kanál v amsterdame za úsvitu

Ako fotografujem | Tvorba časozberného filmu

Albert Dros

Čo je časozberné snímanie?

Krása časozberných videí spočíva v tom, že môžete zachytiť isté pohyby, ktoré by ste inak nepostrehli. Ak sa napríklad pozrieme na oblaky na oblohe, takmer vôbec nevnímame, ako sa hýbu a menia svoj tvar. No vďaka časozbernému videu si tento nenápadný pohyb môžete pozrieť v niekoľkých sekundách.

odraz lode na hladine vody v amsterdamskom kanáli

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 2.5s @ f/14, ISO 50

Keďže sa jednotlivé snímky zachytávajú v rámci dlhšieho časového rozpätia, úspešná tvorba časozberného videa si vyžaduje stovky snímok a množstvo hodín práce. Keď však tieto snímky prehráte pri rýchlosti 24 alebo 25 snímok za sekundu, výsledné video bude mať len pár sekúnd.

Objekt snímania

Výber správnej lokality či objektu je pri časozberných videách mimoriadne dôležitý. Potrebujete zachytiť dosť akcie, aby video bolo dynamické a zaujímavé. Nedávno som pracoval na jednom časozbernom videu v Amsterdame, kde bývam.

pokojná hladina vody v kanáli v amsterdame za úsvitu

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 4s @ f/7.1, ISO 200

Mestá sú plné mnohých zaujímavých pohybov a detailov, akými sú napríklad rytmický pohyb ľudí a áut alebo zapínanie mestských svetiel pri stmievaní, ktoré môžete pozornejšie sledovať práve vďaka časozberným videám. Tieto detaily si bežne nevšímame, no keď ich zrýchlime, sú naozaj fascinujúce.

Návod na snímanie časozbezných videí

Pri tomto projekte som používal najmä fotoaparát Alpha 7 III od spoločnosti Sony. Rozlíšenie 24 miliónov pixelov mi bohato stačí, keďže čím je rozlíšenie väčšie, tým viac výkonu, času a úložiska potrebujem na vytvorenie a spracovanie časozberného videa.

kostol v amsterdame s jasnou modrou oblohou v pozadí

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM |1/80s @ f/8.0, ISO 200

Model Alpha 7 III, ako väčšina fotoaparátov od spoločnosti Sony, má vstavanú funkciu intervalového snímania, ktorú používam pri snímaní väčšiny časozberných sekvencií. Stačí nastaviť interval medzi jednotlivými snímkami a ich počet a fotoaparát sa postará o zvyšok. Fotoaparát musíte, samozrejme, umiestniť na statív, aby sa ani nepohol. Ak sa náhodou pohne, vo výslednom časozbernom videu vznikne skok.

Správna expozícia

Ak snímate krátke časozberné video a viete, že sa svetelné podmienky nezmenia, odporúčam používať úplnú manuálnu expozíciu počas celého trvania videa.

kanál v amsterdame zachytený večer

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM |1/8s @ f/10, ISO 500

Výhodou fotoaparátov od spoločnosti Sony pri snímaní časozberných videí je ich dynamický rozsah. Vďaka tomu, že snímam výhradne vo formáte RAW, môžem snímky upravovať neskôr. Navyše som ani raz nemusel použiť odstupňovaný filter. Väčšinou používam výrazné podexponovanie, aby som zachoval detaily oblohy, pretože viem, že detaily môžem neskôr vytiahnuť z tieňov. Týmto spôsobom dokážem vždy zachytiť dokonalú snímku.

Pri snímaní prechodov, napríklad medzi dňom a nocou, mi pomáha šikovná funkcia v rámci intervalového snímania, ktorá sa nazýva Citlivosť sledovania automatickej expozície. Táto funkcia postupne upravuje expozíciu, aby ju prispôsobila zmenám vo svetelných podmienkach. Fotoaparát nastavím na možnosť Priorita clony a funkciu Citlivosť sledovania automatickej expozície nastavím na možnosť Nízka. To znamená, že fotoaparát bude expozíciu upravovať pozvoľna, takže vo výsledkom videu nebude vidno žiadne blikanie, ktoré by náhly skok v expozícii spôsobil.

odraz budov na hladine vody v amsterdamskom kanáli zachytený večer

© Albert Dros | Sony α7R IV | 0.6s @ f/4.0, ISO 200

Tiež sa musíte uistiť, či je nastavený interval dostačujúci. Rýchlosť počiatočnej expozície môže byť napríklad 1/30 sekundy, pričom medzi snímkami je dvojsekundový interval.

Po zotmení však možno budete musieť čas expozície predĺžiť na 3 sekundy, čo je viac ako interval. Pri snímaní používam širokú clonu (vďaka čomu sa môžete vyhnúť aj prachu na snímači) a citlivosť mám nastavenú na hodnotu ISO 200 alebo 400, čím zabezpečím, že je expozícia kratšia ako interval.

Pridanie nového rozmeru

Rád svoje časozberné kompozície ozvláštňujem, takže často pri ich snímaní používam motorizovaný posuvník a hlavu. Tak môžem vytvoriť pohyb fotoaparátu, ako napríklad panorámovanie okolo objektu v popredí, čím svojmu časozbernému videu pridám ďalší rozmer a priestorový efekt. A to je hlavný dôvod, prečo tak rád snímam v mestách – sú plné objektov, pomocou ktorých môžete vytvoriť množstvo podobných efektov. Mesto je naozaj ihrisko, kde sa môžete vyblázniť.

scénický-záber-na-kostolnú-vežu-nad-kanálom-v-amsterdame

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 30s @ f/5.0, ISO 200

Tvorba časozberného videa

Po nasnímaní stoviek fotografií môžete tieto fotografie spojiť do jedného časozberného videa. Ja na to používam Adobe Lightroom a LRTimelapse, kde svoje snímky upravujem a zbavujem sa blikania. Následne tieto snímky v podobe JPEG sekvencie exportujem do programu Adobe After Effects, kde viem upraviť záber v prípade, že niekto náhodou vrazil do fotoaparátu a pohol ním. Tiež tam môžem pridávať prechody a efekty priblíženia ako v bežnom videu.

Vybrané produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Som posadnutý snahou o dokonalý záber.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber