olivier schmitt natáča sám seba pomocou fotoaparátu sony zv-e1

Tvorivá iskra vo vrecku

Olivier Schmitt

Volám sa Olivier Schmitt a som profesionálny tvorca obsahu a vlogger na dvoch kanáloch na YouTube z ktorých jeden je venovaný cestovaniu a „karavanovému životu“. Ako ambasádor spoločnosti Sony som mal to šťastie vyskúšať si ZV-E1 ešte pred vydaním a podrobiť ho zaťažkávacej skúške.

Na svoje vybavenie kladiem veľmi vysoké nároky: musí byť odolné, mimoriadne efektívne, jednoduché, rýchlo použiteľné a predovšetkým musí byť kvalita obrazu za každých okolností bezchybná.

Keď som prvýkrát vzal do ruky fotoaparát Sony ZV-E1, zdalo sa mi, že som práve objavil dokonalého tvorivého partnera pre moje potreby. Tento fotoaparát je kompaktný, ľahký a dobre padne do ruky, takže vás nenechá na pochybách, že ide o profesionálny produkt. Vďaka niekoľkým tlačidlám na rýchly prístup k vloggerským funkciám je okamžite jasné, že ZV-E1 si kladie za cieľ šetriť vám čas a zvyšovať efektivitu.

Už pri počiatočných testoch som si hneď uvedomil rôzne výhody, ktoré so sebou tento nový fotoaparát prináša. Tak po prvé – kvalitou obrazu sa vyrovná môjmu fotoaparátu Alpha 7S III (s ktorým ma spája silné puto), najmä pri slabom svetle, keďže na výletoch rád natáčam nočné prostredie v mestách a v prírode. Po druhé – vloggerské funkcie mi uľahčujú tvorbu videí na YouTube a Instagram. Môžem natáčať svoju tvár pomocou prioritného rozpoznávania, snímať mimoriadne stabilné zábery a vďaka tomu často pracovať bez statívu, rýchlo docieliť jedinečnú atmosféru s novými „vzhľadmi“ a „náladami“ – a v niektorých situáciách sa úplne zaobídem bez druhého fotoaparátu vďaka novej funkcii automatického rámcovania záberov.

olivier schmitt natáča sám seba pomocou fotoaparátu sony zv-e1

Po tretie – sú naplnené aj moje profesionálne požiadavky, pretože si môžem do fotoaparátu ZV-E1 pridávať vlastné vyhľadávacie tabuľky (LUT), automatické zaostrovanie je veľmi sofistikované, najmä pri snímaní športových záberov alebo zvierat pomocou 200 – 600 mm objektívu Sony. Bez ohľadu na to, čo natáčam, umelá inteligencia (pozostatok modelu Alpha 7R V) zabudovaná vo fotoaparáte Sony ZV-E1 mi vždy pomôže, takže mi nikdy nič neunikne. A ako profík si cením ešte jednu vec: Sony ZV-E1 používa batérie NP-FZ100, ktoré ponúkajú dlhú životnosť počas celodenného natáčania.

Pri natáčaní videa som sa rozhodol použiť 4 úplne odlišné objektívy, aby som vykonal test pre rôzne požiadavky, rozpočty a funkcie. Pokiaľ ide o vlogovanie a doplnky fotoaparátu, použil som kompaktný objektív FE PZ 16 – 35 mm f/4 G. Keďže fotoaparát ZV-E1 je vybavený snímačom Full Frame, 16 mm objektív mi stačí na snímanie na dĺžku ruky s držadlom GP-VPT2BT. Tento objektív je vybavený elektronicky ovládanou transfokáciou , ktorú môžem ovládať zo samotného fotoaparátu, a preto môžem vytvárať úplne hladké prechody medzi ohniskovými vzdialenosťami pri rôznych rýchlostiach. Okrem transfokácie som použil aj objektívy FE 24 mm f/1m4 GM a FE 85 mm f/1,8. Mám rád najmä 24 mm model, ktorý je veľmi ostrý, a to aj na okrajoch snímky a jeho rozostrenie je skrátka úchvatné! 85 mm model je zaujímavý svojím neprekonateľným pomerom ceny a kvality pre tento typ ohniskovej vzdialenosti. Vďaka nemu som mohol zhotovovať ucelenejšie zábery, ktoré sa krásne dopĺňajú so širokouhlými snímkami. Napokon je tu 200 – 600 mm objektív Sony, vďaka ktorému som mohol na diaľku zachytiť pôsobivé zábery zvierat. Na natočenie dobrého vlogu nepotrebujete nutne všetky tieto objektívy, ale podľa mňa je dôležité vybrať si doplnkový objektív. 16 – 35 mm model v kombinácii s fixnou ohniskovou vzdialenosťou, ako napríklad 50 mm alebo 85 mm, dokáže trebárs vyprodukovať množstvo dôležitého obsahu, a pritom je ľahký a kompaktný. Nový režim stabilizácie „Dynamic Active“ navyše umožňuje cestovať bez gimbálu, takže nastavenie bude jednoduché a bezproblémové.

olivier schmitt prikrčený so svojím fotoaparátom sony zv-e1

S novým fotoaparátom ZV-E1 podľa mňa spoločnosť Sony splnila očakávania mnohých tvorcov obsahu, ako som ja. Spája v sebe všetko, čo profesionálni vlogeri potrebujú a o čom snívali, a to za atraktívnu cenu v porovnaní s technológiami a výkonom, ktoré ponúka. Už sa neviem dočkať, kam ma tento fotoaparát zavedie!

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber