kolibrík prilietajúci k fialovej kvetine

Ekvádorské kolibríky

Gustav Kiburg

Pre Gustava Kiburga je Ekvádor stelesnením raja. Hneď na úvod sa s nami tento holandský fotograf podelil o zaujímavosť: „Vedeli ste, že počet vtákov na meter štvorcový je v Ekvádore väčší ako kdekoľvek inde na svete?“ V krajine žije vyše 1 656 rôznych druhov vtáctva, no Gustav túžil v Ekvádore nafotografovať predovšetkým jednu konkrétnu čeľaď – Trochilidae, bežnejšie známu ako „kolibríkovité“.

2 kolibríky sediace na konári

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/800s @ f/3.5, ISO 2500

„Ekvádor sa pýši najrozmanitejšími druhmi kolibríkov na svete,“ vysvetľuje Gustav. „Majú naozaj fenomenálne sfarbenie a to, ako sa nehybne vznášajú vo vzduchu s trepotajúcimi krídelkami, snažiac sa natiahnuť za kvetom, ma jednoducho fascinuje.“

Hlboko vo vlhkom dažďovom pralese Ekvádora sa Gustav spolieha na ostrieľanú výbavu, ktorá ho nesklame. Na túto misiu sa vybavil fotoaparátom Sony Alpha 1 a objektívom Sony FE 400 mm f/2,8 G Master.

kolibrík s dlhým zobákom cucia nektár z fialovej kvetiny

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/4.0, ISO 2500

Napriek tomu, že fotografuje v divočine dažďového pralesa, technika fotografovania vtáctva je rovnaká ako v prírodnej rezervácii – predovšetkým treba dobre poznať živočíšne druhy, mať dosť trpezlivosti na pozorovanie a potom už len čakať. „Sony Alpha 1 si postavím na statív, zaostrím na určitý kvet a jednoducho čakám. V kompozícii sa snažím ponechať určitý voľný priestor, pretože nikdy nie je úplne isté, do ktorej časti záberu vták priletí. Špičkovou vlastnosťou fotoaparátu Alpha 1 je najmä jeho 50,1-megapixelový snímač. Ponúka mi dostatočné rozlíšenie na to, aby som v prípade potreby mohol snímku orezať.“

Ohnisková vzdialenosť 400 mm objektívu Sony G Master ponúka Gustavovi dobrú rovnováhu medzi zväčšením a primeranou vzdialenosťou medzi ním a jeho vtáčími objektami. Keď však Gustav chce, aby boli objekty boli v zábere prominentnejšie, pomôže mu s tým 1,4x telekonvertor, ktorý vie pripojiť k svojmu 400 mm objektívu. Táto kombinácia zodpovedá objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 560 mm, bez akejkoľvek viditeľnej straty na kvalite obrazu.

Keď už má Gustav fotoaparát, objektív aj kompozíciu nastavené, stačí len čakať, kedy kolibrík priletí a vznášajúc sa začne nasávať nektár kvetiny. Na fotoaparáte Alpha 1 nastaví zaostrenie zóny a zapne funkciu automatického zaostrovania na oči vtákov, aby fotoaparát presunul zaostrenie 400 mm objektívu z kvetiny len vtedy, keď sa k nej priblíži vták.

2 kolibríky pijú z ružového kvetu

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1600s @ f/5.0, ISO 2500

„Musím sa priznať, že s fotoaparátom Sony Alpha 1 mám niekedy pocit, akoby som podvádzal. Niektorí moji známi používajú iné značky fotoaparátov, a tak vždy keď niečo zachytia, musia si zábery skontrolovať. Mne sa smejú, lebo ja na to nedbám. S fotoaparátom Alpha 1 som zachytený záber videl už v hľadáčiku a zo skúsenosti viem, že funkcia automatického zaostrenia funguje vždy dokonale.“

2 kolibríky pijú z oranžového kvetu

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/640s @ f/7.1, ISO 2500

Každý, kto už niekedy skúsil fotografovať vtáky počas letu, zaiste dobre vie, aké je to náročné. Fotoaparát Alpha 1 však disponuje hneď niekoľkými funkciami, ktoré vám s týmito neuveriteľnými zábermi pomôžu. Gustav najviac oceňuje hľadáčik bez stmavnutia. Umožňuje mu fotografovať pri frekvencii až 30 sn./s bez stmavnutia v hľadáčiku, čo je pri zachytávaní vtákov počas letu nevyhnutné.

„Obvykle fotografujem pri rýchlosti 20 sn./s, aby som mohol vybrať dokonalú pozíciu krídel vtáka počas letu. Rýchlosť uzávierky ponechávam nad 1/1 000 s, aby do určitej miery bolo vidno aj pohyb krídel. Ten je totiž neoddeliteľnou súčasťou príbehu.“

2 kolibríky s dotýkajúcimi sa zobákmi

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/250s @ f/4.0, ISO 2500

Na Gustavových fotografiách najviac vynikajú nádherné pozadia, ktoré pôsobia dokonale prirodzene a boli zachytené objektívom FE 400 mm f/2,8 G Master. Nádherné rozostrenie tento 400 mm objektív vytvoril vďaka rozšírenej clone, no treba povedať, že Gustav len zriedka fotografuje s plne otvorenou clonou pri f/2,8.

Na fotoaparáte Alpha 1 nastavím prioritu clony a obvykle otvorím clonu na f/4 až f/5,6, aby som zvýšil hĺbku poľa a dokázal zaostriť na telo vtáka pri zachovaní rozmazaného pozadia. Potom manuálne nastavím citlivosť ISO, vďaka čomu zaistím rýchlosť uzávierky 1/1 000 s. Nepotrebujem nastaviť vyššiu citlivosť, lebo viem, že aj pri tejto hodnote bude kvalita fotografií vynikajúca.“
lietajúci kolibrík

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/2500s @ f/4.0, ISO 1600

Mnohé z Gustavových snímok sú dokonalou ukážkou významu správnej kompozície každého prvku fotografie. V tomto ohľade vyniká najmä fotografia dlhozobca vrchovského (Ensifera ensifera), ktorého zobák je dlhší ako jeho telo. „Pripomína bojovú stíhačku,“ poznamenáva Gustav. „Vrchnú a spodnú časť fotografie som orezal, aby som tým zvýraznil jeho dlhý zobák a rýchlosť počas letu.“

kolibrík vznášajúci sa pod oranžovým kvetom

© Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/1000s @ f/4.0, ISO 2500

Na tejto snímke je kolibrík naklonený a saje nektár, no pre Gustava nie sú vták či kvet jedinými prvkami fotografie – podstatné je aj umiestnenie listu navrchu, ktoré dodáva záberu rovnováhu. „Bez toho listu by táto fotografia pôsobila úplne inak,“ vysvetľuje Gustav.

Vybrané produkty

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

„Zlé počasie je farebné počasie“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber