portrét shirley collins s rukou vo vzduchu

Osvedčené tipy: Čiernobiele portréty

Tom Oldham

Čiernobiele fotografovanie si naplánujte

Prevedenie farebného záberu na čiernobiely z neho neurobí automaticky umelecké dielo. Aby sa táto premena dala obhájiť, musí sa úspešne zladiť kombinácia prvkov. Portrét by mal zasiahnuť určitý emocionálny cieľ, a k tomu prispieva, ak sa obraz tvorí priamo v čiernobielej verzii.

viacero záberov jacka whitea držiaceho gitaru gibson © Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/16, ISO 800

Ak fotoaparát nastavíte na snímanie v čiernobielom kreatívnom štýle, pomôže vám to vizualizovať konečný obraz a sledovať expozíciu.

Zvyčajne fotografujem s fotoaparátom Alpha pripojeným k prenosnému počítaču. Keď začínam fotografovať, nastavím vhodnú monochromatickú triedu, aby som sa po zobrazení portrétov v počítači mohol uistiť, že osvetlenie vytvára požadovaný konečný vzhľad a pocit.

čiernobiely portrét dámy © Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/160s @ f/4.0, ISO 100

Ak pri fotografovaní používate kreatívne štýly alebo obrazové profily pripravené vo fotoaparáte, skúste si ich upraviť tak, aby výsledky viac zodpovedali vášmu želanému vzhľadu. Nezabúdajte, že k dispozícii budete mať stále aj súbor vo formáte raw; čiernobiele zobrazenie sa použije len na snímky vo formáte JPEG.

Buďte odvážni

Mojím súčasným mottom je, že „statočnosť býva odmenená“. Preto sa nehanbite. Farby vedú zrak po celej snímke; jednotlivé farby môžu tiež pôsobiť na psychiku. V čiernobielej fotografii tieto mechanizmy neexistujú, preto na nasmerovanie zraku musíte použiť kontrast a formu. Bez rušivých vplyvov farieb sa dá pracovať s jednoduchším a čistejším prístupom; môžete vytvárať odvážne kompozície s výraznými líniami a všetko prepojiť pomocou osvetlenia a úprav.

silueta liama gallaghera stojaceho bokom © Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/11, ISO 200

Presadzujte si svoju réžiu

Pokiaľ ide o réžiu vášho objektu, nebojte sa ho postaviť pred výzvu. Pristúpte bližšie a tvorte rôzne tvary a (ak je to nutné) vydolujte zo svojho objektu nejaký herecký výkon, a to aj vtedy, keď sa mu do toho najviac nechce. Pri čiernobielom fotografovaní toto všetko prináša ešte lepšie výsledky a umožňuje vytvárať fenomenálne zábery. Z fotografovania nikdy neodchádzajte s výčitkou, že ste mohli urobiť viac.

portrét usmievajúceho sa ricka rubina © Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 35mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Moja fotografia Ricka Rubina patrí k mojim najobľúbenejším snímkam. Je to detailný záber, na ktorom sa prejavuje pocit intimity, ktorý by vo farbe nevyzeral rovnako. Fotografoval som objektívom FE 35 mm f/1,4 G Master, asi 50 cm od jeho tváre. Ak chcete získať takúto reakciu, musíte mať odvážny prístup k réžii a potom odvahu pri spracovaní, aby snímka dosiahla úspech.

Sledujte najsvetlejšie body

Mojím pravidlom číslo jeden pri nastavovaní fotoaparátu je fotografovať vo formáte raw, vďaka čomu mám nad snímkou absolútnu kontrolu. Neriskujem ani pri expozícii svetlých bodov. Zvyknem sledovať histogram fotoaparátu, kde kontrolujem, či nestrácam detaily svetlých bodov. Našťastie snímač Alpha 7R V má až 15-stupňový dynamický rozsah, a je pôsobivé, koľko detailov dokáže tento fotoaparát zachytiť vo svetlých aj tmavých bodoch.

poppy rockett so svojou gitarou © Tom Oldham | Sony α7R V + FE 35mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/4.0, ISO 50

Použite mäkké svetlo, kontrast pridajte neskôr

Tvoriť s nastaveným tvrdým kontrastom vo fotoaparáte je chyba. Ak použijete tvrdé svetlo, budete sa musieť uspokojiť s týmto kontrastom. Ak však svetlo ponecháte mäkké a udržíte pod kontrolou pomer medzi svetlosťou a tmavosťou, budete si môcť vybrať, s akým tvrdým kontrastom budete pracovať pri úprave snímky.

čiernobiely portrét Paula Simonona © Tom Oldham | Sony α7R V + FE 35mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/4.0, ISO 100

Pri jednom zábere Paula Simonona som zachytil tvrdý, agresívny portrét, ale osvetlenie je veľmi mäkké. Na jednu stranu som dal čiernu vlajku, ktorá je opakom reflektora, a na druhej strane je veľmi blízko umiestnený mäkký dáždnik. To svetlo je veľmi mäkké, ale ak chcem na snímke vytvoriť kontrast, mám tu na to ten správny pomer.

Použite funkciu automatického zaostrovania na oči

Funkcia automatického zaostrovania na oči je najväčšou slobodou, akú nám kedy technológia fotoaparátu umožnila. Oceňujem ju zakaždým, keď vezmem do rúk svoj fotoaparát Alpha 7R V, keďže mi umožňuje sústrediť sa na tvorbu portrétu a nie na ovládanie fotoaparátu.

portrét usmievajúceho sa surfera © Tom Oldham | Sony α7R V + FE 50mm f/1.2 GM | 1/8000s @ f/1.2, ISO 50

Môj záber surfera Alana vznikol len s pomocou zapadajúceho slnka. Použil som naň objektív 50 mm f/1,2 G Master s časom 1/8000 sekundy. Vďaka funkcii automatického zaostrovania na oči som vedel, že aj pri svetelnosti f/1,2 bude oko dokonale zaostrené. Keby som tento záber urobil pri clone f/8 alebo f/11, bola by to momentka. Ale fotografovanie so širokou clonou nasmeruje diváka na tú zaujímavú časť – jeho oko a výraz. Z Alanovho portrétu vyžaruje zdravie, pozitivita a jeho láska k oceánu a na tejto snímke je to všetko vidieť.

Čiernobiele fotografovanie mi umožňuje zachytiť to nadšenie okamihu, ktoré by som vo farbe nedokázal dosiahnuť – je to jednoduchšie, priamočiarejšie a vždy bezprostredné.

Snažte sa vytvoriť portrét, ktorý dokáže upútať pozornosť, povedať pravdu alebo jednoducho len byť majákom pokoja.

Vybrané produkty

Tom Oldham

Tom Oldham | UK

„Šťastie je zmyslom a cieľom života, jediným konečným účelom ľudskej existencie.“ Aristoteles

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber