Zaostrenie snímky

Jan Tichý | Tanečnica

Dievča na fotografii je veľmi talentovaná tanečnica. Pri fotografovaní tanečníc alebo modeliek ich jednoducho nechám sa vyjadriť pohybom. Nesnažím sa ich zahltiť množstvom pokynov, mojím cieľom je ich len sledovať a zachytávať ich emócie.

Vždy si predstavujem dokonalé svetlo. Zvyčajne chcem, aby celé skončilo na tvári objektu a dopadlo na ňu konkrétnym spôsobom. Vtedy dostane objekt niekoľko pokynov, pretože vidím aj veci, o ktorých on nevie. Tanečnica z tohto záberu však už inštinktívne vie, ako sa pohybovať, čo mi umožnilo snímať bez prestávky.

Na osvetlenie sa v tomto prípade použili dve LED svetlá so 120 cm parabolickými softboxami, ktoré umožnili dosiahnuť mäkké svetlo. Záber som vytvoril fotoaparátom Alpha 9 II s objektívom FE 85 mm f/1,4 G. Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 85 mm nie je vhodný na každodenné fotenie – nie je ako 35 mm alebo 50 mm objektívy, ktoré by ste mohli nosiť so sebou a používať každý deň. 85 mm ohnisko mám však veľmi rád, pretože ponúka dokonalú perspektívu pre portréty – neskresľuje hlavy ani telá, ako tomu býva v prípade širokouhlých objektívov.

portrét dámy, ktorá si drží ruky na tvári

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1000s @ f/1.4, ISO 100

Kombinácia fotoaparátu Alpha 9 II a objektívu FE 85 mm f/1,4 GM dokáže vytvoriť obraz výnimočnej kvality, na ktorom je všetko mimoriadne ostré. Na tomto zábere je to obzvlášť viditeľné na detailoch očí. Pri takýchto portrétoch používam automatické zaostrovanie na oči, pretože je praktické a funguje dokonale vždy, keď chcem mať zaostrené na oči objektu. Technológia automatického zaostrovania na oči od spoločnosti Sony nemá konkurenciu!

Páči sa mi, že obrazu nechýba charakter a mäkkosť. Bokeh je nádherný a veľmi jemný. Fantastický je aj spôsob, akým objektív 85 mm G Master vykresľuje oblasti mimo roviny zaostrenia, ktoré sa začínajú hneď za ostrými miestami.

V takýchto záberoch zvyknem hľadať príťažlivosť; niečo, čo upúta moju pozornosť, akoby som to videl prvýkrát. Preto zvyknem fotografovať niekoľko podobných kompozícií, ktoré si overujem počas úprav. Snažím sa nájsť jednu vec, ktorá ma vtiahne do záberu – a pri hľadaní tejto iskry sa neponáhľam. Môže to byť očný kontakt, osvetlenie, farba, textúra alebo dokonca niečo, čo je súčasťou kompozície. V tomto prípade ide o kombináciu tohto všetkého s jedným doplnkom navyše – agresívnym orezaním, ktoré pridáva na dynamike a súčasne vytvára napätie a tajomstvo.

Alpha 9 II mi umožňuje so zábermi robiť všetko, čo len chcem. Zvyčajne som spokojný s jediným cvaknutím – čo sa pri fotoaparátoch nedá vždy povedať – pretože mám pocit, že Alpha 9 II dokáže zachytiť záber presne tak, ako som ho videl svojimi očami.

Vybrané produkty

Jan Tichy

Jan Tichy | Czech Republic

„Fotografia mi dala ten najväčší dar – pohľad na svet z jedinečnej perspektívy. Okolo nás je toľko krásy a čara, ktoré sa oplatí zachytiť. Len ich neprestávajte hľadať a buďte vždy pripravení.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber