usmievajúci sa chlapec ukazujúci prstom dohora

Ako fotografujem | Fotografovanie mojej rodiny

Jan Tichý

Snímajte to, čo je pre vás dôležité

Môj syn si už zvykol na to, že ho fotografujem. Tie najlepšie snímky som však nikdy nezískal tak, že som mu strčil fotoaparát do tváre. Väčšina ľudí fotoaparát „cíti“ a reaguje naň. Ak chcem zachytiť prirodzené fotografie, ideme spolu von a nechám ho, nech sa hrá. Okrem toho boli tieto snímky dôležité. Prvých pár týždňov sme nemohli navštevovať rodinu, a tak tieto fotografie predstavovali jeden zo spôsobov, ako sa spojiť bez toho, aby sme sa fyzicky stretli.

malý chlapec hrajúci sa na šmykľavke

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 100

Ako fotografovať rodinu

Ak začínate s rodinnými fotografiami, mali by ste sa najskôr sústrediť na scény, v ktorých nie je tak veľa pohybu. Zamerajte sa na okamihy, keď váš snímaný objekt sedí, číta či len tak premýšľa. V týchto chvíľach nebude takmer vôbec registrovať, že ho fotografujete a budete mať čas si vyskúšať rôzne nastavenia. To je oveľa náročnejšie, keď sa ľudia hýbu, a obzvlášť deti.

malý usmievajúci sa chlapec zdvíhajúci pohár

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/125s @ f/1.8, ISO 320

Vždy so sebou brávam fotoaparát Alpha 9 II od spoločnosti Sony. Veľa ľudí by povedalo, že ide o fotoaparát určený na snímanie športu, no v skutočnosti ním môžete snímať čokoľvek. Predovšetkým rýchlo sa pohybujúce objekty. Každý rodič vie, že deti dokážu byť veľmi rýchle a väčšinou vás odignorujú, ak im poviete, aby sa nehýbali, že ich chcete odfotiť. A preto sa podľa mňa fotoaparát Alpha 9 II skvele hodí na snímanie detí.

Výber objektívu

Výber objektívu je, samozrejme, veľmi dôležitý. Ak ste zvyknutí na transfokačný objektív, odporučil by som vám vyskúšať fotografovať s objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Väčšinou tak máte k dispozícii širšiu clonu, ktorá prináša lepšie výsledky pri slabom svetle, ako aj menšiu hĺbku poľa, ktorá oddelí váš objekt od pozadia.

malý chlapec s jedlom okolo úst

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 24mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Pri snímaní tohto typu fotografií používam celý rad rôznych objektívov, pretože každý z nich ponúka niečo iné. Širokouhlejšie objektívy, ako napríklad FE 24 mm f/1,4 G Master, FE Zeiss Distagon T* 35 mm f/1,4 alebo FE 35 mm f/1,8 od spoločnosti Sony, sú ako stvorené na snímanie viacerých ľudí. Vďaka širokouhlejšiemu záberu dokážete zachytiť aj akciu medzi objektmi. Ak sa však v zábere nachádza iba jedna osoba, zostane vám na snímke množstvo prázdneho priestoru. Vtedy ju možno nebudete môcť veľmi dobre izolovať a ak áno, budete musieť stáť veľmi blízko.

malý chlapec utekajúci cez les

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 100

Na izolovanie objektu sa skvele hodia dlhšie ohniskové vzdialenosti, no môj syn tak môže ľahšie utiecť, čo isto nepoteší žiadneho fotografa ani rodiča. Zistil som, že 50 mm predstavuje najideálnejšiu ohniskovú vzdialenosť. Tak vytvorím medzi nami dostatočnú vzdialenosť a získam prirodzený okolitý priestor. Množstvo fotografií som zachytil práve pomocou objektívu Zeiss Planar T* 50 mm f/1,4 od spoločnosti Sony.

malý chlapec hrajúci sa s listami

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/250s @ f/1.4, ISO 100

Vyťažte z fotoaparátu maximum

Fotoaparát Alpha 9 II, a vlastne fotoaparáty od spoločnosti Sony vo všeobecnosti, disponujú množstvom funkcií, ktoré vám pomôžu zachytiť úžasné rodinné fotografie. Jednou z najdôležitejších funkcií je určite automatické zaostrovanie na oči. Vďaka nemu sa môžem naplno sústrediť na kompozíciu, zatiaľ čo fotoaparát sa stará o to, že sú oči dokonale ostré, a to aj pri maximálnych clonách. Občas, keď je môj syn ďalej, tak na sledovanie používam aj možnosť Malé flexibilné bodové. Bodom zaostrenia môžem jednoducho hýbať pomocou pákového ovládača v zadnej časti a automatické zaostrovanie so sledovaním sa postará o zvyšok. A v neposlednom rade s fotoaparátom Alpha 9 II môžem všetky tieto snímky zachytávať rýchlosťou 20 snímok/s.

malý chlapec s krčahom s vodou

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/2000s @ f/1.4, ISO 100

Ďalšou užitočnou funkciou je nakloniteľný displej. Vďaka nemu môžem snímať nenápadnejšie a priblížiť sa viac k zemi do výšky môjho syna. Dokážem zachytiť zábery, ktoré by sa s využitím obyčajného displeja alebo elektronického hľadáčika zachytávali iba veľmi ťažko.

usmievajúci sa chlapec ukazujúci prstom dohora

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1250s @ f/1.4, ISO 100

Pokiaľ ide o nastavenie expozície, pri snímaní zvyknem používať prioritu clony spolu s automatickou citlivosťou ISO. Automatickú citlivosť ISO nastavím na minimálnu rýchlosť uzávierky, napríklad na hodnotu 1/500 sekundy. Vďaka tomu viem, že rýchlosť uzávierky neklesne nižšie a pohyb je zmrazený. Ak bude fotoaparát potrebovať viac, jednoducho zvýši citlivosť ISO, aby zachoval správnu expozíciu. Takéto nastavenie expozície mi umožňuje naplno sa sústrediť na kompozíciu a nemusím sa starať o nič iné.

usmievajúci sa chlapec sa hrá na hojdačke

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 80

Úvaha

Vďaka týmto jednoduchým fotografiám môjho syna a rodiny môžem tieto pekné a radostné chvíle prežiť znova. Fotografovanie blízkych a milovaných ľudí je ten najlepší fotografický projekt na svete. Nikdy neprestávajte fotografovať svoju rodinu – je to celoživotný projekt.

Vybrané produkty

Jan Tichy

Jan Tichy | Czech Republic

„Fotografia mi dala ten najväčší dar – pohľad na svet z jedinečnej perspektívy. Okolo nás je toľko krásy a čara, ktoré sa oplatí zachytiť. Len ich neprestávajte hľadať a buďte vždy pripravení.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber