Zaostrenie snímky

Brendan de Clercq | Steven Oprinsen

Toto je Steven Oprinsen, známy holandský maliar a umelec, ktorý pracoval so zmiešanými médiami. Steven sa dostal na vrchol a bol vo svojom odvetví veľmi úspešný, musel sa však potýkať aj s istými problémami. Viedol bohémsky spôsob života, utrpel stratu a istý čas bol dokonca bez domova. Všetky tieto trápenia však prekonal a opäť sa dostal na vrchol.

Steven je – bol – môj priateľ, ktorý náhle zomrel v novembri 2020 na infarkt. A preto pre mňa tento portrét znamená viac než ostatné.

Keď sa na túto fotografiu pozriete, podľa mňa v nej nájdete všetko. Ide o naozaj silnú snímku. Odráža jeho trápenie, no tiež hrdosť na to, čo dosiahol.

portrét stevena oprinsena v károvanej košeli

© Brendan de Clercq | Sony α7R III

Snímku som zachytil fotoaparátom Alpha 7R III od spoločnosti Sony pomocou objektívu s pripevneným adaptérom s možnosťou náklonu a posunu. Tento takzvaný tilt-shiftový adaptér sa zvyčajne používa pri snímaní architektúry alebo produktov, keď chcete rovno zachytiť vertikálne línie, ja som ho však použil na zmenu hĺbky poľa.

Steven bol podľa mňa veľmi tajuplný muž. Po rozhovore s ním vám vždy prišla na um otázka: „Čo sa mu stalo?“. Mal veľmi komplexný charakter a presne to som sa snažil zachytiť aj v tejto snímke. Tak som použil tilt-shiftový adaptér, aby som zaostril iba na jeho oči a tvár. Zvyšok tela je rozostrený, čo vytvára túto nezvyčajnú, tajuplnú hĺbku poľa. Daný efekt som vytvoril priamo vo fotoaparáte, nepoužil som Photoshop ani som snímku nijako neupravoval.

Väčšinou pri fotografovaní používam elektronický hľadáčik fotoaparátu, v tomto prípade som však nemohol využiť vynikajúcu funkciu automatického zaostrovania na oči, s ktorou pri snímaní portrétov bežne pracujem. Ide o jednu z najlepších funkcií za posledné roky. Keďže som mal pripevnený tilt-shiftový adaptér, musel som zaostrovať manuálne, a tak som pracoval so stupňovaním zaostrovania a zadnou obrazovkou, aby som získal požadované zaostrenie a hĺbku poľa umiestnil iba na Stevenove oči.

Výsledná fotografia podľa mňa zachytáva pravého Stevena Oprinsena a odráža skutočnú zraniteľnosť. Steven väčšinou vtipkoval a skrýval svoju skutočnú tvár za masku, pretože bol ten typ človeka, čo sa potreboval chrániť. Nikdy si nikoho k sebe úplne nepustil. No pri snímaní tohto portrétu bolo medzi nami také puto, že som mu tú masku zložil z tváre a zbúral steny, ktoré okolo seba postavil.

A presne preto som hrdý, že som portrétový fotograf. Ľudia si ma púšťajú do života, do skutočného života bez masiek a stien, a ja môžem zachytávať takéto portréty.

Vybrané produkty

Brendan de Clercq

Brendan de Clercq | Netherlands

„Jedného dňa odfotografujem dokonalý portrét. Taký, ktorý absolútne zachytí emóciu. Práve preto každý deň zdvíham latku vo svojom fotografovaní.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber