muž v kanoe uprostred oceána za súmraku

Najnáročnejšie preteky

Horacio Cabilla

Volám sa Horacio Cabilla a som fotograf/filmár so zmyslom pre dobrodružstvo. Najviac ma motivuje, keď môžem zachytávať vášnivé ľudské emócie.

Keď som sa dopočul o tom, že Sony uvádza objektív FE 50 mm f/1,4 GM, hneď som zatúžil vyskúšať si ho a naskytla sa mi na to ideálna príležitosť. Požiadali ma, aby som natočil oficiálny dokument z pretekov Samla Qatar. Ide o extrémne športové preteky v katarskej púšti, pri ktorých musia účastníci za 57 hodín prejsť 200 km behom, plávaním a bicyklovaním.

Rozhodol som sa celý projekt nasnímať iba pomocou jedného objektívu. Predstavovalo to pre mňa príjemnú výzvu, pretože som sa snažil zachytiť a vykresliť všetky situácie, v ktorých sa športovci ocitli, pričom som však nevládol takou flexibilitou, akú mi zvyčajne prináša možnosť výberu rôznych ohniskových vzdialeností. Vďaka tomu som dokázal lepšie oceniť prístup „menej je niekedy viac“!

Objektív je kompaktný, dobre skonštruovaný a (čo sa dá od série G Master čakať) je aj veľmi ostrý a úžasne rýchly. Veľa scén som natáčal pri slabom svetle a s naplno otvorenou clonou f/1,4, a to s vynikajúcimi výsledkami. Obzvlášť sa mi páčila membránová možnosť, vďaka ktorej som mohol rýchlo prechádzať z interiéru do exteriéru. Zároveň mi to umožnilo nastaviť clonu ešte pred filmovaním, takže som sa mohol rovno pustiť do práce.

muž v púšti za súmraku

© Horacio Cabilla | Sony α1 + FE 50mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/2.8, ISO 8000

Automatické zaostrovanie bolo nesmierne rýchle – asi najrýchlejšie, aké som kedy videl u objektívu s pevnou 50 mm ohniskovou vzdialenosťou. Všetko bolo dokonale presné, a to aj pri slabom osvetlení.

Pri práci často používam veľké transfokačné objektívy, takže tento malý a ľahký 50 mm objektív bol pre mňa príjemnou zmenou. Lepšie som vďaka nemu ocenil menšie, kompaktnejšie kúsky a fantastickú mobilitu, ktorú so sebou prinášajú. Vďaka malým rozmerom sa dal aj ľahko nasadiť na gimbál.

Horacio Cabilla drží sony alpha 1 s pripojeným 50 mm objektívom

Pri filmovaní som používal rôzne kamery od Alpha 7S III až po FX6 a na zhotovovanie statických záberov mi poslúžil model Alpha 1, takže výmena objektívov medzi nimi bola úplnou hračkou.

S výslednou prácou som veľmi spokojný a bez váhania by som model 50 mm f/1,4 GM odporučil každému, kto hľadá ostrý a citlivý objektív ako doplnok k telu značky Sony.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber