Zaostrenie snímky

Giovanni Auletta | Snežný prach

Bol deň pred zjazdom žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v januári 2020. Súťaž sa konala v bulharskom Bansku a ja som si bol spolu s ďalšími fotografmi obzrieť trať pred štartom. A práve vtedy som si všimol, že svetlo na pár sekúnd vytvorilo na snehu úžasný efekt – všetko nad úrovňou zeme bolo osvetlené. Daný efekt potom náhle zmizol a už sa znova neobjavil.

Keď pracujete ako športový fotograf, väčšinou musíte fotografovať preteky a športovcov čo „najčistejšie“, aby ich aj akciu bolo zreteľne vidno. Pri tomto zábere som však tieto pravidlá musel porušiť a presunul som sa ďalej od trate. Chcel som zachytiť širšie prostredie, nesústredil som sa na akčný záber zblízka na športovca.

lyžiarka v bansku v bulharsku

© Giovanni Auletta | Sony α9 II + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/1250s @ f/6.3, ISO 200

Dosť som riskoval, keď som sa počas pretekov rozhodol daný záber zachytiť. Muselo sa mi to podariť, pretože podobné podmienky by sa už nikdy nezopakovali. Keďže však používam fotoaparát Alpha 9 II od spoločnosti Sony s objektívom FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS, bol som si istý, že to zvládnem. Môžem snímať rýchlosťou až 20 snímok/s s hľadáčikom bez straty zobrazenia a poruke mám aj dokonalé automatické zaostrovanie, ktoré funguje aj v náročných svetelných podmienkach. Táto flexibilita mi umožnila zachytiť rakúsku lyžiarku Christine Scheyerovú, ako letí dolu svahom a svetlo zvýrazňuje jej cestu. Navyše som zachytil celú sekvenciu snímok, takže som mal na výber hneď niekoľko fotografií a nemusel som sa uspokojiť s takmer dokonalou snímkou.

Táto fotografia je pre mňa dôležitá aj z osobnej stránky. Športové fotografie sú často dôležité, lebo samotná udalosť je dôležitá, ako keď napríklad snímate majstrovstvá sveta alebo udalosť, počas ktorej bol prelomený svetový rekord. Následne sa daná snímka môže stať súčasťou histórie. Ja som vybral túto fotografiu, lebo ide o niečo nezvyčajné, čo ešte nikto iný nespravil a pravdepodobne to bude ťažké zopakovať, pretože rovnaké podmienky sa už nikdy nezopakujú. Hoci nebola publikovaná v mnohých športových časopisoch ako iné moje snímky, som na ňu veľmi hrdý. Je to jedna z mojich najobľúbenejších fotografií, lebo vyvoláva množstvo emócií.

Vybrané produkty

Giovanni Auletta

Giovanni Auletta | Italy

„Fotografovanie je najlepším spôsobom zdieľania momentov so všetkými v rovnakom čase.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber