mike gray sedí na plošine na strome na bali

Filmárska mašina: Sony ZV-E1

Mike Gray

Volám sa Mike Gray, som filmár zo Spojeného kráľovstva a zameriavam sa na cestovateľský a technický obsah. Ako filmár som stále v pohybe, preto moje zariadenie musí zvládnuť zaznamenávanie obsahu vo vysokej kvalite v náročných situáciách a zároveň musí byť ľahké a prenosné.

Ako dlhoročný používateľ modelov FX3 a Alpha 7S III som bol nadšený, keď spoločnosť Sony oznámila uvedenie fotoaparátu ZV-E1 s pôsobivými parametrami a kompaktným telom na trh. Kvalita obrazu, zabudovaná stabilizácia, výkon pri slabom svetle a prenosnosť – tieto vlastnosti uprednostňujem pri výbere fotoaparátu, preto som sa nevedel dočkať, kedy sa pustím do snímania najnovším prírastkom do radu Alpha spoločnosti Sony.

Cesta na Bali s fotoaparátom ZV-E1 predstavovala úžasnú príležitosť, ako preveriť všetky jeho funkcie v rôznych lokalitách a podmienkach.

Tento fotoaparát má kompaktnú a ľahkú konštrukciu, vďaka ktorej sa s ním dá ľahko manipulovať a bez problémov sa zmestí do tašky na fotoaparát. Ohromilo ma, aký je malý – jeho telo váži iba 483 gramov. To je kľúčová výhoda pre tvorcov cestovateľských videí ako ja, ktorí si musia zachovať pohyblivosť a nesmú sa zbytočne zaťažovať. Páči sa mi vyklápacia LCD obrazovka, ktorá je skvelá, keď natáčam sám seba, no zároveň mi poskytuje úplný pohľad na to, čo snímam, a to aj pri zvláštnych uhloch alebo v tesných priestoroch, vďaka čomu je natáčanie efektívnejšie. Keď som snímal pri vodopáde, prevrátil som gimbál a fotoaparát v snahe zachytiť zábery blízko pri zemi s veľkými skalami v popredí. Vďaka šikmej a otočnej vyklápacej LCD obrazovke som mal dokonalý prehľad o tom, čo snímam, takže celý proces bol rýchly a jednoduchý.

mike gray drží fotoaparát sony zv-e1 pred vodopádom

Napriek tomu, že ZV-E1 je najmenší a najľahší fotoaparát formátu Full Frame, vôbec tým netrpí jeho kvalita obrazu. Vysoký dynamický rozsah a technológia S-Log3 od spoločnosti Sony vytvárajú ostré a živé zábery všetkého od sopiek až po ryžové polia či vodopády a ja vďaka tomu môžem rozprávať príbehy presne tak, ako chcem.

Páčila sa mi práca s pokročilým automatickým zaostrovaním s detekciou pomocou AI, ktorá pracuje presne a rýchlo. Preto môžem zhotovovať zábery, aké chcem, a nemusím sa trápiť stratou zaostrenia alebo tým, že mi niečo unikne. Funkcia sledovania pomocou AI kopíruje pohyby objektu v hľadáčiku tak, aby ho fotoaparát nikdy nestratil zo zreteľa – to bolo kľúčové pri snímaní akčných scén na terénnych motorkách na pláži, ktoré sa vyznačovali veľmi dynamickým pohybom.

mike gray sa rozpráva s mužom sediacim na motorke

Pri týchto scénach sa skvele hodila aj zabudovaná stabilizácia. Väčšinou pri natáčaní používam gimbál, ale v niektorých prípadoch radšej držím fotoaparát v ruke, najmä ak ide o dynamické scény, ktoré majú divákom dodať dávku dobrodružstva a energie. Stabilizačné funkcie fotoaparátu ZV-E1 mi umožňujú vytvárať plynulé filmové záznamy aj v tých najnáročnejších podmienkach. Pri snímaní terénnych motoriek na pláži som šprintoval popri nich alebo som sedel ako spolujazdec na motorke idúcej vedľa nich. Vzhľadom na dynamiku tejto činnosti je prirodzené, že sa pri tom vyskytli otrasy a nežiaduce prudké pohyby, ale funkcia stabilizácie fotoaparátu ZV-E1 ich skvele vyvážila, čoho výsledkom je plynulý filmový záznam.

Počas celého snímania som používal ZV-E1 s objektívmi FE 20 mm f/1,8 G, FE 24 – 70 mm f/2,8 GM a FE 16 – 35 mm f/2,8 GM.

Na 20 mm objektíve sa mi páčila širokouhlá perspektíva. Mnohé miesta na Bali sú rozľahlé a najlepšie sa snímajú pomocou širokouhlých záberov, takže tento objektív mi vďaka svojej širokej clone dovoľoval zachytiť všetky prvky na scéne aj pri slabých svetelných podmienkach. Jednu scénu sme natáčali pri ohnisku počas „modrej hodinky“, aby sme si overili, ako si ZV-E1 poradí s tmavými druhmi prostredia. V kombinácii s 20 mm objektívom mu to šlo skvele a my sme tak nasnímali parádnu scénku počas „modrej hodinky“ bez toho, aby nejako utrpela kvalita obrazu.

Objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM mám rád pre jeho univerzálnosť pri snímaní krajinných záberov aj záberov úplne zblízka. Tento model mi poskytuje tvorivú flexibilitu a voľnosť pri snímaní s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, aby boli všetky scény pútavé.

A napokon je tu FE 16 – 35 mm f/2,8 GM, ktorý som používal najviac a vyberal ho z tašky ako prvý. Jeho širokouhlé pokrytie sa dokonale hodí na krajinné a cestovateľské zábery a navyše má výborný výkon pri slabom svetle, čím dopĺňa možnosti fotoaparátu ZV-E1. Tento objektív je robustný a odolný voči poveternostným podmienkam, takže bol jednoznačnou voľbou pri snímaní vodopádu, kde voda špliechala na všetky strany.

mike gray sa pripravuje zachytiť vodopád pomocou fotoaparátu sony zv-e1

Pri snímaní vždy používam filtre s neutrálnou hustotou (ND). Keď pracujem s filtrami ND, mám veľkú tvorivú kontrolu nad expozíciou, takže môžem natáčať aj v nepriaznivých svetelných podmienkach s nízkou hĺbkou poľa, čoho výsledkom je rýdzejší filmový vzhľad. Filtre ND prepúšťajú do objektívu menej svetla, takže môžem použiť širšiu clonu, nižšiu rýchlosť uzávierky alebo kombináciu oboch týchto nastavení bez toho, aby bol záber príliš exponovaný. Ide o neodmysliteľné doplnky pre každého filmára.

Celkovo musím povedať, že som si snímanie fotoaparátom ZV-E1 naozaj užil. Kvalita obrazu, pokročilé automatické zaostrovanie s detekciou pomocou AI a funkcia stabilizácie z neho robia fotoaparát s vysokým výkonom, ktorý zvládne aj náročné produkcie. A vďaka jeho bezkonkurenčnej kompaktnosti, veľkosti a hmotnosti ide o skvelú voľbu aj pre filmárov, ktorí hľadajú ľahšiu výbavu.

mike gray sedí a hľadí na balijskú krajinu

Záväzok spoločnosti Sony prinášať stále lepšiu kvalitu obrazu podporuje inováciu v ich vlastnom ekosystéme fotoaparátov, zatiaľ čo potreby filmárov ovplyvňujú kľúčové dizajnové prvky jednotlivých modelov. ZV-E1 je dôkazom tejto revolučnej rovnováhy medzi vysokou kvalitou obrazu a prenosnosťou, ktoré z neho robia spoľahlivý a univerzálny fotoaparát pre filmárov ako ja, ktorí chcú mať čo najlepšiu kvalitu obrazu v kompaktnej zostave.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber