nevesta stojaca vo vchode s Comským jazerom v pozadí

Hľadanie toho pravého

Cristiano Ostinelli

Volám sa Cristiano Ostinelli a už 15 rokov som svadobným fotografom. Žijem pri Comskom jazere v Taliansku, čo je ideálne miesto na moju prácu. Je to zároveň miesto, kde som začal svoju kariéru.

Pri práci cestujem po celom svete, na svadobné fotografovania aj na workshopy ako nositeľ titulu Master of Photography. Svoju prácu milujem, pretože mi umožňuje objavovať rôzne kultúry, navštevovať rozprávkové miesta, byť nezávislým a zároveň mať úplnú slobodu na vyjadrenie svojich fotografických ideí.

Ste jeden z prvých profesionálnych fotografov, ktorý testoval nový fotoaparát Sony Alpha 1. Aké boli vaše prvé dojmy a ktoré funkcie vás najviac zaujali? 

Bolo mi veľkou cťou, že si ma spoločnosť Sony vybrala na testovanie fotoaparátu Alpha 1 ešte pred jeho uvedením na trh. Na tomto novom fotoaparáte sa mi veľmi páči množstvo funkcií. Je vybavený všetkými najlepšími funkciami systému Alpha, ktoré sú nevyhnutné na komplexnú a expresívnu prácu, akou je svadobná fotografia. Zahŕňa totiž všetko od statických póz až po dynamické pohyby.

nevesta a ženích v klasickej póze

© Cristiano Ostinelli | Sony α1 + FE 35mm f/1.4 GM | 1/500s @ f/1.4, ISO 100

Ako prínosné sú podľa vás tieto technologické zlepšenia pre váš pracovný postup a tvorivosť?

Bezzrkadlový systém Alpha mi skutočne veľmi pomáha. Zjednodušuje moju prácu a umožňuje mi viac sa sústrediť na tvorivú časť. Na fotoaparáte Alpha 1 si cením najmä vysoké rozlíšenie, ktoré ponúka, a tiež mimoriadne vysokú rýchlosť snímania. Skvelou funkciou je aj zlepšené automatické zaostrovanie, a to najmä pri snímaní pohyblivých objektov. Tiež sa mi páči hľadáčik bez straty zobrazenia, ktorý je užitočný pri snímaní s využitím okolitého osvetlenia či blesku. Je to prvok, ktorý pri svojej práci veľmi potrebujem.

nevesta pózujúca v miestnosti so sochami

© Cristiano Ostinelli | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/2.8, ISO 250

Ktoré ďalšie funkcie podľa vás vynikajú a v akých situáciách?

Často musím snímať vo veľmi kontrastných situáciách, čo môžete vidieť aj na týchto obrázkoch. Dynamický rozsah fotoaparátu Alpha 1 je úžasný. Zachováva všetky detaily vo svetlých aj tmavých častiach snímok, takže na nich zostávajú všetky prvky rozprávajúce príbeh. Vďaka týmto výkonovým vlastnostiam v spojení s ďalšími spomínanými funkciami (rozlíšenie, rýchlosť, bezchybné automatické zaostrovanie) je oveľa ľahšie vytvoriť úchvatné zábery, ako je napríklad táto fotografia nevesty na rýchločlne.

nevesta na rýchločlne so slnkom v pozadí

© Cristiano Ostinelli | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/3200s @ f/2.8, ISO 100

Objektívy a príslušenstvo sú ďalšie základné prvky fotografovania a filmovania. Aké objektívy a príslušenstvo ste používali pri prvotnom testovaní a prečo?

Pri tomto fotografovaní som používal tri objektívy: FE 12 – 24 mm f/2,8 GM, nový FE 35 mm f/1,4 GM a FE 135 mm f/1.8 GM. V mojich fotografiách je podľa mňa veľmi dôležité zladiť objekt s prostredím a v tomto prípade som našiel ideálne riešenie v širokouhlom objektíve 12 – 24 mm GM. Vždy striedam širokouhlý objektív s objektívom 35 mm GM, ktorý je môj obľúbenec pre jeho všestrannosť a schopnosť reprodukovať scénu prirodzeným a umeleckým spôsobom. Ako tretí objektív rád používam teleobjektív, ako napríklad 135 mm GM, pretože dokáže izolovať objekt a vytvoriť nádherné rozostrenie (bokeh).

nevesta sediaca na schodoch so ženíchom za ňou

© Cristiano Ostinelli | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/2.8, ISO 100

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom, ktorí chcú ísť vo vašich šľapajach?  

Tým, ktorí robia fotografovanie ako povolanie alebo nad tým rozmýšľajú, by som poradil, aby vždy verili svojim snom, išli po krokoch a mali veľa trpezlivosti. Prikladajte veľkú váhu svojej vášni a menšiu váhu obchodnej stránke. Vždy sa snažte nájsť a udržať si vlastný štýl a nie nevyhnutne nasledovať momentálne trendy. Nič nie je nemožné. Pred dvadsiatimi rokmi by som si nevedel ani predstaviť, že sa tu raz budem rozprávať o svojej práci.

Chcete dodať niečo na záver – poďakovanie alebo poslednú radu pre našich čitateľov?  

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorý si prečítali o mojich skúsenostiach, a spoločnosti Sony, že mi dala príležitosť podeliť sa o ne. To, že môžem ukázať svoju prácu a svoj pokračujúci fotografický výskum, ma napĺňa hrdosťou a radosťou.

Vybrané produkty

Cristiano Ostinelli

Cristiano Ostinelli | Italy

„Moja najlepšia fotografia je tá, ktorú som ešte nenasnímal.“

Súvisiace články

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber