veľká mačkovitá šelma bežiaca v krovinatej oblasti v serengeti

Rýchlosť a svižnosť

Chris Schmid

Volám sa Chris Schmid a som švajčiarsky fotograf, bádateľ stanice National Geographic, filmár a kameraman špecializujúci sa na históriu prírody v odľahlých oblastiach. Zameriavam sa na veľké mačkovité šelmy. Môj hlavný cieľ je vždy rovnaký: prísť do srdca prírody, rozšíriť povedomie ľudí o krehkosti našej planéty a podnietiť aktivity na jej ochranu.

Venujem sa ochrane voľne žijúcich zvierat a úzko spolupracujem s organizáciou WildAid na ochranu životného prostredia so sídlom v San Franciscu s cieľom znížiť dopyt po nelegálnych produktoch z voľne žijúcich zvierat. V roku 2019 som otvoril online klenotníctvo Stay·Wild, z ktorého zisku až 50 % putuje do neziskových organizácií podporujúcich projekty na ochranu voľne žijúcich zvierat.

Ste jeden z prvých profesionálnych fotografov, ktorý testoval nový fotoaparát Sony Alpha 1. Aké boli vaše prvé dojmy a ktoré funkcie vás najviac zaujali?  

Keď som sa prvýkrát dozvedel o tomto fotoaparáte, zapôsobilo na mňa, že konečne môžem snímať vysokou rýchlosťou (až 30 snímok/s) a súčasne vo vysokom rozlíšení (50 Mpx), čo je to najlepšia možná kombinácia. Vďaka fotoaparátu Alpha 1 môžem konečne robiť všetko bez toho, aby som musel obetovať jednu stránku v prospech druhej. Keď sa vyberiem fotografovať do prírody, v niektorých situáciách sa nemôžem neustále vracať k autu alebo mať so sebou dva fotoaparáty. Je veľkým prínosom, že môžem používať rovnaký fotoaparát pre všetky rôzne typy záberov, ktoré robím. Ďalším zlepšením je pre mňa zdokonalený systém automatického zaostrovania. Dobrý je už aj na predošlom fotoaparáte, ale v tomto modeli je úžasne rýchly, čo platí najmä pre automatické zaostrovanie na oči so sledovaním u veľkých mačkovitých šeliem, ktoré je oveľa lepšie ako čokoľvek, čo som používal doteraz. Pokiaľ ide o video, funkcie vyzerajú úžasne, čo je tiež dôležité pre moju filmársku prácu.

veľká mačkovitá šelma sediaca na skale a hľadiaca do diaľky © Chris Schmid | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/800s @ f/4.5, ISO 500

Ako prínosné sú podľa vás tieto technologické zlepšenia pre váš pracovný postup a tvorivosť?

Ako som už povedal, vďaka rýchlosti a rozlíšeniu v jednom fotoaparáte je pre mňa omnoho jednoduchšie pripraviť sa na fotografovanie. Viem, že fotoaparát Alpha 1 mi poskytne rýchlosť na zachytenie jedinečného momentu, ale aj dostatočné rozlíšenie, ktoré mi v prípade potreby umožní orezať záber. To je pre mňa veľmi dôležité najmä počas scén lovu, pri ktorých sa všetko deje veľmi rýchlo a nikdy skutočne neviete, ktorým smerom sa lov bude uberať. Vynikajúci je aj dynamický rozsah snímača, ktorý umožňuje zachovať v kompozícii maximálne možné množstvo detailov aj v problematických podmienkach osvetlenia. Dobrým príkladom sú zábery v protisvetle: veľmi rád vytváram zábery v protisvetle plné kontrastu, pri ktorých sa však vyžaduje dobrý dynamický rozsah na zachovanie detailov v tieňoch alebo svetlých častiach, a Alpha 1 si v tomto ohľade počína úctyhodne.

levica na love v dlhej tráve © Chris Schmid | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/640s @ f/4.0, ISO 1000

br>
Ktoré ďalšie funkcie podľa vás vynikajú a v akých situáciách?
Bol som veľmi zvedavý, ako dopadne testovanie systému automatického zaostrovania, a to najmä automatického zaostrovania na zvieracie oči. Keď som túto funkciu testoval v minulosti, veľmi ma nepresvedčila. Jej zlepšenia pri tomto fotoaparáte ma však ohúrili a teraz je niečím, na čo sa môžem úplne spoľahnúť. Veľakrát som bol v situáciách, v ktorých napríklad lev kráčal v dlhej tráve. S predchádzajúcimi fotoaparátmi Alpha automatické zaostrovanie v týchto situáciách niekedy trocha hľadalo a preskočilo na steblo trávy pred zvieraťom. Pri použití fotoaparátu Alpha 1 zostávalo automatické zaostrovanie dokonale prilepené na očiach zvieraťa a bolo úžasné vidieť ho v akcii.

leopard s vycerenými zubmi na skale © Chris Schmid | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/800s @ f/5.0, ISO 640

Objektívy a príslušenstvo sú ďalšie základné prvky fotografovania a filmovania. Aké objektívy a príslušenstvo ste používali pri prvotnom testovaní a prečo?

Pri snímaní som používal objektív Sony FE 400 mm f/2,8 GM. Myslím, že s týmto objektívom vznikne 70 % mojich záberov. Niekedy som k nemu podľa potreby pridal 1,4x konvertor na zväčšenie dosahu, pričom som nespozoroval žiadne známky straty ostrosti alebo rýchlosti automatického zaostrovania. Objektív Sony 400 mm mám rád, pretože mi umožňuje držať si od zvierat odstup, ktoré sa vďaka tomu správajú prirodzene, no zároveň zachytiť v mojich fotografiách aj prostredie. Popri tomto objektíve som používal aj objektívy FE 70 – 200 mm f/2,8 GM a FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM. Tie mi umožňujú vytvárať aj trocha širšie zábery a zachytiť ešte viac z prostredia. Používal som tiež objektív FE 16 – 35 mm f/2,8 GM. Povedal by som, že so širokouhlým objektívom je urobených menej ako 5 % mojich záberov, no niekedy ho ozaj potrebujete a vždy poskytne niečo úžasné.

leopardie mláďa kráčajúce v dlhej tráve © Chris Schmid | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/1000s @ f/4.0, ISO 640

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom, ktorí chcú ísť vo vašich šľapajach?  

Ak by som mal dať jednu radu, asi najdôležitejšie je zamyslieť sa pred tým, ako stlačíte spúšť. Zamyslite sa nad tým, čo chcete vytvoriť a dosiahnuť v súvislosti s objektom, ktorý máte pred sebou. Buďte vo svojej práci selektívni a ak necítite emóciu, je možno lepšie nechať si tento moment len pre seba. Nevytvárajte fotografie len preto, že niečo je nádherné, vytvárajte fotografie vyjadrujúce odkaz a emóciu, ktoré chcete vyjadriť.

skupina mladých levov sediacich na skale © Chris Schmid | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/640s @ f/5.0, ISO 1250

Chcete dodať niečo na záver – poďakovanie alebo poslednú radu pre našich čitateľov?

Buďte sami sebou, vybudujte si vlastný štýl a pohľad na svet. Každý z nás má iný pohľad na to, čo vidíme, a vaša fotografia musí byť vyjadrením vášho pohľadu na svet, nie niekoho iného.

Vybrané produkty

Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

„Obraz je mocný. Jediný záber dokáže zachytiť emóciu alebo vyvolať vnútorné pocity.“

Súvisiace články

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber