Zaostrenie snímky

Chris Schmid | Zlatý Raj

Vo vzduchu sa zo všetkého toho behania niesol hustý prach a svetlo bolo nádherné. Sledoval som stádo pakoní počas veľkého sťahovania popri rieke Mara v Serengeti v Tanzánii. Kým som čakal, že prejdú cez rieku, zrazu zmenili smer a vydali sa na západ.

Hoci išlo o náhle rozhodnutie, čakal som ho. Pakone idú za dažďom, aby našli zelenšie pastviny. Jednoducho neprestajne bežia, a to bez známok únavy – sú jedným z divov sveta.

Rýchlo som otočil auto tak, aby som mohol danú snímku zachytiť s protisvetlom. Výslednú fotografiu mám pred očami ešte predtým, ako stlačím spúšť. Chcel som zachytiť rozvírený prach, svetlo a horúčavu. Je pre mňa veľmi dôležité, aby som svojim snímkam dodal pocit miesta. Chcel som vytvoriť niečo dramatické, neprebádané, no zároveň hrejivé, čím by som ukázal jedinečnú africkú atmosféru. Snímanie migrácie zvierat môže byť pre enormitu celého fenoménu náročné, a tak som sa rozhodol svoju snímku orámovať stromami z oboch strán a pakone som nechal v strede.

stádo pakoní v serengeti zaliate oranžovým svetlom

© Chris Schmid | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x converter | 1/400s @ f/5.0, ISO 250

Ak máte predstavu o výslednej fotografii, viete si vopred správne nastaviť fotoaparát. Na tento záber som použil fotoaparát Alpha 7R IV od spoločnosti Sony s objektívom FE 400 mm f/2,8 a TC 1,4x. Získal som tak ohniskovú vzdialenosť 560 mm, vďaka čomu som mohol snímku komprimovať a dodať jej pocit hĺbky.

Rád snímam v protisvetle. Neustále sa snažím posúvať svoje fotografie na vyššiu úroveň a niečím ich ozvláštniť. Snímanie so zdrojom svetla za objektom si vyžaduje snímač s vynikajúcim dynamickým rozsahom, aby sa v tieňoch a svetlých častiach zachovali všetky detaily. A preto používam fotoaparát Alpha 7R IV od spoločnosti Sony. Jeho dynamický rozsah je jednoducho fenomenálny a môžem vďaka nemu zachytiť všetko, čo vidím, tým najlepším možným spôsobom.

Keď snímate prírodu, na všetko máte iba jednu šancu. Preto sa musím postarať o to, aby som snímku zachytil presne tak, ako chcem. Systém automatického zaostrovania fotoaparátu Alpha 7R IV od spoločnosti Sony mi s tým neskutočne pomáha – a to aj keď snímam v komplikovaných podmienkach v protisvetle. Tiež používam elektronický hľadáčik, cez ktorý kontrolujem expozíciu a farby v reálnom čase. Vďaka hľadáčiku hneď vidím, ako bude moja výsledná fotografia vyzerať, a tak môžem čas, ktorý by som inak strávil kontrolovaním fotografií, venovať snímaniu.

Na tejto fotografii sa mi veľmi páči tá jedinečná atmosféra a emócie, ktoré vyvoláva. Máte pocit, akoby ste hľadeli na stratený raj. Fotografia pôsobí pokojne, no všetok ten prach a silueta pakoní jej zároveň dodáva chaotickú atmosféru. Som veľmi šťastný, že sa mi to všetko podarilo zachytiť na jednej fotografii, no podľa mňa by každý mal aspoň raz v živote vidieť migráciu pakoní na vlastné oči.

Vybrané produkty

Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

„Obraz je mocný. Jediný záber dokáže zachytiť emóciu alebo vyvolať vnútorné pocity.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber