V južnej časti polárneho kruhu vydrží slnečné svetlo koncom novembra necelú hodinu. Slnko ledva vykukne ponad horizont a vďaka závratnej výške fjordov obklopujúcich malomestá ako Skjervoy ho možno priamo neuvidíte ani v peknom počasí.
Chrisa Schmida cestou v ústrety tejto nekonečnej modrej hodinke nemôže nič odradiť. „Prišiel som na sever Nórska fotiť kosatky a vráskavce dlhoplutvé,“ vysvetľuje, „a v tomto ročnom období býva to najúžasnejšie svetlo. Jemná modrá môže počas hodín zodpovedajúcich tradičnému úsvitu a súmraku nadobúdať teplejšie purpurové a fialové odtiene. Sneh a ľad priam hrajú týmito farbami, zjemňujú celú krajinu a presvetľujú more. Je síce tma a zima, ale zároveň je to neuveriteľne krásne.“
Je však súmrak ideálny čas na fotenie kosatiek? „Ani nie!“ smeje sa. „Ale na tomto mieste a v tomto čase je to nevyhnutné. Sem totiž migrujú za sleďmi. Ak ich teda chceme zachytiť v prirodzenom prostredí, musíme ich nasledovať. Pod vodou som fotil už veľakrát,“ pokračuje Chris, „ale kosatky teraz po prvýkrát. Väčšinou sa zameriavam na veľké mačkovité šelmy v Afrike, ktoré sú v mnohom odlišné.“
Napriek inému prostrediu a tematike sa dajú určité fotografické techniky vždy uplatniť znova. Jednou z nich je blízkosť k objektu. „Keď sme zbadali skupinku kosatiek, preplavili sme sa v malom odolnom nafukovacom člne na miesto, kde sa prišli kŕmiť,“ vysvetľuje. „Vďaka tomu sme sa ku kosatkám priblížili viac než na lodi, a to pokiaľ ide o vzdialenosť aj o výšku. Podobne ako pri iných zvieratách platí, že čím som bližšie k vodnej hladine, tým viac z krajiny v pozadí sa dostane do záberu, čo snímke dodá výslednú hĺbku a kontext. Ak by som stál vysoko na palube lode, videl iba som iba vodu.“
Ako si teda Chris nastavuje fotoaparát, aby dokázal čeliť polárnemu súmraku? „Vlastne ako vždy,“ priznáva. „Mojou zásadou je snímať s rýchlosťou uzávierky, ktorá je dvakrát taká ako obrátená hodnota ohniskovej vzdialenosti. To je nesmierne dôležité na to, aby boli zábery ostré – najmä keď fotíte pohyblivý objekt z malého člna! Ak teda používam objektív Sony FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS II použijem aspoň 1/400 sekundy a možno dokonca 1/1000 sekundy. V polárnej noci to znamená, že musím určite otvoriť clonu a použiť vyššie nastavenia citlivosti ISO.“
Našťastie, používa fotoaparát Alpha 7R V so stabilizáciou obrazu a objektívom, ktorý má funkciu Optical Steady-Shot, takže mu pomáha technológia. „Ostrosť sa dosahuje ťažšie než s menším počtom pixelov, ale vďaka snímaču fotoaparátu Alpha 7R V s vysokým rozlíšením to nie je problém. Pri expozícii sa snažím získať čo najviac detailov a ak je to potrebné, pokojne snímky aj orežem – kľúčová je ostrosť. Stabilizácia mi dokonca umožnila zachytiť polárnu žiaru, keď som fotil z ruky pri 0,8 sekundy!“
Nad vodou sú teda podmienky náročné. A čo pod vodou? „Samozrejme, že pod hladinou je vždy väčšia tma, ale za bežných okolností by som mal k dispozícii priame svetlo alebo blesk. Pri kosatkách však blesk použiť nemôžem. Znova sa teda vraciam k foteniu s otvorenou clonou a vysokou hodnotou ISO. Našťastie, tieto kosatky sú priateľské, takže ich môžete fotiť pomocou širokouhlých objektívov ako 16 – 35 mm f/2,8 GM, ale uzávierku stále držím asi na 1/200 sekundy a spolieham sa na ISO v rozmedzí 6400. Vďaka správne vyváženému puzdru na použitie pod vodou je fotoaparát od spoločnosti Sony veľmi stabilný. Ak ho aj pustím, neklesne ani sa nevynorí.“
„Výhodou však je,“ pokračuje, „že výkon ISO fotoaparátu Alpha 7R V je veľmi pôsobivý. Pri hodnote 6 400 je úplne čistý a v určitých situáciách som dokonca použil až 12 800. A keď k tomu pripočítate všetky tie megapixely, je priam neuveriteľný.“
Problém mohlo predstavovať aj zaostrovanie, či už pod hladinou, alebo nad hladinou za súmraku, čo však s prelomovým systémom automatického zaostrovania fotoaparátu Alpha 7R V určite nehrozí. „Je tam veľa komplikácií,“ priznáva Chris, „napríklad fotenie pri slabom svetle, na textúrovanom vodnom pozadí, kde sa dá zaostriť iba na plutvu – a k tomu si pridajte skutočnosť, že kosatky sú väčšinou čierne! Pod hladinou je svetla ešte menej. Keď som však použil flexibilný bodový režim, nemal som žiadne ťažkosti.“
Chrisov výlet za kosatkami a vráskavcami dlhoplutvými bol taký úspešný, že sa sem plánuje v novembri 2023 vrátiť ako sprievodca. „Keď tieto zvieratá uvidíte zblízka v ich prirodzenom prostredí, skutočne vám to zmení život, a s fotoaparátom Alpha 7R V mi naozaj nič neuniklo. Tieto veľryby sú zvedavé a túžia po kontakte, ale sú aj jemné a so svojimi mláďatami plávajú len niekoľko metrov od vás, pričom vám hľadia do očí, ale dávajú si pozor, aby sa vás nedotkli. Sú také úctivé a ja si len želám, aby ich v podobnom svetle videli aj ostatní ľudia.“
„Obraz je mocný. Jediný záber dokáže zachytiť emóciu alebo vyvolať vnútorné pocity.“