Zaostrenie snímky

Davide Monteleone | Sandarmoch

Táto nádherná fotografia sandarmochského lesa v Karélii v Rusku vyžaruje pokoj, no skrýva temnú minulosť. Snímka bola pôvodne zverejnená ako súčasť série fotografií v novinách The New York Times, ktoré sprevádzali príbeh o ohavnostiach spáchaných v tomto lese.

Fotografiu som zachytil pri západe slnka, keď svetlo prenikalo pomedzi stromy. Použil som fotoaparát Alpha 7R IV od spoločnosti Sony a objektív FE 24 – 70 mm f/4 ZA OSS, pričom som snímal bez statívu. Clonu objektívu som mal privretú a citlivosť som nastavil na čo najnižšiu hodnotu. Chcel som tým získať dobrú hĺbku poľa a zvýšiť ostrosť stromov a textúry snehu. Svetlo prechádzajúce pomedzi stromy ma tiež donútilo použiť dlhú rýchlosť uzávierky, no aj napriek tomu je výsledná snímka takmer dokonale ostrá.

slnečné svetlo prenikajúce pomedzi stromy v lese

© Davide Monteleone | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/4 ZA OSS | 1/6s @ f/7.1, ISO 125

Fotografia v podobe výtlačku zožala značný úspech vo viacerých galériách vrátane galérie Valeria Bella. Možnosti snímača fotoaparátu Alpha 7R IV mi opäť raz umožnili vytlačiť fotografiu do veľkosti až 1,5 metra v úžasnej kvalite. To je obrovská výhoda malého a ľahkého bezzrkadlového fotoaparátu so stabilizáciou obrazu v tele aj objektíve.

Nejednoznačnosť je základom môjho rozprávania a fotografií všeobecne. Podľa mňa neexistujú fotografie, ktoré by dokázali fungovať osamote. Vždy je potrebné rôznymi spôsobmi vyjadriť ich jednotlivé aspekty a príbehové vrstvy. Ja pri každej snímke hľadám jazyk a estetické vyjadrenie, ktoré by mi umožnili prebudiť v divákovi zvedavosť a záujem o odhalenie príbehu, ktorý sa vo fotografii skrýva. Fascinujú ma informácie, ktoré nie sú hneď zjavné.

Väčšina mojej práce sa opiera o neviditeľnosť. Ľuďom pracujúcim s fotografiami sa to asi môže zdať protirečivé. Ide však o jednu z najzaujímavejších výziev rozprávania – pokúsiť sa nájsť také estetické a koncepčné riešenia, ktoré dokážu sprostredkovať komplexný odkaz a podnietiť hlbšie úvahy.

Vybrané produkty

Davide Monteleone

Davide Monteleone | Italy

„Som zo školy tradičnej dokumentárnej fotografie, no mojím záujmom je umocniť zvedavosť, nielen predostrieť informácie. Najlepším príbehom nie je samotný záber, ale to, čo ho obklopuje a čo je za ním. Záber je len oknom do emócií.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber