petar sabol sony alpha 7RM4 rybárik sedí na zamrznutom konári

Umenie trpezlivosti

Petar Sabol

„Do rybárikov som sa zamiloval ešte v roku 2013,“ prezradil odborník na divú zver a prírodu Petar Sabol „Zo začiatku som iba pozoroval ich správanie pri rybníku neďaleko dedinky Mala Subotica v Chorvátsku a neskôr som sa ich začal učiť fotografovať.“

Petarove odhodlanie a technické zručnosti sa odrážajú aj v jeho práci. Hoci ako každý skúsený fotograf prírody potrebuje vedieť pracovať v teréne, rovnako tak potrebuje výbavu, na ktorú sa môže vždy spoľahnúť. V súčasností používa fotoaparát α7R IV, čo nie je prekvapujúce, lebo fotoaparáty a objektívy radu Alpha používa od ich prvého vydania.

petar sabol sony alpha 7RM4 rybárik sedí na holom konári a v zobáku drží rybu

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/160s @ f/9.0, ISO 1600

Petara pri snímaní rybárikov kŕmiacich sa v zime v rybníkoch, jazierkach či kanáloch najviac udivuje ich farba a pohyb. Vysvetľuje: „Veľmi rád ich fotografujem, lebo ich farba vyzerá zakaždým inak. V závislosti od uhla a svetla môže byť tmavomodrá, modrozelená či dokonca azúrová. A rovnako zaujímavý je aj ich spôsob lovu… ako sú najskôr celkom nehybné a potom sa vrhnú pod hladinu. Už len to, že ich môžem pozorovať, je úžasné. No ich snímanie je kapitola sama osebe.“

petar sabol sony alpha 7RM4 rybárik vynárajúci sa z vody s rybkou v zobáku

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/5000s @ f/6.3, ISO 2000

Ligotavému periu rybárikov vdychuje život snímač s vysokým rozlíšením fotoaparátu α7R IV, ktorý dokáže ostro zachytiť aj to najjemnejšie páperie. Všetky tieto pixely by však vyšli nazmar, ak by bol vtáčik na zábere rozmazaný alebo príliš malý. Petar tento problém rieši výberom vhodného objektívu a režimu automatického zaostrovania, vyplnením záberu snímanými objektmi, snímaním z výšky oka a vytvorením harmónie medzi rybárikmi a jemne rozmazaným pozadím.

petar sabol sony alpha 7RM4 rybárik s oranžovým bruškom sedí pokojne s rybou v zobáku

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/25s @ f/10.0, ISO 1600

„Kompozícia je pre mňa veľmi dôležitá,“ prezradil, „a hoci fotoaparát α7R IV má snímač, ktorý umožňuje orezať veľkú časť zo záberu, rád ho využívam celý.“

Mnoho záberov vtákov je zachytených pomocou dlhých teleobjektívov, ale Petar radšej sníma so stredne dlhými teleobjektívmi, akými sú napríklad FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS a FE 135 mm f/1,8 GM, a spolieha sa na svoje skúsenosti z terénu, aby sa dostal k snímaným objektom čo najbližšie. Vysvetľuje: „Najmä pri snímaní potápajúcich sa vtákov musím byť čo najbližšie k vode. Keď som tieto zábery skúšal zachytiť pomocou supertelefotografických objektívov, nestíhal som vtáky udržať v zábere, pretože boli na mňa príliš rýchle. Navyše čím dlhší objektív používate, tým výraznejší je každý pohyb, takže zaostriť na rybárika je veľmi náročné. Ak však máte dobrú stratégiu a veľkú trpezlivosť, môžete snímať aj krátkym portrétovým teleobjektívom, akým je napríklad 85 mm objektív.“

petar sabol sony alpha 7RM4 zelený rybárik zaliaty slnkom sedí na konári s úlovkom v zobáku

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/500s @ f/9.0, ISO 250

„Najdôležitejšie je byť trpezlivý,“ pokračuje Petar, „a nielen pri snímaní. Deň čo deň sa musíte vracať na rovnaké miesto, musíte snímanému objektu venovať veľa času. Navyše si potrebujete nájsť dobrú skrýšu a zamaskovať sa, aby ste sa mohli k objektu jednoduchšie priblížiť a nevyľakať ho. V skrýši môžete niekedy stráviť aj niekoľko hodín, kým sa objekt objaví. Inokedy sa nemusí objaviť vôbec. Potom však existujú aj také prípady, že len čo sa skryjete, už aj ho máte pred sebou.“

petar sabol sony alpha 7RM4 rybárik so žltým bruškom sedí na konári a kŕmi sa svojím úlovkom

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/1000s @ f/1.8, ISO 500

Keď sa naskytne vhodná príležitosť, Petar môže vďaka niekoľkým dôležitým režimom fotoaparátu α7R IV zachytiť dlhoočakávané zábery. „Keďže nechcem snímaný objekt vyplašiť, bez tichej uzávierky sa nezaobídem. V režime AF-C nastavím na objekt malý bod zaostrenia a potom ho v reálnom čase sledujem pomocou režimu sledovania. Je to mimoriadne rýchle a presné, takže aj pri snímaní so široko otvorenou clonou viem, že objekt bude vždy ostrý. Okrem toho vždy fotografujem pri rýchlosti 10 snímok/s, aby som neprišiel o ten dokonalý tvar vtáka ponárajúceho sa pod hladinu alebo o to nádherné vyšplechnutie vody. Viem, že fotoaparát zvládne udržať vysokú citlivosť ISO a zároveň ostro zachytiť objekt, takže často snímam pri citlivosti 1 600, 3 200, prípadne vyššej. Pomalšie snímam iba vtedy, keď vták oddychuje na svojom konári. Vtedy si aj ja môžem oddýchnuť.“

petar sabol sony alpha 7RM4 záber zblízka na rybárika s oranžovým bruškom a prenikavými čiernymi očami

© Petar Sabol | Sony α7R IV + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/60s @ f/10.0, ISO 640

Keď zoberieme do úvahy všetky spomenuté výhody, aký je fotoaparát α7R IV v porovnaní s výbavou od spoločnosti Sony, ktorú používal predtým?

„Každý nový fotoaparát so sebou prináša vylepšenia, ktoré mi otvárajú nové možnosti fotografovania,“ prezradil. „A to nehovorím iba o kvalite obrazu, výkone citlivosti ISO či dynamickom rozsahu, ale aj o funkciách, vďaka ktorým môžem rýchlo reagovať na objekty. Patrí medzi ne napríklad vysoký počet bodov AF, pokročilé režimy zaostrovania so sledovaním, tiché snímanie a stabilizácia obrazu SteadyShot.“

Aké je teda Petarove konečné hodnotenie? „S takýmto fotoaparátom je radosť pracovať.“

Vybrané produkty

Petar Sabol

Petar Sabol | Croatia

„Vždy sa snažím zachytiť tú najlepšiu fotografiu bez ohľadu na to, ako dlho to potrvá a koľko úsilia si to vyžiada.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber