skupina ľudí sedí v noci v aute

Nekonečný horizont

Alexandru Don

Ako filmár som bol vždy presvedčený o tom, že objektív je rovnako dôležitý ako samotný fotoaparát. Napokon je to práve objektív, ktorý zachytáva svetlo a dáva snímkam tvar, aby sme mohli prostredníctvom nich rozprávať príbeh. A pre mňa nie je nič dôležitejšie ako mať univerzálny objektív, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám a ktorý mi pomôže zvečniť podstatu scény.

Len čo som vzal objektív Sony FE 20 – 70 mm f/4 G do ruky, ohromil ma svojou veľkosťou a hmotnosťou. Ide o dokonalú kombináciu kompaktnosti a odolnosti, vďaka ktorej je manipulácia s ním jednoduchá a dá sa dlho používať Ale nejde iba o pohodlnú ergonómiu – vynikajúca je aj kvalita samotného objektívu. Ostrosť a kvalita obrazu ma úplne ohúrili – každý zhotovený záber bol krištáľovo čistý a plný detailov.

Pokiaľ ide o výkon, práca s objektívom bola jedna báseň. Automatické zaostrovanie bolo bleskurýchle a presné, sledovanie bezchybné. Aj v náročných svetelných podmienkach si objektív počínal výborne. A ak máte radi automatické zaostrovanie na oči, určite vás poteší, že tento objektív dosahuje pôsobivé výsledky aj v tomto ohľade.

Ďalšou výnimočnou funkciou objektívu je potlačenie zmien ohniskovej vzdialenosti – pri zaostrovaní objektívu som si takmer nevšimol žiadnu zmenu, čo je veľké plus. A šikovným vylepšením je aj manuálny krúžok na ovládanie clony, ktorý mi poskytuje ešte viac kontroly pri práci.

alexandru don drží sony fx6 s nasadeným objektívom sel2070g

Snáď tou najpôsobivejšou vecou na tomto objektíve (a na objektívoch značky sony ako takých) je, že ich môžem bez problémov kombinovať s kamerami. Nikdy som sa nemusel trápiť problémami s kompatibilitou ani stratou funkčnosti – všetko do seba hladko zapadá. Ja mám vďaka tomu o starosť menej a môžem sa sústrediť na to, aby som zhotovil dokonalý záber.

Nedávno som mal tú možnosť použiť nový objektív FE 20 – 70 mm f/4 G pri natáčaní hudobného klipu a reklamy na extrémne športy a môžem vám povedať, že ma nesklamal. Pri natáčaní hudobného klipu s kamerami FX6 a FX3 sa objektív ukázal ako veľmi všestranný. Vďaka širokému rozsahu som mohol ľahko prechádzať od záberov zblízka k rozsiahlym krajinným snímkami a kvalita obrazu bola stále úchvatná. Objektív sa skvele držal aj v rôznych svetelných podmienkach, od tmavých interiérov až po svetlý exteriér.

Skutočnou skúškou pre tento objektív však bola až reklama na extrémne športy, ktorú sme točili v teplotách pod bodom mrazu. Objektív v takomto nehostinnom počasí nielenže podal dokonalý výkon, ale úplne ma presvedčil svojím rozsahom ohniskových vzdialeností. Mohol som použiť rovnaký objektív pri mimoriadne širokých snímkach aj priblížených záberoch zblízka, čo mi na pľaci ušetrilo drahocenný čas. A objektív hviezdil aj po nasadení na gimbal – plynulý a stabilný záznam, ktorý som pomocou neho zachytil, bol skrátka neuveriteľne pôsobivý.

Dokonca aj v jasný slnečný deň, kedy svieti ostré slnko, dokázal objektív dosiahnuť krásne výsledky. Svetlé časti a odtiene pokožky boli dokonale vykreslené a celková kvalita obrazu bola špičková.

Stručne povedané, objektív FE 20 – 70 mm f/4 G je skutočný poklad. Či už natáčam hudobný videoklip, reklamu na extrémne športy alebo iba zachytávam každodenné momenty, vždy mi prinesie iba úchvatné výsledky. Vďaka širokému spektru ohniskových vzdialeností, vynikajúcej kvalite obrazu a spoľahlivému výkonu ide o môjho najvyhľadávanejšieho spoločníka na cesty. Ak hľadáte nový objektív, rozhodne vám odporúčame, aby ste skúsili tento – určite vás nesklame.

sony fx3 s nasadeným mikrofónom a objektívom sel2070g

20 – 70 mm f/4 G Vs 24 – 70 mm f/2,8 GM

Pri výbere objektívu treba zohľadniť rôzne faktory – ohniskovú vzdialenosť, clonu, kvalitu obrazu a mnoho ďalších. A ak sa neviete rozhodnúť medzi modelom Sony 24 – 70 mm f/2,8 GM a 20 – 70 mm f/4 G, nie ste v tom sami. Oba tieto objektívy sú dokonalé pre fotografov a filmárov, ale ktorý z nich je pre vás ten pravý?

Osobne som mal to potešenie vyskúšať si oba objektívy a oceniť ich jedinečné prednosti. 24 – 70 GM je klasický pracovný objektív so širokým rozsahom ohniskových vzdialeností a jasnou clonou, vďaka čomu ide o obľúbenú voľbu v rôznych situáciách. Pre mňa má však model 20 – 70 mm niekoľko kľúčových výhod, pre ktoré má u mňa prioritu.

alexandru don drží sony a7sm3 s nasadeným objektívom sel2070g

Predovšetkým je model 20 – 70 mm výrazne ľahší a kompaktnejší ako model 24 – 70 mm. Možno sa to zdá na prvý pohľad bezvýznamné, ale keď musíte celý deň vláčiť vybavenie, zaváži každý gram. Vďaka menším rozmerom a nižšej hmotnosti sa s ním dá ľahšie manipulovať a jeho dlhodobé používanie je príjemnejšie.

Veľkostný rozdiel však nie je jedinou výhodou modelu 20 – 70 mm – vyznačuje sa aj špičkovou kvalitou obrazu. Objektív zhotovuje ostré a detailné snímky s vynikajúco vykreslenými farbami a automatické zaostrovanie je rýchle a presné. Okrem toho objektív disponuje rôznymi pokročilými technológiami ako potlačenie zmien ohniskovej vzdialenosti a pokročilá optika, ktoré pomáhajú vytvárať krásne filmové zábery.

Na záver možno povedať, že hoci sú modely Sony 24 – 70 mm a 20 – 70 mm vynikajúcimi objektívmi, osobne uprednostňujem ten druhý. Vďaka kompaktným rozmerom, vynikajúcej kvalite obrazu a pokročilým technológiám ide o prvotriedny kúsok pre fotografov aj filmárov.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber