pozorovatelia v člne vedľa obrovského ľadovca

Momentky | Island s fotoaparátom Alpha 7 IV

Marcel Siebert

V krajine, ktorá je domovom elfov a kde medzi dvoma obydliami povedľa cesty nájdete balvan s vlastným číslom domu, musíte čakať aj nečakané. Fotograf Marcel Siebert pravdepodobne v Islande nenatrafil na elfov ani trolov. A keby aj áno, minimálne ich nezachytil na objektív fotoaparátu. Učarovala mu však rôznorodosť islandskej prírody. Tento svetobežník a milovník prírody, ktorý žije v oblasti Allgäu a veľa času trávi v prírode a v horách, sa s nami podelil o niekoľko výnimočných zážitkov z cesty.

„Na Islande ma nefascinuje iba pestrosť a krása rôznorodej scenérie, ktorou sa tento ostrov v severnom Atlantiku vyznačuje. Oko diváka totiž upúta až kombinácia týchto prvkov – niekedy bizarná, inokedy priam mýtická,“ vysvetľuje Marcel. „Práve tento pocit sa snažím vyvolať svojimi fotografiami. A jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je spoľahlivé a prvotriedne vybavenie.“

S fotoaparátom Sony Alpha 7 IV a objektívmi FE 24 – 70 mm f/2,8 GM II a FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS II v batohu bol teda optimálne pripravený na to, aby sa mu podarilo splniť jeho ambiciózny cieľ.

osamotené auto na opustenej islandskej ceste

© Marcel Siebert | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/800s @ f/6.3, ISO 250

Nový transfokačný teleobjektív FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS II od spoločnosti Sony je najľahším modelom vo svojej triede, keďže váži takmer o 30 % menej ako jeho predchodca. Jeho nízka hmotnosť padne obzvlášť vhod na túrach po horách a ľadovcoch. Zároveň sa môže vylepšený transfokačný teleobjektív G Master popýšiť skutočne výbornou kvalitou obrazu. Vidno to aj na uvedenom zábere skupiny turistov na exkurzii k ľadovcu.

skupina turistov stúpa k hore

© Marcel Siebert | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1000s @ f/4.5, ISO 320

Na zachytávanie takejto impozantnej a rozsiahlej krajiny sa rovnako výborne hodí aj nový a vylepšený štandardný transfokačný objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM II. Ide o najmenší a najľahší objektív vo svojej triede, ktorý váži iba 695 g, čo je oveľa menej ako u jeho predchodcu. Dĺžka sa skrátila o 16 mm a celkový objem sa znížil takmer o 18 %. Nie je teda prekvapením, že si Marcel počas svojho pobytu na Islande rýchlo obľúbil práve tento objektív. „Na Islande som mal väčšinou na fotoaparáte nasadený nový 24 – 70 mm objektív. Ten je mimoriadne ľahký a spoľahlivý vo všetkých poveternostných podmienkach. Dokonale ma presvedčil svojou vysokou kvalitou pri natáčaní či fotografovaní,“ tvrdí Marcel. Tieto vlastnosti dokonale vystihujú skutočnosť, že je univerzálne vhodný na každodenné používanie a zároveň spĺňa tie najvyššie nároky, pokiaľ ide o použiteľnosť a kvalitu obrazu.

islandský vodopád s veľkolepou scenériou

© Marcel Siebert | Sony α7 IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/5.6, ISO 500

„Bol som úplne nadšený z toho, že môžem sledovať premenlivú tvár a atmosféru islandskej krajiny,“ rozplýva sa Marcel nad svojím pobytom na Islande. „Na jednej strane máte pustú a nehostinnú zem s pôsobivými vodopádmi a na strane druhej zasa bizarnú pobrežnú krajinu s úžasnými plážami. Island oplýva pestrosťou, ktorá sa na takom malom priestore vyskytuje na Zemi iba veľmi zriedkavo. Každý, kto ho niekedy navštívil, veľmi rýchlo pochopí, prečo sú elfovia a trolovia v tejto čarovnej krajine takí obľúbení,“ hovorí Marcel a s úškrnom dodáva: „Ako rodákovi z oblasti Allgäu mi je svet mýtov a legiend veľmi blízky. A ktovie? Možno medzi obyvateľmi Allgäu a Islandu existuje akási vnútorná spriaznenosť.“

skupina turistov putuje k ľadovcu

© Marcel Siebert | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1000s @ f/4.5, ISO 320

Od elfov a trolov späť do civilizácie. Alebo aspoň do náznaku civilizácie, zosobnenej cestami, ktoré často merajú mnoho míľ a križujú celú krajinu. Stretáva sa tu minulosť s prítomnosťou a výsledkom je jedinečný zážitok, ktorý nám chcel Marcel sprostredkovať.

„Na Islande som pomocou nového objektívu 24 –70 mm GM II zhotovil nádherné zábery. Vďaka kompatibilnému systému E-mount od spoločnosti Sony môžete prispôsobiť objektívy veľkému množstvu fotoaparátov a môžete ich, samozrejme, ďalej používať aj potom, čo fotoaparát vymeníte,“ dodáva Marcel na záver a zdôrazňuje tak, v čom preňho spočíva dôležitá výhoda vybavenia značky Sony. Na dokonalé dotvorenie panorámy počas tohto pobytu už chýbali iba divoké poníky, ktorými sa tento ostrov (okrem množstva iných vecí) preslávil. Marcelovi sa ich podarilo zachytiť v dokonalej situácii a teraz sa o ne podelil aj s nami.

črieda islandských koní na poli

© Marcel Siebert | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1250s @ f/3.5, ISO 200

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber