matteo bruno pozerá na obrazovku lcd svojho fotoaparátu sony a7m4

Alpha 7 IV | Láska k Rímu

Matteo Bruno

Som Matteo Bruno, filmár a ambasádor spoločnosti Sony z talianskeho Ríma. Keď som mal 8 rokov, zistil som, že sa na svet radšej pozerám cez hľadáčik fotoaparátu. Rozprávam vizuálne príbehy a milujem silu kompozície a svetla, ktorými vo svojich videách dokážem strhnúť pozornosť divákov. Ako malý som sa veľa hrával s legom. Poznáte pocit, keď vyberiete ten správny dielik pre svoju konštrukciu? Rovnaký pocit mám pri výbere dokonalej kompozície pre videá.

Aký bol váš prvý dojem z fotoaparátu Alpha 7 IV?

To, že som bol jedným z prvých, ktorí tento nový fotoaparát testovali, bolo úžasné. Bolo to ako navštíviť mesiac pred Vianocami Santovu dielňu. Na tento fotoaparát čaká množstvo filmárov z celého sveta a budú ním nadšení.

Keď som fotoaparát držal v rukách prvýkrát, mal som z neho pocit spoľahlivosti. Cítite, čo všetko do dizajnu vložili inžinieri, ktorí na ňom pracovali. Je to ako kúpiť si nové tenisky, ktoré vám padnú ako uliate. Od prvého momentu, čo som ho ako používateľ produktov spoločnosti Sony vyskúšal, som cítil, že je pre mňa ako stvorený.

Páči, sa mi, ako sa s fotoaparátom Alpha 7 IV narába a ako funguje. Pripomína mi model Alpha 7S III s obrazovkou, ktorá sa otvára do strany a vyklápa do všetkých smerov. Funkcie, ktoré sú podľa mňa najzaujímavejšie, sa však nachádzajú vnútri – interné rozlíšenie 4K so snímkovou frekvenciou 60P s 10-bitovou hĺbkou a vzorkovaním farieb 4:2:2. Zapôsobili na mňa aj inovatívne funkcie, ktoré pridali pre tvorcov videí, napríklad mapa zaostrenia a kompenzácia zmeny kompozície pri zaostrovaní. Telo, kvalita formátu 4K a nové funkcie sa dajú využívať bez akéhokoľvek ďalšieho príslušenstva. Fotoaparát Alpha 7 IV je tak ako stvorený pre mladých tvorcov obrazového obsahu.

matteo bruno komponuje záber pomocou fotoaparátu a7m4 od spoločnosti sony

Ako nové funkcie ovplyvnia spôsob, akým tvoríte obsah?

Jediným spôsobom, akým sa v minulosti s fotoaparátom Alpha 7 III dali vytvárať formáty dostatočné flexibilné na postprodukciu, bolo použitie externého rekordéra. Zároveň ste potrebovali aj ramennú súpravu, veľkú batériu a káble. Fotoaparát Alpha 7 IV umožňuje snímať s 10-bitovou hĺbkou a vzorkovaním farieb 4:2:2, čo je z pohľadu kvality obrazu výrazná inovácia. Takisto vďaka tomu nemusíte snímať s externým rekordérom. Myslím, že nový 33-megapixelový snímač je skvelý pre tých, ktorí filmujú aj fotia. V jednom tele máte výkonný nástroj, ktorý si dokáže poradiť s rozličnými typmi filmovania a fotografovania. Automatické zaostrenie je naozaj pôsobivé, najmä pri náročných svetelných podmienkach. Vďaka tomu dokážete omnoho jednoduchšie sledovať objekt. Čerešničkou na torte sú menšie funkcie, akou je Mapa zaostrenia, ktorá umožňuje jednoduchšie sledovať zaostrenú oblasť pri používaní automatického aj manuálneho zaostrenia.

matteo bruno pozerá na obrazovku lcd svojho fotoaparátu sony a7m4

Fotoaparát Alpha 7 IV si kladie za cieľ nanovo definovať to, čo by mali očakávať fotografickí nadšenci a tvorcovia obrazového obsahu. Myslíte, že sa mu to podarí?

Často dostávam otázku: „Aký fotoaparát by som si mal ako začínajúci filmár kúpiť?“ A odpoveď nie je jednoduchá. Fotoaparát Alpha 7 III bol takmer dokonalý a je to model, ktorý vo všeobecnosti odporúčam. No nový fotoaparát Alpha 7 IV je ešte lepší. Je to takmer mini Alpha 1. Mojou hlavnou kamerou na profesionálnu prácu je FX3, no fotoaparát Alpha 7 IV bude odteraz mojou dvojkou a mojím hlavným nástrojom na doplňujúce záznamy. Keď máte výborný nástroj, ktorého funkčnosti môžete plne dôverovať, nemusíte premýšľať nad technickými vecami. Máte slobodu tvoriť a fotoaparát vás nasleduje. Toto je prvý krok k tvorbe bez obmedzení a myslím, že fotoaparát Alpha 7 IV to plne umožňuje.

matteo bruno komponuje zámer muža s veľkým klobúkom

Objektívy a príslušenstvo sú ďalším kľúčovým komponentom pri tvorbe obrazového obsahu. Ktoré objektívy a príslušenstvo od spoločnosti Sony ste počas prvého testovania použili a prečo ste si ich vybrali?

Fotoaparát Alpha 7 IV som testoval s mojimi obľúbenými objektívmi FE 24 – 105 mm f/4 G OSS, FE 20 mm f/1,8 G a FE 16 – 35 mm f/2,8 GM. Jednou z najpôsobivejších funkcií nového fotoaparátu je kompenzácia zmeny kompozície pri zaostrovaní. Je výrazným vylepšením najmä pre objektív FE 16 – 35 mm f/2,8 GM, pre ktorý je tento efekt problémom. Pri svojom štýle videí rád využívam rýchle objektívy, aby som mal pod kontrolou svetlo. Bežne používam klietku, ramennú súpravu, externý monitor a náhradnú batériu. Klietka mi umožňuje pripojiť rôzne príslušenstvo a rýchlo meniť konfiguráciu. Pre svoj test som sa však rozhodol vyskúšať fotoaparát Alpha 7 IV bez akéhokoľvek externého príslušenstva, len s ND filtrami. Chcel som sa vrátiť k začiatkom filmovania a vžiť sa do mladých tvorcov. Testovanie bolo zábavné a dosť som sa spoliehal na vstavanú stabilizáciu obrazu (IBIS), ktorá fungovala fantasticky.

matteo bruno v prikrčení komponuje záber s fotoaparátom alpha od spoločnosti sony

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom alebo tvorcom obsahu, ktorí obdivujú vás a vašu prácu?

Keď sa učíte hrať na hudobný nástroj, ako prvé sa naučíte hrať coververzie známych piesní. Mojou radou pre začínajúcich tvorcov obrazového obsahu, je tvoriť coververzie skvelých videí. Ak sa vám páči osvetlenie scény vo filme, vezmite svoje svetlá a pokúste sa napodobniť tento štýl. Keď sa oboznámite so známymi štýlmi, vaša myseľ začne prichádzať s vlastnými novými nápadmi a začnete tvoriť vlastným štýlom. Znie to jednoducho, ale ako filmár sa snažím vidieť svoju úlohu v zachytení príbehu, ktorý by som chcel ako divák sledovať. Študujte prácu významných filmárov a snažte sa napodobniť ich štýly. Uvidíte, že tak začnete mať vlastné nápady a môžete začať rozprávať príbehy vlastným štýlom.

matteo bruno sa pozerá nahor a komponuje záber fotoaparátom a7m4 od spoločnosti sony

Chceli by ste na záver niečo dodať alebo poradiť našim čitateľom?

Jedna vec, ktorá ma pri postprodukcii záznamu fotoaparátu Alpha 7 IV prekvapila, bola rovnako skvelá kvalita obrazu, akú má fotoaparát Alpha 7S III. Sekvencie som filmoval za dobrých svetelných podmienok a pri základnej citlivosti ISO, no aj tak sú neuveriteľné! Technológia sa mimoriadne rýchlo vyvíja. Je úžasné, že fotoaparát ako Alpha 7 IV, ktorý je prístupný širšej skupine tvorcov, ponúka takú kvalitu obrazu.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy