oliver wallner drží fotoaparát alpha 7m4 s nasadeným objektívom sel50f14gm

Po zotmení s novým objektívom FE 50 mm f/1,4 GM

Oliver Wallner

Volám sa Oliver Wallner a som vizuálnym tvorcom Sony Europe v rakúskej Viedni. Od roku 2007 som nadšeným fotografom a vo svojom krásnom meste stále hľadám nové perspektívy a kompozície – väčšinou v noci. Rád zachytávam svetlá veľkomesta a jemné pouličné detaily. Na to potrebujem ostrosť a krásne rozostrenie, ktoré mi poskytujú moje objektívy.

2 ženy na priechode pre chodcov v nočnej viedni

© Oliver Wallner | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/1.4, ISO 1000

Trávim dlhé hodiny prechádzkami po uliciach Viedne, aby som našiel ten správny výraz pre svoj fotografický štýl. Dôležité je zaistiť kombináciu správneho osvetlenia a objektívu vynikajúcej kvality. V mojej výbave väčšinou nájdete rýchle širokouhlé objektívy zo série Sony G Master v spojení s fotoaparátom Alpha 7 IV, takže som bol rád, že si ju môžem rozšíriť o nový model 50 mm f/1,4 GM.

alpha 7m4 v taške na fotoaparát s objektívmi sony g master

Momentálne siaham po objektívoch 24 mm f/1,4 a 35 mm f/1,4 Sony G Master – oba sú neuveriteľné a dokonale sa hodia pre moju prácu. Keď som prvýkrát nasadil objektív 50 mm f/1,4 na fotoaparát Alpha, dostavil sa dôverne známy pocit, pretože má veľmi podobnú veľkosť a hmotnosť ako spomínané dva objektívy a pôsobí rovnako odolným a kvalitným dojmom. Od stredu až po okraj je mimoriadne ostrý – dokonca aj pri úplne otvorenej clone – a ponúka výnimočnú farebnosť a kontrast.

Keďže ohnisková vzdialenosť je o niečo dlhšia, než je u mňa zvykom, bolo pre mňa zaujímavé sledovať, aké nové možnosti sa mi otvoria s užším zorným poľom. K objektom som sa mohol viac priblížiť, takže ľahko zaplnili celú snímku. Táto ohnisková vzdialenosť je skvelá pre pouličnú fotografiu a páčila sa mi prirodzená perspektíva, ktorú mi objektív ponúkal.

mierne zasnežené autá v noci

© Oliver Wallner | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.4 GM | 1/320s @ f/1.4, ISO 1250

Asi 90 % mojich fotografií vzniká v noci, takže slabé osvetlenie je pre mňa druhou prirodzenosťou. Zároveň ide o jeden z dôvodov, prečo som prešiel na objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a širokou clonou – pri clone f/1,4 nemusím až tak zvyšovať citlivosť ISO (hoci Alpha 7 IV dokáže bez problémov zvládať vysoké hodnoty ISO).

človek na kolobežke v nočnej viedni

© Oliver Wallner | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/1.4, ISO 1250

Ak mám však byť úprimný, na fotení pomocou objektívov s rýchlou uzávierkou a úplne otvorenou clonou mám najradšej neuveriteľné rozostrenie – najmä pri objektívoch G Master. Vždy som si myslel, že nič neprekoná vzhľad, ktorý dosiahnem s 24 mm a 35 mm objektívmi, ale nemohol som uveriť tomu, ako sa darilo 50 mm objektívu. Snímaný objekt si zachoval neuveriteľnú ostrosť a pozadie akoby sa rozplývalo do toho najjemnejšieho a najkrajšieho rozostrenia. Kontrast je stále vysoký a výborné je aj rozlíšenie, dokonca aj na miestach, ktoré nie sú zaostrené.

električková trať vedúca do nočnej diaľky

© Oliver Wallner | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.4 GM | 1/80s @ f/1.4, ISO 1250

Hoci väčšina mojej práce sa točí okolo statických fotografií, natáčam aj videá a je samozrejmé, že rýchla clona sa mimoriadne hodí pri slabo osvetlených pouličných scénach. Vzhľadom na kompaktnosť mi nerobilo ťažkosti pracovať s gimbálom – vlastne bolo pre mňa jednoduché striedať objektívy, pretože majú podobnú veľkosť a hmotnosť.

sony alpha 7sm3 s pripevneným objektívom sel50f14gm na gimbále

Vždy som si myslel, že moju ideálnu výbavu tvoria objektívy 24 mm a 35 mm G Master, ale našťastie som v taške ešte našiel dosť miesta na objektív 50 mm f/1,4. Môžete mi veriť, že ma bude sprevádzať na každé ďalšie fotenie.

Vybrané produkty

Oliver Wallner

Oliver Wallner | Austria

Oliver je vizuálny tvorca Sony Europe

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber