kameraman sediaci na zemi s kamerovým systémom v rukách

Pohľad do zákulisia | Tajná komora

James Glancy

Ako filmár neustále hľadám príležitosti tvoriť inšpiratívne projekty alebo sa len tak nechať unášať predstavivosťou. Som bývalý príslušník Kráľovskej námornej pechoty a slúžil som na tých najnebezpečnejších miestach na svete. Počas svojej vojenskej kariéry som si vždy všímal príbehy či nádherné scény a často som sa ich snažil zachytiť buď na fotografii, alebo videu. Pravdepodobne som to zdedil po otcovi, Bernardovi Glancyovi, filmárovi a hlavnom kameramanovi, ktorý v tomto priemysle pôsobí už päť desaťročí a pracoval po celom svete pre spoločnosti ako ITN, BBC a medzinárodné televízne stanice. Práve vďaka nemu som objavil umenie kinematografie a pochopil som dôležitosť výberu tej najkvalitnejšej výbavy.

Réžia: James Glancy a Marty Stalker

 

Keď ma spoločnosť Sony požiadala, aby som vytvoril krátky film, ktorý by demonštroval všestrannosť objektívov radu E-mount, nechal som sa uniesť predstavami z detstva a napísal som Tajnú komoru. Ako dieťa som mal veľmi živú predstavivosť a rád som objavoval nové miesta, najmä keď som mal zakázané na ne chodiť. Neďaleko domu v Surrey v Anglicku, kde som vyrastal, bolo množstvo lesov, záhrad obohnaných múrmi, panských domov a opustených protileteckých krytov z druhej svetovej vojny. Vďaka tomu som mal stále čo objavovať a mohol som sa nechať unášať fantáziou.

Tento príbeh o chlapcovi (Reggieovi), ktorý sa sťahuje do nového domu, je v značnej miere inšpirovaný detskými dobrodružstvami a knihami ako Slávna päťka či Kroniky Narnie. Pri hraní ho jeho pes (Hugo) zavedie do komory pod schodiskom, cez ktorú sa dostane do celkom iného sveta. Ocitne sa v Penshurst Place, panskom sídle zo 14. storočia, ktoré kedysi patrilo Henrichovi VIII. Pri hľadaní Huga prejde bludiskom strašidelných izieb, zbrojnicami a úchvatnou záhradou obohnanou múrmi. Sídlo Penshurst Place ponúklo spolurežisérovi Martymu Stalkerovi a hlavnému kameramanovi Bernardovi Glancymu množstvo scén a svetelných podmienok, ktoré naplno otestovali možnosti kamier a objektívov od spoločnosti Sony. Keďže sme na všetko mali len obmedzený čas a malý tím, všetci sme pracovali efektívne a robili viacero úloh naraz.

rôzne filmové kamery a objektívy od spoločnosti sony

Pri nakrúcaní sme ako hlavné kamery používali modely FX9 a FX6 spolu s novým filmovým objektívom FE C 16 – 35 mm T3.1 G a objektívmi FE 50 mm f/1,8, FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS a FE 16 – 35 mm f/2,8 GM. Naším cieľom bolo plynule prechádzať z jednej scény do druhej a sledovať tak Reggieho prirodzenú detskú zvedavosť. Kameru FX6 sme upevnili na stabilizátor Movi a Reggiemu sme povedali, aby každý priestor preskúmal, vďaka čomu sme mohli zachytiť nefalšované výrazy na jeho tvári. Celý film sme nasnímali za jeden deň, čo znamenalo, že sme bojovali s časom. Na systéme E-mount od spoločnosti Sony je úžasné to, že sme mohli rýchlo meniť objektívy na oboch kamerových systémoch a obe kamery rovnako nastaviť.

Väčšinou používame obrazový profil SLOG 3 cine, no pri snímaní Tajnej komory sme sa rozhodli použiť profil S-Cinetone, pretože jeho farebná matica ponúka filmový vzhľad aj bez veľkých úprav v postprodukcii. Celkom som bol nervózny zo snímania v inom profile než LOG, no keď som uvidel tie bohaté farby v scéne, kde Reggie stojí pri ohni, okamžite to zo mňa opadlo. Pri niektorých interiérových scénach sme použili umelé osvetlenie, väčšinou sme sa však spoliehali iba na prirodzené svetlo.

kameraman pripravujúci kompozíciu záberu zachytávajúceho ohnisko

Keď sme v interiéri snímali Reggieho, ako sa prechádza po panskom dome, používali sme najmä 50 mm a 16 – 35 mm filmové objektívy pripevnené ku kamere FX6, ktorú sme upevnili na stabilizátor. Pri všetkých pohyblivých scénach sme používali automatické zaostrovanie, vďaka čomu sa mohol kameraman naplno sústrediť na kompozíciu a plynulý pohyb. V prípade dlhých záberov v exteriéri, v ktorých sa Hugo nehýbe, sme použili kameru FX9 s objektívom 70 – 200 mm G Master a postavili sme ju na statív. Keď sme však snímali Huga, ako pobehuje po záhrade, zostali sme pri kamere FX6 s filmovým objektívom upevnenej na stabilizátore. Práve v týchto scénach bolo automatické zaostrovanie nenahraditeľné. Pes sa pohyboval veľmi rýchlo, a tak by bolo takmer nemožné ho sledovať a zároveň manuálne udržiavať zaostrenie. Krásou radu E-mount je to, že máte na výber množstvo rýchlych objektívov, ktoré sú kompatibilné so všetkými kamerami radu Alpha a Cinema Line od spoločnosti Sony.

kameraman pripravujúci kompozíciu záberu zachytávajúceho psa

Produkčný tím, ktorý sa podieľal na tvorbe krátkeho filmu Tajná komora, pozostával z režiséra Martyho Stalkera, mňa ako scenáristu, spolurežiséra, producenta a kameramana scén zo zákulisia, hlavného kameramana a osvetľovača Bernarda Glancyho, operátora stabilizátora Movi Brendana Monteira a herca Reggieho a psa Huga, ktorí hrali samých seba. Úpravu a postprodukciu mal na starosti Marty Stalker.

Po dokončení filmu Tajná komora som s kamerou FX6 a objektívmi s objímkou E-mount od spoločnosti Sony nasnímal ďalších 500 hodín záberov pre televízne relácie (Discovery Channel, National Geographic). Príjemne ma prekvapila všestrannosť objektívov, a to pri automatickom, ako aj manuálnom zaostrovaní, a tiež kvalita obrazu. Nedávno som spolu s Martym Stalkerom spolurežíroval svoj prvý celovečerný dokumentárny film Afganistan. Znova sme použili kameru FX6, profesionálnu výbavu na nahrávanie zvuku a objektívy s objímkou E-mount od spoločnosti Sony (16 – 35 mm, 24 – 70 mm, 70 – 200 mm G Masters). Afganistan bude mať premiéru začiatkom roka 2022.

 

Vybrané produkty

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber