý formát. Keď som v minulosti chcela dosiahnuť plynulé spomalené zábery, bolo ich možné natočiť len v rozlíšení HD, takže som musela natáčať v zvislej polohe, aby som získala plné rozlíšenie. Preto som vlastne nemohla použiť rovnaké video v horizontálnom formáte pre počítač alebo TV. Teraz však môžem všetko nasnímať v jedinom zábere a následne vytvoriť rôzne verzie bez toho, aby to ohrozilo kvalitu.“

žena stojaca na bielom kartóne na ulici

Prevratné pre Andreu boli aj dve základné citlivosti ISO fotoaparátu Alpha 7S III: „Ocenila som ich najmä pri hudobných a festivalových projektoch, kde často pracujem pri západe slnka alebo až po zotmení. Dve základné citlivosti ISO mi pomáhajú zvládať situácie pri nízkom osvetlení alebo v prostredí, kde sa osvetlenie často mení, napríklad na pódiu počas koncertu.“

„Jeden z hlavných dôvodov, prečo som ešte pred rokmi presedlala z digitálnych zrkadloviek na bezzrkadlové fotoaparáty Sony, je výnimočná citlivosť ich snímačov,“ pokračuje, „avšak výhody dvoch základných citlivostí ISO tieto fotoaparáty posúvajú ešte o úroveň vyššie. Základnou citlivosťou ISO fotoaparátu Alpha 7S III je teda 640, čo je zlatá stredná cesta pre dynamický rozsah aj šum. Ako pri všetkých základných citlivostiach ISO snímačov by ste teda pri jej znížení mali získať nižší dynamický rozsah a pri zvýšení zas viac šumu. Tento fotoaparát však disponuje dvoma základnými citlivosťami ISO, pričom vyššia je 12 800. Takto vám zaistí stále pôsobivý dynamický rozsah, no pri rovnakom šume ako 640. V tme tak môžete snímať takmer úplne bez šumu. Je to ako kúzlo!“
stuhy vejúce vo vetre na hudobnom festivale

Dnes je už Andrea úspešnou tvorkyňou obsahu a svoje skúsenosti predáva ďalej nádejným filmárom. „Keď som mala 20 rokov, založila som si vlastnú produkčnú spoločnosť,“ zdôveruje sa. „A keď som mala 21, odišla som z vysokej. Teraz mám 25 rokov a vyučujem na magisterskom stupni na tej istej univerzite. V praxi som sa naučila množstvo vecí, ktoré na školách neučia: Ako si zarobiť tvorbou? Ako si vybudovať kombináciu emocionálnej a podnikateľskej inteligencie?“

Na záver dodáva: „Zistila som, že dôležité je vybočiť zo zabehnutých koľají. Klasické štúdium nie je vždy kľúčom k úspechu, hlavne pri tvorivých profesiách. Tým najlepším učiteľom je neustála práca. Len pri nej objavíte svoj štýl, zistíte, čo prináša najlepšie výsledky, a zanecháte stopu vo svete. Potom potrebujete už len ten správny fotoaparát, ktorý vám so všetkým pomôže!“

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber