Zaostrenie snímky

Kaupo Kikkas | Veľká porota

Táto fotografia sa začala ako môj sen prejsť sa po cestách, ktorými sa prechádzal Ansel Adams, keď odfotografoval niektoré zo svojich ikonických snímok. Chcel som zachytiť svoju vlastnú interpretáciu daných výhľadov. Po 8 rokoch sa tento sen stal dlhodobým projektom s názvom Ansel, ktorý vyústil až do výstavy mojich obľúbených snímok.

Postupom času sa projekt stále viac vzďaľoval mojej pôvodnej jednoduchej myšlienke. Stal sa introspektívnejším, osobnejším a oveľa temnejším, no vždy som prechovával najväčší rešpekt voči prírode a fotografii, keďže ma stále sprevádzal duch Ansela Adamsa.

nahý muž stojaci medzi kameňmi na púšti

© Kaupo Kikkas | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/11, ISO 640

Táto konkrétna fotografia sa nazýva Veľká porota. Je to autoportrét, ktorý som odfotil v Novom Mexiku fotoaparátom Alpha 7R III od spoločnosti Sony a objektívom FE 24 – 70 mm f/2,8 GM. Keď vytváram výstavu svojich prác, najmä keď fotografujem úchvatnú krajinu ako v tomto prípade, je vždy mimoriadne dôležité, aby boli snímky dostatočne detailné a ostré, aby som ich mohol vytlačiť na veľký formát vhodný na výstavy. Ešte dôležitejšie to je pri tvorbe vysokokvalitných čiernobielych snímok. Neupravený súbor musí mať čo najväčší dynamický rozsah a čo najviac detailov, pretože kvalita fotografie sa dá pri upravovaní jednoducho znížiť, najmä ak upravujete monochromatickú snímku s vysokým kontrastom. V tejto oblasti je snímač fotoaparátu A7R III od spoločnosti Sony skvelým pomocníkom. Viem, že vytvorí detailné fotografie s takým dynamickým rozsahom, ako si prajem, rovnako ako Ansel Adams strávil hodiny v tmavej miestnosti vytváraním svojich snímok.

Na túto fotografiu sa môžete pozerať rôznymi spôsobmi vrátane niekoľkých metafor alebo mýtov. Esteticky mi pripomína drevorezby od Dürera alebo niektorú z malieb Hieronyma Boscha. Pre mňa je táto snímka jasným dôkazom toho, že fotografia môže byť metaforickou umeleckou formou a obrazy môžeme interpretovať veľmi rôznymi spôsobmi. Veľa hovoríme o clonách, objektívoch a upravovaní, ale často zabúdame na tú hlavnú vec – našu predstavivosť.

Vybrané produkty

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas | Estonia

„Pracuj tvrdo a s láskou. Ostatné príde samo.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber