Zaostrenie snímky

Justin Jin | Bajkalský ľad

Cítil som vzrušenie aj strach. Na to, aby som zachytil tento záber, som musel vojsť pod veľký kus ľadu, ktorý sa mohol každú chvíľu zrútiť.

Koncom marca sme boli uprostred Bajkalského jazera v srdci Sibíri. Je to najhlbšie a z hľadiska objemu najväčšie jazero na svete a ja som sa plazil po dva metre hrubom ľade, aby som odfotil obrovský kus smaragdového ľadu visiaceho z útesu. Neviem, koľko ton vážil, no niekedy v priebehu nasledujúcich týždňov sa mal od útesu oddeliť a ja som bol pod ním.

Záber som urobil fotoaparátom Alpha 7R II, objektívom FE 24 – 70 mm f/2,8 G Master od spoločnosti Sony a s clonou privretou na hodnotu f/20, aby som dokázal zachytiť veľkú hĺbku poľa s krajinou v pozadí aj samotný ľad. Celý deň som s priateľmi jazdil a chodil okolo jazera hľadajúc takéto typy útvarov. Tento ľadový útvar som našiel práve vtedy, keď začalo zapadať slnko.

veľký prevísajúci šelfový ľadovec nad zamrznutým jazerom

© Justin Jin | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/40s @ f/20, ISO 400

Objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 G Master som si vybral preto, že som nechcel riskovať výmenu objektívov v mrazivých podmienkach. Ak urobíte chybu a napríklad vymeníte objektív v teplej dodávke, mohlo by to viesť k zaroseniu a následnému zamrznutiu v ochladenom fotoaparáte. Pri snímaní v mimoriadne chladnom prostredí sa preto snažím používať len jeden objektív, no vyberám si taký ktorý mi poskytuje najvyššiu kvalitu.

Záber si vyžadoval, aby som fotoaparát dal čo najnižšie. Bol prakticky položený na ľade. Nebyť zadnej obrazovky, musel by som na ľad položiť tvár a celé telo. Obrazovka mi doslova zachránila kožu, pretože nos a prsty mi odmŕzali a veľmi boleli. Posledná vec, ktorú by som chcel urobiť, by bolo položiť tvár a lakte na ľad, aby som sa mohol pozrieť cez hľadáčik.

Veľa mojich záberov zachytáva ľudí, príbehy spoločnosti a životného prostredia. No tento záber podľa mňa zachytáva mnoho vecí o dynamike života. Je nielen príbehom ľadu, ale aj vody. V Bajkale sa nachádza 20 % sladkej vody sveta, ktorú však ohrozuje ťažba dreva v priľahlých oblastiach, ako aj erózia pôdy, znečistenie, industrializácia a cestový ruch.

Fotoaparát s objektívom mi umožnili zachytiť nuansy ľadu, ktorý predstavuje jeden útvar tvorený vodou, v ktorom však možno vidieť množstvo odtieňov a tvarov. Ak chcete tieto vlastnosti ľadu zachytiť a vyzdvihnúť, potrebujete na to veľmi dobrý objektív.

Tento dokonalý ľadový útvar je ukážkou toho, čo dokáže príroda vytvoriť, keď do nej nezasahujeme.

Vybrané produkty

Justin Jin

Justin Jin | Belgium

„Vďaka tichým uzávierkam, malým telám a skvelej kvalite obrazu ponúkajú moje fotoaparáty radu Alpha od spoločnosti Sony úplne nový spôsob snímania.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber