gymnastka skáčuca na bradlách

Legendárne športové fotografie

Thomas Lovelock

Volám sa Thomas Lovelock a už niečo vyše 20 rokov fotografujem svet športu. Špecializujem sa na športovú fotografiu a portréty pre špičkové svetové značky, podujatia, časopisy a reklamy na celom svete i doma v Londýne.

Fotografujem jedných z najlepších športovcov na svete. Je neuveriteľné, aké úsilie a tréning musia vynakladať na to, aby boli rýchlejší a lepší v tom, čo robia. To, že ich môžem fotografovať, je pre mňa pocta, ale zároveň aj výzva. Vždy, keď sa stanú rýchlejšími a lepšími, musím svoje schopnosti zlepšiť aj ja.

Ste jedným z prvých profesionálnych fotografov, ktorý testoval nový fotoaparát Sony Alpha 1. Aké boli vaše prvé dojmy a ktoré funkcie vás najviac zaujali?  

Sony Alpha 1 je pokrokom v porovnaní s každým fotoaparátom, ktorý som používal v minulosti. Pri mojej práci sú možnosti sériového snímania a rýchlosť automatického zaostrovania skutočne dôležité. Tento fotoaparát je krokom vpred, keďže poskytuje oboje.  Nový procesor v spojení s kartami CF Express Type A z neho robia najrýchlejší fotoaparát od spoločnosti Sony, aký som kedy používal. Páči sa mi, že značka Sony zachovala telo fotoaparátu a ergonómiu, ktoré sú veľmi podobné modelu Alpha 9 II. Keď pracujete pri veľmi vysokej rýchlosti v nesmierne náročných podmienkach, je kľúčové, aby ste svoj fotoaparát dokonale poznali.  Detail v elektronickom hľadáčiku je úžasný. Ani som si nevšimol, že je elektronický a nie optický. Pri skvelej technológii platí, že ak jej jednotlivé komponenty spolu dobre fungujú, výsledný celok je omnoho lepší ako len súčet jeho častí. Fotoaparát Alpha 1 je toho dokonalým príkladom.

horský cyklista so zdvihnutým predným kolesom v lese

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.2, ISO 2500

Ako prínosné sú podľa vás tieto technologické zlepšenia pre váš pracovný postup a tvorivosť?

Automatické zaostrovanie je krokom vpred v porovnaní s čímkoľvek, čo som používal predtým. Snímanie rýchlosťou 30 snímok/s mi zas umožňuje zachytiť všetky zlomky sekundy, ktoré robia skvelú športovú fotografiu. Snímač s rozlíšením 50 Mpx vám navyše dáva voľnosť viac orezať záber pri zachovaní vysokej konečnej kvality, čo je pri športovej fotografii dôležité. V tomto zmysle je Alpha 1 jedinečný nástroj pre športové fotografovanie a pomáha mi zachytiť konkrétne výrazy a pohyby.

gymnasta skáčuci na bradlách

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 800

Ktoré ďalšie funkcie podľa vás vynikajú a v akých situáciách?

Ohúrili ma zlepšenia systému automatického zaostrovania na oči v reálnom čase. Keď som snímal gymnastku na hrazdách s rôznou výškou, počas jej preskokov medzi hrazdami sa dala v jednom zlomku sekundy vidieť vo fotoaparáte jej tvár. Fotoaparát Alpha 1 zakaždým zachytil jej oko – to je úžasné!

gymnastka visiaca na bradlách

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1250

Objektívy a príslušenstvo sú ďalšie základné prvky fotografovania a filmovania. Aké objektívy a príslušenstvo ste používali pri prvotnom testovaní a prečo?

Pri fotografovaní gymnastiky som používal objektívy FE 70 – 200 mm f/2,8 GM a FE 24 – 70 mm f/2,8 GM. Rozhodol som sa pre ne preto, aby som mohol zachytiť každý presne kontrolovaný pohyb športovcov, avšak zo vzdialenosti dostatočne bezpečnej na to, aby mali dosť miesta na podanie bezchybného výkonu. Kombinácia týchto dvoch objektívov pokryla všetky ohniskové vzdialenosti, ktoré som potreboval, a zároveň poskytla priestor na jemné doladenie kompozície.  Tieto dva objektívy som používal aj pri horskej cyklistike a doplnil ich o objektív FE 12 – 24 mm f/2,8 GM, ktorý mi poskytol širokouhlú perspektívu.

žena na horskom bicykli v lese

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/4.0, ISO 4000

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom, ktorí chcú ísť vo vašich šľapajach?  

Mojou radou pre začínajúcich fotografov je vždy experimentovať a skúšať niečo iné. Výnimočné sú podľa mňa fotografie, pri ktorých viete, že fotograf skúsil urobiť čosi iné. Tie, v ktorých sa podarilo zachytiť iný ráz, pohyb, podstatu momentu z neočakávaného uhla alebo rozmeru. Ešte nikdy nikto sa neposunul ďalej tým, že robil to isté, čo všetci ostatní.

gymnastka hore nohami na bradlách

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2500s @ f/2.8, ISO 1250

Chcete dodať niečo na záver – poďakovanie alebo poslednú radu pre našich čitateľov?

Vždy sa snažte robiť niečo zaujímavé!

Vybrané produkty

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber

Súvisiace články