muž vyskakujúci do vzduchu vedľa futbalovej lopty

Ako fotografujem | Zachytávanie emócií v portrétoch

Maki Galimberti

Ako redakčný fotograf portrétov pre časopisy musíte byť pripravení na všetko. To znamená, že pre jeden časopis musíte vedieť zachytiť niekoľko rôznych portrétov toho istého objektu.

Iná fotografia, iný účel

Keď snímate fotografiu na obálku časopisu, musíte objekt zachytiť tak, aby zaujal osobu, ktorá sa bude na danú fotografiu pozerať. V tomto prípade sa musí objekt pozerať priamo do objektívu. Ide o oveľa tradičnejší typ portrétu.

záber zboku na muža

© Maki Galimberti | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/30s @ f/4.5, ISO 100

Pokiaľ ide o hlavný článok, musíte preň pripraviť štyri či päť rôznych portrétov, pričom každý z nich musí byť zasadený do inej situácie. Nech už snímam čokoľvek, vždy používam fotoaparát Alpha 7R III od spoločnosti Sony. Rozlíšenie 42,4 milióna pixelov mi bohato stačí na snímanie v štúdiu, ako aj v exteriéri. Umožňuje mi zachytávať rôzne typy snímok. Rád miešam štýl klasického portrétu so štýlom typickejším pre portréty celebrít. Objekt však vždy musíte zachytiť takým spôsobom, aby časopis dokázal vyrozprávať jeho príbeh.

Pozrime sa napríklad na moje fotografie argentínskeho futbalistu Paula Dybalu, ktoré som nasnímal pre talianske vydanie časopisu Vanity Fair. Zatiaľ čo fotografia na obálke pôsobí skôr ako klasický portrét, v článku sme mohli odhaliť viac z jeho povahy a osobnosti a vyrozprávať tak jeho príbeh aj skrz fotografie.

stojaci muž s futbalovou loptou na hlave

© Maki Galimberti | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/3.5, ISO 500

Fotografovali sme na skvelom mieste – na streche automobilového závodu Fiat v Turíne, kde Dybala hráva za futbalový klub Juventus. Miesto je prepojené s príbehom vlastníka spoločnosti Fiat, ktorý vlastní aj daný futbalový klub. Mohli sme zachytiť Paula Dybalu, ako si na ikonickej streche kope loptu, pričom v pozadí figurovali domy, v ktorých býva množstvo robotníkov zo závodu. Ide o naozaj zaujímavú fotografiu, ktorá rozpráva príbeh celého mesta.

Práca s objektom

Keď snímate objekt pre časopis, nejde o prirodzenú interakciu. Fotograf aj objekt musia byť dobrí herci. Áno, snažíte sa správať čo najprirodzenejšie, no keď sa objekt musí riadiť pokynmi a fotograf postupuje podľa svojej vízie, nič na takomto fotografovaní nie je prirodzené.

starec bez trička pózuje pred fotoaparátom

© Maki Galimberti | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/200s @ f/3.5, ISO 200

Fotoaparát Alpha 7R III od spoločnosti Sony má množstvo funkcií, ktoré mi pomáhajú pri práci s objektom. Asi najviac mi však pomáha automatické zaostrovanie na oči. Vďaka nemu viem, že oči budú vždy dokonale ostré. Už sa viac nemusím trápiť zaostrovaním a môžem sa tak naplno sústrediť na svoj vzťah so snímaným objektom.

žena jazdiaca na bicykli

© Maki Galimberti | Sony α7R III + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/320s @ f/6.3, ISO 1250

Objekt niekedy chce, aby som zachytil prirodzenú snímku, ktorá však nemôže byť nudná. Ak mám pocit, že fotenie smeruje práve k tomu a potrebuje pridať trochu viac energie, jednoducho niečo zakričím, aby som vyvolal reakciu – môže to byť čokoľvek od úsmevu, cez zvedavosť po výraz prekvapenia na tvári objektu. Pridá to však do snímky energiu a zabráni nudnej situácii.

žena v čiernych šatách beží po piesku

© Maki Galimberti | Sony α7R III + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/1000s @ f/6.3, ISO 400

Získanie výnimočných snímok vďaka objektívu

Portréty sa bežne snímajú pomocou 85 mm objektívu, ja však najčastejšie používam svoj objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM od spoločnosti Sony. Môžem vďaka nemu rýchlo upraviť záber, čo je pre mňa pri snímaní pohyblivých objektov mimoriadne dôležité.

Ďalší objektív, ktorý mám stále radšej, je FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS. Keď fotografujete s 85 mm objektívom, musíte stáť pomerne blízko pri objekte, no vďaka dlhšej ohniskovej vzdialenosti si môžete udržať odstup a zachytiť naozaj výnimočné snímky.

muž stojaci na vrchole piesočnej duny

© Maki Galimberti | Sony α7R III + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/1000s @ f/9.0, ISO 400

Tiež som fotografoval obálku časopisu s Robertom Savianom. Roberto je slávny spisovateľ, ktorého najpredávanejšie knihy opisujú mafiu a zločinecké podsvetie v Taliansku. Fotografovali sme na pobreží, kde som mu povedal, aby sa uvoľnil a kráčal medzi piesočnými dunami. Išlo o skvelé rozhodnutie, pretože nestál priamo pred fotografom a mohol sa naozaj uvoľniť. Vďaka tomu, že som sa držal v úzadí a používal som dlhší objektív, správal sa celkom inak, než keby stál len pár metrov predo mnou.

Za všetky tie roky som sa naučil, že hoci je estetická stránka veľmi dôležitá, čo je logické, keďže mojou úlohou je snímať nádherné fotografie, skutočná krása osoby vychádza predovšetkým z jej povahy. Pri fotografovaní sa snažím zvýrazniť povahu snímanej osoby a vďaka nástrojom, ktoré fotoaparát Alpha 7R III ponúka, sa môžem naplno sústrediť na vzťah medzi mnou a snímaným objektom, výsledkom čoho sú úchvatné zábery.

Vybrané produkty

Maki Galimberti

Maki Galimberti | Italy

„Fotografia je najlepšia zámienka na spoznanie ľudí.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber