Zaostrenie snímky

Tomasz Tomaszewski | Pohľad

Ak to počasie dopraje, na obrovskom námestí Zócalo v centre hlavného mesta Mexika sa stretávajú domorodí obyvatelia. Hneď ráno úplne pretvoria svoj zjav: oblečú sa do tradičných odevov, namaľujú si tváre ako ich predkovia, tancujú a vykonávajú rôzne rituály. Pália liečivé korienky a čistia tak duše turistov. Nejde však iba o povrchné divadielko, ktorého cieľom by bolo ohúriť okoloidúcich a dostať z nich zopár pesos – oni totiž liečia a zabávajú priamo Mexičanov. Ide o dôležitú súčasť ich života, vďaka ktorej zachovávajú svoje tradície a rituály a odovzdávajú ich ďalej.

V tomto prípade pre mňa bolo dôležité zdokumentovať úchvatné doplnky z pierok a jemné detaily na nalíčenej tvári tohto muža, no chcel som zájsť ešte ďalej. Túžil som vytvoriť záber s výnimočným posolstvom, ktorý by ľudí oslovil a prinútil ich k zamysleniu či úžasu.

Ako vždy som najskôr musel prelomiť ľady, preto som sa s ním dal do reči, aby medzi nami vznikol bližší vzťah ako medzi turistom a domácim. Veľmi sa mi páčil jeho pohľad na výslednej fotografii. Trocha sa zdá, akoby v ňom bolo čosi záhadné alebo nebezpečné.

Tomasz Tomaszewski: portrét muža v kmeňovom kostýme © Tomasz Tomaszewski | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 1600

Ak chcete naplno využiť farby na takejto fotografii, potrebujete svetlo. Keďže sa nakláňal vo dverách, kde slnko nesvietilo, použil som okrem fotoaparátu Sony Alpha 1 a objektívu 24 – 70 mm f/2,8 GM aj malé LED svetlo. Vďaka nemu som dokázal zachytiť všetky jemné odtienky a farby pierok a tiež zvýrazniť mužovu tvár.

Pracoval som s expozíciou 1/125 sekundy pri clone f/8 a ISO 1600. Väčšinou síce fotím so širšou clonou, ale tu som chcel z hodnoty f/8 vyťažiť obzvlášť veľkú hĺbku, aby na snímke vynikli všetky jemné štruktúry a detaily odevu. Vďaka stabilizácii obrazu Steady-Shot Inside fotoaparátu Alpha 1 som vedel, že pri 1/125-sekundovej expozícii bude snímka pekne ostrá, ale pokojne som nechal automatické ISO stúpnuť až na úroveň 1600. Viem, že s modelom Alpha 1 si môžem dovoliť zájsť približne až na hranicu 6400 bez toho, aby som sa musel trápiť prípadným šumom. Je to skrátka ohromné. A funkcia automatického sledovania očí, samozrejme, dokázala okamžite zaostriť.

Pri práci s takýmto fotoaparátom, na ktorý sa môžete bez výnimky spoľahnúť, máte oveľa väčšiu slobodu v tvorbe. Inštinktívne mu dôverujem a nemusím tráviť čas nastavovaním či kontrolou snímok na obrazovke, aby som sa presvedčil o tom, či sú ostré alebo dobre exponované. Skrátka viem, že to tak je. Preto sa môžem zamerať na prítomný okamih namiesto toho, aby som sa zaoberal fotoaparátom, ktorý je ako moje druhé oko. V tomto ohľade je Alpha 1 skutočne komplexným fotoaparátom.

Vybrané produkty

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski | Poland

„Podľa mňa vo fotografii nezáleží na tom, čo sa na obrázku ukazuje a prezentuje, ale na tom, aké otázky vyvoláva.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber