Zaostrenie snímky

Marek Arcimowicz | Spontánne fotografovanie

Na zhotovenie tejto snímky som mal len pár sekúnd, takže som ju nasnímal fotoaparátom, ktorý som mal pripravený, a tým bol fotoaparát Sony Alpha 6000.

Snímka bola odfotená na polostrove Jamal v severnej Sibíri v Rusku, kde žije národ Nencov, patriaci do etnickej skupiny Samojedov. Domorodci kočujú so svojimi stádami sobov naprieč severným arktickým Ruskom. Nenci žijú v  chumoch, ktoré sa podobajú na típí severoamaerických indiánov. Žijú a pracujú v malých skupinách a presúvajú sa na saniach so všetkým, čo majú, ako v zime, tak v lete, po snehu, alebo po blate a subarktickej vegetácii.

Natáčal som tam dokument pre poľskú televíziu a časopis National Geographic Magazine Poland. Kým zvyšok nášho tímu natáčal v jednom zo stanov, vyšiel som von skontrolovať svetelné a ostatné podmienky. Po zamračenom dni konečne slnko prerazilo oblaky, no blížil sa lejak.

mláďa soba osvetlené v odraze na dažďovej kvapke

© Marek Arcimowicz | Sony α6000 + E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS | 1/200s @ f/13, ISO 800

Keď začalo pršať, svetlo a počasie vytvorili nezvyčajný efekt. Z ničoho nič prebehlo dedinou sobie mláďa. Zobral som fotoaparát, ktorý mal na objektíve napršané kvapky dažďa, a tie začali so slnečnými lúčmi vytvárať charakteristické odlesky. Nemal som čas utrieť objektív, keďže mláďa bežalo. Na fotografovanie som mal len pár sekúnd.

Bežal som pomaly, no neskladal som fotoaparát od oka a snažil som sa využiť efekt dažďovej kvapky v snímke. Dokonca som sa pokúsil udržať mláďa soba v kvapke svetla. Pri fotení sa mi nohy zamotali do oprát saní rozhádzaných po okolí. Spadol som na iné sane a skoro som si vyrazil zuby. Našťastie sa nič strašné nestalo a podarilo sa mi vytvoriť túto nádherne jedinečnú fotografiu.

V tom čase som mal pri sebe môj záložný fotoaparát Alpha 6000 od spoločnosti Sony, a použil som štandardný objektív 18 – 55 mm f/3,5 – 5,6 OSS. Mojím hlavným fotoaparátom bol vtedy fotoaparát Alpha 900 od spoločnosti Sony, no vždy som so sebou nosil aj malý, nenápadný fotoaparát Alpha 6000 od spoločnosti Sony s vynikajúcou kvalitou obrazu. Je aj veľmi ľahký a zistil som, že kvalita mojich fotografií je ešte lepšia ako s tradičnou zrkadlovkou, takže je to skvelá alternatíva. Vďaka funkcii automatického zaostrovania som dokázal zachytiť pohybujúce sa sobie mláďa. Ak dnes cestujem naľahko kvôli turistike, cyklistike, horolezectvu alebo lyžovaniu, vždy si už beriem novší fotoaparát Alpha 6500.

Snímku som urobil náhle, vlastne som iba reagoval na príležitosť. Zbytočne som nad tým nepremýšľal a konal som inštinktívne. Výsledná snímka zachytáva zlomok sekundy v čase a dokumentuje nomádsky životný štýl, ktorý sa pomaly vytráca.

Vybrané produkty

Marek Arcimowicz

Marek Arcimowicz | Poland

„Správny cestovateľ nemá pevný plán a nemieni doraziť do cieľa.“ – 老子 Lǎozi (Lao-c’; 6. – 5. storočie p. n. l.)

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber