ženích a nevesta otočení k hore

Alpha 7 IV | Svadby podľa Magica

Maciej Suwalowski

Volám sa Maciej Suwalowski, no všetci mi hovoria Magic – tak vznikla moja anglická prezývka Magic Wedding Photographer. Som svadobný fotograf, ambasádor spoločnosti Sony a fotografovaniu svadieb sa venujem posledných 9 rokov. Fotografujem ich rád, pretože sú plné radosti a teší ma, keď viem, že vytváram spomienky, ktoré sa budú uchovávať po celé generácie.

nevesta a ženích sa objímajú na útese

© Maciej Suwalowski | Sony α7 IV + FE 24mm f/1.4 GM | 1/1250s @ f/1.4, ISO 100

Aké boli vaše prvé dojmy z fotoaparátu Alpha 7 IV?

Bol som z neho úplne hotový. Povedal som si, že je to fotoaparát mojich snov. Nový fotoaparát Alpha od spoločnosti Sony disponuje ideálnym 33 megapixelovým rozlíšením, čo vyhovuje môjmu typu práce, a dokonca má aj automatické zaostrovanie so sledovaním v reálnom čase, ktoré zmení štýl práce každého jedného svadobného fotografa. Navyše som si skvele užil aj snímanie s vylepšeným elektronickým hľadáčikom a plne kĺbovou obrazovkou. Tieto funkcie by mi zrejme aj stačili, no keď som začal fotografovať v režime sériového snímania rýchlosťou 10 snímok/s, ihneď som si všimol ten obrovský skok v rýchlosti čistenia medzipamäte – to prekonalo všetky moje očakávania! Musím povedať, že sa mi vďaka tomu hneď pracovalo lepšie. Fotoaparát Alpha 7 IV mi umožňoval snímať jednu fotografiu za druhou bez toho, aby som na neho musel čakať.

Maciej Suwalowski komponujúci záber zachytávajúci nevestu so ženíchom

Ako tieto funkcie ovplyvnia spôsob, akým snímate svoje fotografie?

Všetky tieto funkcie a vylepšenia uľahčia život každému svadobnému fotografovi. Vďaka technológiám ukrytým vo fotoaparáte Alpha 7 IV sa už nebudeme musieť príliš sústreďovať na technickú stránku fotografovania. Disponuje napríklad automatickým zaostrovaním so sledovaním v reálnom čase, ktoré je také spoľahlivé, že sa môžeme pokojne sústrediť na to, čo sa deje pred objektívom, s vedomím, že fotoaparát udrží zaostrenie na tvárach a očiach snímaných objektov. Rovnako dôležité je pre mňa vyššie rozlíšenie a rýchlejší elektronický hľadáčik. Už viac nemusím po každom zábere kontrolovať a meniť expozíciu a celý proces je tak plynulejší. Posledné vylepšenie, ktoré som si naozaj obľúbil, je nová plne kĺbová obrazovka LCD, ktorá umožňuje snímať z rôznych uhlov a kompozícia sa s ňou kontroluje oveľa jednoduchšie. Všetko, čo sa stane na svadbe, sa už nikdy nezopakuje – a preto nie je nič horšie ako výbava, na ktorú sa svadobný fotograf nemôže spoľahnúť. To sa netýka fotoaparátu Alpha 7 IV, ktorý je vďaka svojim technológiám mimoriadne spoľahlivý nástroj.

bozkávajúca sa nevesta so ženíchom na poli obklopenom zeleňou

© Maciej Suwalowski | Sony α7 IV + FE 35mm f/1.4 GM | 1/320s @ f/1.8, ISO 100

Cieľom fotoaparátu Alpha 7 IV je prekonať očakávania nadšencov fotografovania a tvorcov obrazového obsahu – myslíte, že sa mu to podarilo?

Úprimne môžem povedať, že fotoaparát Alpha 7 IV je ten najlepší všestranný fotoaparát, aký si len tvorcovia obsahu a nadšenci fotografovania môžu priať. Stačí sa pozrieť na výkon pri snímaní a všetky tie funkcie vrátane snímača formátu Full Frame s rozlíšením 33 megapixelov, ktorý sa stará o vynikajúcu kvalitu obrazu, skvelého rozsahu citlivosti ISO umožňujúceho snímať aj pri slabom svetle, úchvatného automatického zaostrovania, dvoch zásuviek na karty, pričom jedna z nich je kompatibilná s mimoriadne rýchlymi pamäťovými kartami CF-A, plne kĺbovej obrazovky, vylepšeného hľadáčika či dobrej výdrže batérie. A tam to ani zďaleka nekončí. Tiež musím spomenúť funkcie videa – nahrávanie v rozlíšení 4K 60p s 10-bitovou hĺbkou. Stále nemôžem uveriť tomu, ako veľmi je fotoaparát Alpha 7 IV nabitý funkciami. Vďaka všetkým tým technológiám typickým pre profesionálne modely Alpha od spoločnosti Sony a zjednodušenému ovládaniu je fotoaparát Alpha 7 IV naozaj výkonným nástrojom, ktorý podľa mňa pomôže fotografom a tvorcom obsahu naplno sa sústrediť na kreatívnu stránku ich práce.

Maciej Suwalowski komponujúci záber na obrazovke LCD svojho fotoaparátu a7m4 od spoločnosti Sony

© Maciej Suwalowski | Sony α7 IV + FE 35mm f/1.4 GM | 1/1000s @ f/5.6, ISO 500

Objektívy a príslušenstvo predstavujú neoddeliteľnú súčasť fotografovania – ktoré objektívy a príslušenstvo od spoločnosti Sony ste používali pri testovaní a prečo?

Rád úzko spolupracujem s pármi, aby som cítil ich puto. Používam vtedy malú hĺbku poľa, ktorá medzi nimi vytvára pocit intimity. A presne preto väčšinou siaham po pevných objektívoch. Najradšej a najčastejšie používam objektívy FE 24 mm f/1,4 GM, FE 35 mm f/1,4 GM a FE 50 mm f/1,2 GM. Tieto tri objektívy som používal aj pri fotografovaní svadby na Madeire. Ponúkajú vynikajúcu kvalitu obrazu, nádherné rozostrenie a sú krásne kompaktné, čo je pre mňa tiež dôležité. Všetky nové objektívy G Master sú vybavené mimoriadne rýchlymi motorčekmi automatického zaostrovania, čo ich odlišuje od konkurencie. Vďaka spojeniu so systémom automatického zaostrovania so sledovaním v reálnom čase fotoaparátu Alpha 7 IV som mohol snímať naozaj dynamické situácie pri veľmi malej hĺbke poľa. Objektív 24 mm f/1,4 GM od spoločnosti Sony je navyše trochu širokouhlejší, takže som mohol vo svojich záberoch zachytiť aj krásu lokality.

nevesta a ženích sa držia za ruky a kráčajú po horskom úbočí

© Maciej Suwalowski | Sony α7 IV + FE 24mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/2.8, ISO 100

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom alebo tvorcom obsahu, ktorí sledujú vás a vašu prácu?

Povedal by som, aby si svoju prácu užívali a verili v silu svadobných fotografií. Mám pocit, že sa často porovnávame s ostatnými fotografmi a pochybujeme o kvalitách svojich snímok. No silu našich fotografií si mnohokrát nedokážeme ani len predstaviť. Z okamihov, ktoré zachytíme, sa stanú dôležité spomienky, ktorú budú rodiny sprevádzať celý život. Ani neviem, koľkokrát som si prial vidieť svadbu spred 80 rokov, keď sa brali moji starí rodičia. Dnešné technológie nám umožňujú tieto spomienky vytvárať a presne to je poslaním svadobných fotografov. Ak budete o svojej práci premýšľať takto, uvedomíte si jej zmysel a silu.

silueta nevesty a ženícha pri západe slnka

© Maciej Suwalowski | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.2 GM | 1/250s @ f/1.2, ISO 200

Chcete niečo dodať na záver, prípadne dať našim čitateľom poslednú radu?

V prvom rade by som sa chcel poďakovať spoločnosti Sony za všetky tie úžasné nástroje, s ktorými je moja práca jednoduchšia. A čitateľom by som chcem poradiť, aby všetky tie technológie využívali naplno, aby sa pri fotografovaní a tvorení bavili a aby svoju prácu s hrdosťou zdieľali s celým svetom. Ak by ste mali na mňa nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať cez konto @magicweddingphotographer na Instagrame. Rád sa rozprávam o svadbách a výbave a vždy vám rád odpoviem.

Vybrané produkty

Maciej Suwalowski

Maciej Suwalowski | Poland

„Ak robíte to, čo robíte stále, dostanete to, čo ste vždy mali.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber