osamelý vták na pláži

Alpha 7 IV | Prírodná rezervácia na Helgolande

Gustav Kiburg

Volám sa Gustav Kiburg, som fotografom prírody z Rotterdamu a už 10 rokov pôsobím ako ambasádor spoločnosti Sony. Pred 25 – 30 rokmi som začal ako amatérsky fotograf, no teraz som tým, čo by ste mohli nazvať profesionálnym fotografom prírody. Fotografovanie prírody ma vždy lákalo, pretože pri každom projekte objavujete, ponárate sa do nového prostredia a sledujete jeho krásu. Okrem fotografovania veľa prednášam a pracujem v obchodoch s fotografickou výbavou alebo na veľtrhoch, kde radím ohľadom fotografie. Rád ľuďom pomáham s fotografovaním a sprevádzam ich na ich ceste.

letiaci biely vták

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/3200s @ f/5.6, ISO 640

Aký bol váš prvý dojem z fotoaparátu Alpha 7 IV?

Keď som sa dozvedel o vylepšeniach a nových funkciách fotoaparátu Alpha 7 IV, bol dom nadšený. Najdôležitejším je pre mňa nový 33-megapixelový snímač. Pri fotografovaní prírody potrebujete extra pixely, aby ste mohli orezávať, a keďže mojím hlavným fotoaparátom je Alpha 1, som zvyknutý mať veľké rozlíšenie. Ďalším dôležitým vylepšením je detekcia očí zvierat a vtákov. Pre typ fotografovania, ktorému sa venujem, je nesmierne dôležité mať spoľahlivé automatické zaostrovanie, ktoré dokáže držať krok s rýchlou akciou a dobre funguje pri sériovom snímaní rýchlosťou 10 snímok/s. A keď už hovoríme o rýchlom fotografovaní, nová veľkosť medzipamäte a jej rýchle vymazávanie sú súčasťou tretej veci, ktorú chcem vyzdvihnúť – ako to funguje. Fotografom prírody to pripadá ako nový spôsob fotografovania. Nové navigačné tlačidlo, nová ponuka, nová obrazovka a vylepšená medzipamäť výrazne uľahčujú ovládanie a zlepšujú proces snímania.

gustav kiburg držiaci fotoaparát alpha 7m4 od spoločnosti sony

Ako nové funkcie ovplyvnia typ fotografovania, ktorému sa venujete?

Ako som už spomenul, lepšie rozlíšenie aj celkové zlepšenia, rýchlejšie automatické zaostrovanie a príjemný zážitok z fotografovania uľahčujú zachytávanie rýchlych pohyblivých objektov vo voľnej prírode, najmä vtákov. Nedá sa vždy predpovedať, kam vtáky poletia, no keď sa môžem spoľahnúť na technológiu, mám väčšiu šancu zachytiť skvelý záber. Všetky tieto malé vylepšenia výrazne zjednodušujú snímanie a zdieľania fotografií, čo je kľúčové. Fotografovanie v prírode si chcete užiť a chcete mať motiváciu plánovať ďalšie fotografické dobrodružstvo.

profilový záber vtáka zblízka

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/2500s @ f/5.6, ISO 1000

Fotoaparát Alpha 7 IV si kladie za cieľ nanovo definovať to, čo by mali očakávať fotografickí nadšenci a tvorcovia obrazového obsahu. Myslíte, že sa mu to darí?

Tento fotoaparát je pre mňa ekvivalentom toho, čo predstavuje Alpha 1 pre profesionálov. Je ako mini Alpha 1, takže v tomto zmysle spoločnosť Sony dokázala poskytnúť a sprístupniť tú najlepšiu technológiu. Pri fotografovaní vtákov je veľmi ťažké dosiahnuť ostrosť, ak máte menej skúsení. Typ automatického zaostrovania fotoaparátu Alpha 7 IV mnohým ľuďom uľahčuje získať ostrejšie zábery vtákov a pomáha im zamerať sa na iné aspekty fotografie, akými sú kompozícia a expozícia. Ak ste zapáleným fotografom prírody, stane sa vaším najlepším spoločníkom a ešte viac vás nadchne pre to, čomu sa venujete.

gustav kiburg fotografujúci letiaceho vtáka

Objektívy a príslušenstvo sú ďalším kľúčovým komponentom fotografovania. Ktoré objektívy a príslušenstvo od spoločnosti Sony ste počas prvého testovania použili a prečo ste si ich vybrali?

Pri fotografovaní vtákov používam transfokačné teleobjektívy od spoločnosti Sony, keďže potrebujem priblíženie aj flexibilitu. Najčastejšie som používal objektívy FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM OSS a FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS, pretože sú oba stabilizované a pomáhajú mi dosiahnuť väčšiu ostrosť. Objektív FE 200 – 600 mm je veľmi užitočný vtedy, keď chcete byť nenápadní, fotografovať z väčšej diaľky alebo fotografovať plaché zvieratá ako tulene. Má skvelú váhu, na fotoaparátoch od spoločnosti Sony dobre udrží rovnováhu a motorčeky automatického zaostrovania sú navrhnuté tak, aby naplno využívali technológiu fotoaparátu. Objektív FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM OSS je zasa praktický na fotografovanie letiacich vtákov, keďže ponúka kvalitu radu G Master a rýchlosť, ktorá je neporovnateľná s inými podobnými objektívmi na trhu. Môžem sa spoľahnúť na jeho výkon a na to, že zachytí zábery, aké chcem.

Ďalšou výhodou používania oboch objektívov je to, že mám k dispozícii 1,4- a 2-násobné telekonvertory. Keďže fotoaparát Alpha 7 IV umožňuje plne využívať možnosti automatického zaostrenia až po clonou s hodnotou f/22, skvele sa hodí na fotografovanie vtákov. Môžete súčasne naplno využívať telekonvertory a plný výkon systému automatického zaostrenia.

biely vták letiaci nad oceánom

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/8000s @ f/5.6, ISO 1000

Akú radu by ste dali začínajúcim fotografom alebo tvorcom obsahu, ktorí obdivujú vás a vašu prácu?

Mojou hlavnou radou pre nadšencov a fotografov prírody je, aby vo všeobecnosti chodili von tak často, ako je to možné. Čím častejšie zoberiete svoju výbavu von a budete sa snažiť tvoriť, tým viac sa naučíte o tom, ako funguje a ako z nej vyťažiť čo najviac. Fotografujte, keď je zlé počasie alebo najmä preto, že je zlé počasie. Naučíte sa tak, že neexistujú dni, keď pri fotografovaní nedokážete byť kreatívni a zachytávať spomienky. Čím viac chodíte von a tvoríte, tým viac máte príležitostí zachytiť výnimočné momenty prírody.

dva vtáky s prepletenými zobákmi

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/1600s @ f/5.6, ISO 800

Chceli by ste na záver niečo dodať alebo poradiť našim čitateľom?

Každá fotografia má svoj príbeh – choďte von a vytvárajte si spomienky. Aj keď si na mieste myslíte, že fotografia nie je ničím mimoriadna, keď ju po rokoch zbadáte, vrátite sa s ňou k príbehu záberu. Toto je pre mňa rovnako dôležité ako samotná fotografia, preto nevynechajte žiadnu príležitosť zachytávať svoje zážitky.

Vybrané produkty

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

„Zlé počasie je farebné počasie“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber