olivier schmitt drží svoj fotoaparát sony pred starou budovou

Nádherné mesto

Olivier Schmitt

3 objektívy naraz

Volám sa Olivier Schmitt a som profesionálny fotograf a filmár. K práci pristupujem s jednoduchým cieľom – uprednostniť kreativitu pred čistou technikou. Presne toto mi umožňuje výber vybavenia od spoločnosti Sony.

Mal som to šťastie, že ma požiadali o vyskúšanie nových širokouhlých APS-C objektívov Sony – 11 mm f/1,8, 15 mm f/1,4 G a PZ 10 – 20 mm f/4 G. Mohol som si tiež vybrať ľubovoľné fotoaparáty, ktoré mi pri snímaní poskytnú maximálnu flexibilitu: Alpha 6600, fotoaparát na natáčanie vlogov ZV-E10 a dokonca aj môj nový model Alpha 7 IV. Všetky tri objektívy sú zdanlivo zamerané na to isté. V teréne som však zistil, že každý z nich má vlastnú identitu a špecifickú funkciu a preto som sa netrpezlivo pustil do overovania tejto teórie. Rozhodol som sa poprechádzať po Paríži, len tak sa potešiť z návštevy a pripomenúť si študentské roky – kedy sa zrodila moja vášeň pre fotografovanie a filmovanie.

Keďže mojou vášňou je filmovanie, potešilo ma, že tieto objektívy môžem vyskúšať v rôznych situáciách. Pre ich neuveriteľnú svetlosť a kompaktnosť sa dokonale hodia na natáčanie vlogov a filmovanie bez svetiel a zložitého vybavenia. Vždy hovorím, že najlepšie vybavenie je také, ktoré si s potešením hodíte do batohu, nezaťažuje vás a je radosť ho používať.

muž drží gimbal s nasadeným fotoaparátom sony

Začal som s objektívom PZ 10 – 20 mm f/4 G v kombinácii s fotoaparátom ZV-E10. Ako objektív na natáčanie vlogov má dokonalú ohniskovú vzdialenosť. Som už fanúšikom objektívu E 10 – 18 mm f/4, ale tento nový model je ešte menší a ľahší. V zostave s gripom alebo malým gimbalom umožňuje kombinácia stabilizácie integrovanej vo fotoaparáte a funkcia elektronicky ovládanej transfokácie na objektíve slobodu pohybu pri veľmi jednoduchej zmene zorného uhla. Zaostrovanie bolo rýchle a bezchybné a ja som sa mohol koncentrovať na snímky a nemusel sa obávať, či fotoaparát zaostrí na moju tvár.

vlogger, ktorý natáča sám seba pomocou fotoaparátu sony zv-e10

V prípade modelu 11 mm f/1,8 som chcel skúsiť niečo úplne iné. Rozhodol som sa vyskúšať nočný záber s dlhou expozíciu z mosta nad riekou pomocou fotoaparátu Alpha 7 IV v režime orezania APS-C. Mimoriadne široký uhol záberu mi umožnil zachytiť dramatickú oblohu. A aby bolo zaujímavé aj popredie, počkal som si, kým pod mostom neprepláva loď.

nočný záber paríža z mosta

© Olivier Schmitt | Sony α7 IV + E 11mm f/1.8 | 61s @ f/16, ISO 100

Veľmi na mňa zapôsobila absencia skreslenia a ostrosť celej snímky – dokonca aj pri clone f/16 bola špičková. Takýto objektív sa dokonale hodí na nočné zábery, najmä ak chcete nechať citlivosť ISO nastavenú na minimum a snímať pri plne otvorenej clone.

sony alpha 7M4 na statíve v noci

Objektív 15 mm f/1,4 G som si nechal na koniec. Ponúka rovnaké zorné pole ako FE 24 mm f/1,4 G master – pravdepodobne môj vôbec najobľúbenejší objektív. Rozostrenie pri plne otvorenej clone je skrátka nádherné a skreslenie prakticky vôbec nebadať. Pri práci s videom je obrovským bonusom prstenec na ručné ovládanie clony, pretože je často oveľa praktickejšie meniť clonu týmto spôsobom. Fotografoval som s modelmi ZV-E10 aj Alpha 7 IV a výsledky na oboch telách na mňa urobili veľký dojem.

kvetinárstvo v noci

© Olivier Schmitt | Sony ZV-E10 + E 15mm f/1.4 G | 1/50s @ f/1.4, ISO 500

Ak by som to mal zhrnúť, tieto objektívy považujem za absolútne dokonalé ako súčasť ľahkej zostavy na cestovanie. Celý deň a väčšinu večera som strávil prechádzkami po uliciach. Bolo preto veľmi príjemné, že som po skončení fotografovania netrpel bolesťami chrbta. Niekomu sa môže zdať divné, že som fotoaparát Alpha 7 IV používal s objektívmi určenými pre telo APS-C. Ale keďže prevažne filmujem, zistil som, že v režime orezania Super 35 fungujú naozaj fantasticky. Už teraz premýšľam o situáciách, kedy mi kompaktné rozmery týchto objektívov v kombinácii s malým telom poskytnú vyššiu flexibilitu pre širšiu škálu situácií.

Vybrané produkty

Olivier Schmitt

Olivier Schmitt | France

„K práci pristupujem s jednoduchým cieľom – uprednostniť kreativitu pred čistou technikou. Presne toto mi umožňuje výber vybavenia od spoločnosti Sony.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber