londýn v hmle počas východu slnka

Ako fotografujem | Mestá

Ron Timehin

Som mestský človek. Narodil som sa v Londýne, kde som strávil celý svoj život. No aj napriek tomu vo mne veľké mestá zanechávajú silný dojem. Akoby boli mojím vlastným ihriskom, kde môžem pobehovať a objavovať. V mestách je vždy čo vidieť a neustále sa vyvíjajú. Dávajú mi tak veľa priestoru na tvorivosť.

Vždy v pohybe

Keď objavujem nové mesto, nezvyknem fotiť niečo konkrétne. Preto mám radšej malé a ľahké fotoaparáty. Začal som teda používať fotoaparát Sony Alpha 7C. Úplne ho zbožňujem. Je malý a výnimočne ľahký, no napriek tomu mi ponúka snímač formátu Full Frame so skvelým dynamickým rozsahom a všetkými farebnými profilmi, na ktoré som pri natáčaní videí zvyknutý. Zvyčajne s ním používam rad kompaktných pevných objektívov FE 24 mm f/2,8 G, FE 40 mm f/2,5 a FE 50 mm f/2,5 G. Fotoaparát Alpha 7C v spojení s týmito malým pevnými objektívmi predstavuje skvelú výbavu bez toho, aby som so sebou musel nosiť obrovskú tašku na fotoaparát. Stačí, keď si ho zavesím na krk a môžem sa vydať na prechádzku po meste.

muž kráčajúci pri farebnom metre

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Rád však používam aj fotoaparát Sony Alpha 7R IV na aktuálne aj plánované komerčné projekty, pretože jeho vysoké rozlíšenie je skrátka neuveriteľné a dáva mi veľký priestor na experimentovanie so záberom.

ron timehin nastavuje záber na svojom fotoaparáte sony alpha 7c

Prieskum

V priebehu rokov som začal k svojej práci pristupovať omnoho systematickejšie. Skôr než vyrazím fotografovať, strávim veľa času prieskumom na internete. Fotografické fóra alebo Instagram vám vedia ponúknuť nápady na zaujímavé miesta či objekty. Keď hľadáte zaujímavú architektúru, skvele vám poslúžia aj satelitné snímky alebo režim Street View nástroja Google Maps – získate tak plnohodnotný prehľad o danom mieste bez toho, aby ste museli vyjsť z domu!

muž kráčajúci cez priechod v londýne

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 40mm f/2.5 G | 1/160s @ f/8.0, ISO 320

Nájsť vhodné miesto však nestačí. Musím sa zamyslieť aj nad tým, odkiaľ by som mal fotografiu snímať. Na to si potrebujem urobiť širší prieskum verejne dostupných miest a zistiť, či potrebujem povolenie, aby som mohol na mieste fotografovať. Musím si tiež samozrejme naplánovať ideálny čas na fotenie s dobrým svetlom. Je to zvyčajne pri západe alebo východe slnka, prípadne počas „modrej hodinky“ – teda hodinu pred západom slnka alebo hodinu po jeho východe.

nočný záber strediska piccadilly circus v londýne

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/250s @ f/7.1, ISO 1600

Tvorba jedinečných fotografií

Keďže je v oblasti fotografovania konkurencia naozaj veľká, je dôležité tvoriť jedinečné zábery a nenapodobňovať výtvory iných. Často fotografujem v časoch, keď sa iným ľuďom veľmi nechce – počas dažďa či hustej hmly. To, čo vás však skutočne odlíši, je vaša unikátna perspektíva. Ak sa vám podarí zaujať jedinečný uhol pohľadu, vaše fotografie vyniknú aj spomedzi tisícok ďalších.

londýnski šoféri autobusov sa držia za ruky zdvihnuté vo vzduchu

© Ron Timehin | Sony α7R IV + FE 85mm f/1.8 | 1/800s @ f/4.0, ISO 640

Ďalej odporúčam vyhľadávať strešné bary, reštaurácie alebo záhrady, ktoré ponúkajú úžasný výhľad na mesto. Aby ste ich našli, potrebujete mať aspoň trochu prehľad o miestnom dianí. Zbožňujem, keď si môžem s priateľmi dať drink či večeru a zároveň zachytiť úžasné zábery západu slnka. Za každých okolností sa však musíte v danom podniku a k ľuďom naokolo správať úctivo. Vždy požiadam o povolenie a často majiteľom podniku navrhnem, že im pošlem fotografiu, ktorú môžu využiť na svoje účely. Väčšinou s tým súhlasia, takže sa určite nebojte opýtať.

Niekedy však môžete fotiť len cez okno. V takých prípadoch používam veľké čierne textilné tienidlo objektívu Lenskirt, ktoré nasadím na koniec objektívu a pomocou prísaviek ho prilepím k sklu. Odstraňuje to nežiaduce ožiarenie alebo odrazy svetla zo skla vrátane odrazu fotoaparátu a dokonca aj môjho vlastného odrazu!

deti hrajúce sa v hmle

© Ron Timehin | Sony α7 II + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/1250s @ f/6.3, ISO 100

Buďte trpezliví

Jedna z mojich posledných obľúbených fotografií zobrazuje deti, ktoré sa hrajú v hmle. Na tomto mieste som asi hodinu fotografoval ulicu a čakal, kým sa niečo stane. Netušil som, že tam začnú pobehovať deti a zoradia sa tak, ako ich vidíte v zábere. Stačilo čakať, dávať pozor, čo sa okolo mňa deje, a trpezlivosť sa napokon vyplatila. Hneď ako som ten záber zahliadol v hľadáčiku, vedel som, že to je tá fotografia, na ktorú som čakal.

Vybrané produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografia mi poskytuje schopnosť spracovávať, oceňovať a interpretovať okolitý svet.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber