Zaostrenie snímky

Bertrand Bernager | Remontages

Všetko, čo na snímke vidíte, sa udialo na rovnakom mieste, no v rôznych časoch. V období od decembra 2020 do mája 2021 som nasnímal asi šesťtisíc fotografií, aby som vytvoril sériu snímok s názvom Remontages.

Každá fotografia zo série sa venuje inej téme, ide však o kompozície, v ktorých sa desiatky či stovky ľudí správajú podobne. V rámci série som zachytil celkom 900 rôznych objektov, ktoré som následne vrátil do scény na miesto, kde som ich pôvodne zachytil. Nejde o umelo naaranžovanú snímku.

Táto fotografia je v rámci série šiesta. Zachytáva najbájnejšie miesto skejtbordingovej scény v Paríži – Palais de Tokyo – spolu so skupinou skejtbordistov vo vzduchu. Všetky osoby na snímke majú zdvihnuté ruky ako vtáci a ja som touto snímkou chcel navodiť pocit, akoby sa snažili vzlietnuť. Skejtbordisti neurobili tento výskok naraz, no po dlhých hodinách strávených za fotoaparátom na statíve, ktorý som mal položený vždy na tom istom mieste, a následnými úpravami sa mi podarilo získať tento úžasný výsledok.

skupina skejtbordistov predvádzajúcich výskok v paríži

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM

Celú sériu som nasnímal fotoaparátom Alpha 7R III od spoločnosti Sony s objektívom FE 16 – 35 mm f/2,8 G Master od spoločnosti Sony. Tento fotoaparát aj objektív používam posledné roky a ešte ani raz ma nesklamali. Rozlíšenie 42,4 megapixela mi spolu s vysokým dynamickým rozsahom v značnej miere pomohlo zachytiť všetky detaily, ktoré som potreboval na vytvorenie tejto snímky. Konštantná ostrosť objektívu mi zas umožnila zachytiť skejterov na okraji snímky v rovnakej kvalite ako v jej centre. Vďaka tomuto fotoaparátu a objektívu som mal k dispozícii všetky potrebné detaily, aby som sa mohol začať venovať dlhému procesu tvorby konečnej montáže z tisícok samostatných snímok.

Mojím cieľom bolo vyobraziť Paríž ako mesto plné života aj počas pandémie ochorenia Covid-19, hoci v skutočnosti množstvo miest, na ktorých som fotografoval, bolo takmer ľudoprázdnych. Musel som často čakať celé hodiny v nádeji, že sa mi podarí zachytiť požadované objekty. Neraz sa mi stalo, že som skončil bez jedinej dobrej snímky.

Keďže som sa narodil a vyrastal v Paríži, toto mesto ma vždy pri fotografovaní v uliciach inšpirovalo. Roky som hľadal spôsob, ako vytvoriť sériu, ktorá by zachytávala moju víziu tohto mestského prostredia, čo ma obklopuje, jeho atmosféru a občas šialenstvo. Sériu, ktorá by vrhala iné svetlo na správanie obyvateľov, a to pri využití princípov fotografovania v uliciach a fotomontáže.

Osem fotografií z tejto série nájdete na mojej webovej lokalite tu.

Vybrané produkty

Bertrand Bernager

Bertrand Bernager | France

„Prostredníctvom fotografie sa snažím sledovať svetlo, premeniť pohyb a zachytiť moment.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber