osamelý strom v hmle na úsvite

Osvedčené tipy: Fotografovanie hmlistej krajiny

fotoaparátom Alpha od Sony

Plánovanie a sledovanie počasia

Hmla a opar sú kvapky vody vznášajúce sa vo vzduchu. V skutočnosti ide o mraky nachádzajúce sa oveľa nižšie pri zemi ako zvyčajne. Pri fotografovaní v hmle je najlepšie plánovať vopred. Vyberte si miesto, o ktorom je známe, že sa zahaľuje do hmly, a sledujte počasie. V ideálnom prípade sa musíte dostať na miesto ešte pred východom slnka v deň s jasnou oblohou. Získate tak to najlepšie svetlo, ktoré je, podobne ako pri každom type krajinárskej fotografie, podstatné.

Svetlo na mieste sa bude pri východe slnka postupne meniť, takže vždy hľadajte, ako svetlo na vašej scéne vytvára rôzne farby, tiene a lúče. Hľadajte napríklad nádherné lúče svetla prenikajúce cez zahmlené lesy alebo dlhý tieň terénu tiahnuci sa cez krajinu.

vavrínový strom v lese Fanal v hmle

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Vybavenie

Najideálnejšími vlastnosťami fotoaparátu pri fotografovaní krajiny sú rozlíšenie a dynamický rozsah. Vynikajúcimi voľbami sú fotoaparáty Alpha 7R V a Alpha 7 IV od Sony s rozlíšením 60 megapixelov a 33 megapixelov a vysokým dynamickým rozsahom.

Výber objektívu bude závisieť od toho, čo presne chcete fotografovať, ale pre tieto typy záberov sú spravidla najlepšie širokouhlé objektívy a teleobjektívy. Umožnia vám zaznamenať rozľahlosť scény alebo zaostriť na vzdialené detaily v krajine. K dispozícii je veľa alternatív objektívov FE s bajonetom od Sony, ale objektív FE 12 – 24 mm f/2,8 G Master alebo FE 12 – 24 mm f/4 G je skvelou voľbou pre široké scény, zatiaľ čo objektív FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM OSS od Sony je univerzálnou voľbou na rozpoznávanie detailov.

Okrem fotoaparátu a objektívov je užitočné použiť statív, aby bolo všetko stabilné. Vezmite si aj čelovku alebo baterku, aby ste sa dostali na miesto, a nastavte si fotoaparát v tme.

Kompozícia

Súčasťou fotografovania niektorých z najpozoruhodnejších častí hmlistej krajiny je aj státie na kopci či hore a pohľad dolu na zahmlené údolie. V týchto scénach cez hmlu vyčnievajú rôzne prvky, napr. budovy alebo stromy, ako keby stúpali cez oblaky.

Ak sa však pokúšate zaznamenať celú scénu širokouhlým objektívom, často sa stane, že nevyzerá tak dramaticky ako v skutočnosti. Tu pomôže teleobjektív. Priblížte si zaujímavé prvky a nezabudnite okolo nich ponechať dostatok miesta, aby ste mohli posúdiť hmlisté podmienky.

staroveký chrám vystupujúci z hmly na vrchole kopca

© İlhan Eroğlu

Ak chcete zaznamenať celú scénu, potrebujete niečo zaujímavé, čo pritiahne pohľad diváka. Hľadajte v popredí niečo, čím môžete spodnej časti obrazu dodať zaujímavejší charakter. Medzi predmety v popredí, ktoré upútajú diváka a uvedú ho do obrazu, patrí napríklad rastlinka, peň, kameň alebo cestička.

strom v hmle na úsvite

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/4s @ f/13, ISO 160

Použite nástroj na vyrovnanie na zadnej obrazovke alebo v hľadáčiku, aby ste zabezpečili dokonale rovnú polohu fotoaparátu. Zarovnajte čiary mierky, kým sa čiary na oboch stranách nezvýraznia zelenou farbou, čo bude znamenať, že horizont je vyrovnaný.

Nastavenia expozície

Aj keď sa presné nastavenia, ktoré budete potrebovať na osvetlenie obrazu, budú líšiť, existujú určité pravidlá, ktoré môžete dodržiavať.

Ako pri každom obraze krajiny, aj tu budete chcieť zaostriť na čo najväčšiu časť scény, takže použite malú clonu, aby ste dosiahli najväčšiu hĺbku ostrosti, ale v záujme dosiahnutia maximálnej ostrosti sa vyhnite najmenšiemu nastaveniu. Nastavenie f/11 by malo byť dobrým východiskovým bodom.

starý strom na bielom hmlistom pozadí

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Ak fotografujete pri východe slnka, hmla môže byť jasná. Sledujte histogram na obrazovke alebo v hľadáčiku, aby ste si overili, že sa na miestach s vysokým jasom strácajú detaily. Upravte expozíciu, aby ste sa vyhli veľkým škvrnám prepálených detailov. Vďaka dobrému dynamickému rozsahu a nízkemu šumu fotoaparátov Alpha od Sony môžete pri úpravách vždy rozjasniť tiene a obnoviť detaily.

Ak nechcete upravovať nespracované obrazy, použite funkciu HDR alebo optimalizáciu dynamického rozsahu (DRO). Nastavením funkcie HDR sa nasníma viacero záberov tej istej scény pri rôznych expozíciách, ktoré sa zlúčia, aby vznikol obraz, ktorý bude detailnejší vo zvýraznených a tieňovaných oblastiach. Na vytváranie obrazov s HDR budete musieť použiť statív, aby fotoaparát zostal pri každom obraze nehybný.

Funkcia DRO zmení expozíciu tak, aby sa zachovalo čo najviac detailov v svetlej časti a zároveň sa zosvetlili oblasti s tieňmi. Čím vyššie je nastavenie DRO, tým väčšie je zosilnenie tieňov. Použitie funkcie DRO je ideálnou voľbou, ak chcete vytvárať obrazy určené na uverejnenie na sociálnych médiách bez toho, aby ste obraz po jeho nasnímaní upravovali.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber