ananda joinet drží alpha 7m4 a hľadí na krajinu

Zvečnenie prírody

Ananda Joinet

Volám sa Ananda Joinet a som profesionálna fotografka, filmárka a členka tímu vizuálnych tvorcov pre Sony Europe. Narodila som sa v regióne Limousin v strede Francúzska, takže sa nachádzam priamo v srdci svojho obľúbeného ihriska: prírody.

Už od detstva ma fascinuje príroda, zvieratá a umenie. Veľmi rýchlo mi učarovala fotografia ako výrazový prostriedok pre to, čo milujem. Dôležitou súčasťou mojej práce je zachytávanie emócií, ktoré čerpám z pobytu v prírode.

pieskovcová hora zaplavená za súmraku červeným svetlom

© Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/25s @ f/4.5, ISO 125

Keď sa vyberiem fotiť zvieratá, krajinu alebo sa vydávam na vloggerskú expedíciu, veľký dôraz kladiem nielen na kvalitu vybavenia, ktoré používam, ale aj na jeho rozmery a hmotnosť. Objektív FE 20 – 70 mm je kompaktný, dobre padne do ruky, ale zároveň je prekvapivo ľahký. Som celkom drobná (!), preto by sa mi ťažký a objemný objektív veľmi rýchlo stal príťažou. Skutočnosť, že tento objektív ponúka širšiu ohniskovú vzdialenosť, ako je pri štandardnom priblížení bežné, mi poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu, či už práve fotím na výšku, na šírku alebo skrátka iba natáčam záznam z ciest. Pre mňa je to dokonalý cestovný objektív, s ktorým neutrpí rýchlosť ani kvalita záberov.

kamenisté úbočie hory pri slabom svetle

© Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/320s @ f/4.0, ISO 500

Podobne ako ostatné objektívy Sony, aj tento je výborne kompatibilný s integrovanými funkciami môjho fotoaparátu Alpha 7 IV, najmä so systémami sledovania objektov AF a automatického zaostrovania na oči. Keď raz tieto technológie použijete, je ťažké vôbec uvažovať o návrate k staršiemu systému AF, a práve preto vždy používam originálne objektívy značky Sony! Je však pravda, že niekedy stále používam manuálne zaostrovanie a potešilo ma aj pridanie veľkého zaostrovacieho krúžku.

sony alpha 7m4 s nasadeným objektívom sel2070g

Na tomto objektíve ma najviac zaujala jeho rozšírená ohnisková vzdialenosť. Mať k dispozícii štandardné priblíženie, ktoré začína pri 20 mm a nie pri zvyčajných 24 mm, je nepopierateľnou výhodou. V praxi to znamená, že mám oveľa väčšiu flexibilitu pri snímaní záberov. Niekedy sa pri kompozícii musíte uchýliť ku kompromisom a vynechať prvok, ktorý by do nej síce skvele zapadol, ale skrátka nemáte dostatočný zorný uhol na to, aby ste ho do snímky mohli zakomponovať. S objektívom 20 – 70 mm som sa nikdy necítila obmedzovaná, a to často fotím s objektívom Sony PZ 16 – 35 mm f/4 G, ktorý je naozaj fantastický, ale ohnisková vzdialenosť pri modeli 20 – 70 mm znamená, že mi bez problémov stačí vziať si na fotenie do prírody iba tento jeden objektív.

snímka vodopádu a atmosférickej oblohy s dlhou expozíciou

© Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 8s @ f/5.6, ISO 125

Pri fotení krajiniek vo všeobecnosti používam clony s hodnotou približne f/8 alebo menej, aby som zachovala hĺbku poľa, ale bola som zvedavá, ako si objektív poradí s úplne otvorenou clonou. Vzhľadom na to, že ide o objektív typu f/4, výsledkom bolo príjemne plynulé a rovnomerné rozostrenie a napadlo mi, že by bol tento objektív výborný aj na portrétnu fotografiu.

záber zblízka na list paprade

© Ananda Joinet | Sony α7 IV + FE 20-70mm f/4 G | 1/320s @ f/4.0, ISO 1000

Raz za čas sa objaví objektív, ktorému sa podarí nabúrať naše zvyky, a presne to sa mi stalo s týmto objektívom. Umožnil mi cestovať naľahko a bez kompromisov, pokiaľ ide o flexibilitu ohniskovej vzdialenosti, pričom na mňa mimoriadne zapôsobilo, ako si poradil so všetkým, čo som mu hodila do cesty. Tento objektív sa rýchlo stal mojou prvou voľbou pri fotení krajiniek a už sa neviem dočkať, kedy si ho odskúšam aj na portrétoch.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber