ohňostroje vybuchujúce nad vodou

Osvedčené tipy: Fotografovanie slávnostných ohňostrojov

s fotoaparátom Sony Alpha

Všetko si vopred naplánujte

Ohňostroje obvykle netrvajú veľmi dlho, preto si nezabudnite všetko naplánovať. Zamyslite sa nad tým, aké zábery by ste chceli nasnímať, a ak to je možné, vydajte sa na miesto diania ešte cez deň – pomôže vám to rozhodnúť sa, kam sa máte postaviť a aké objektívy budete potrebovať, takže keď sa obloha konečne začne ligotať, budete dokonale pripravení.

Pri práci v noci vám môže robiť problém lovenie výbavy v taške na fotoaparát, preto si dobre premyslite, kam si čo zbalíte. Na škodu nie je ani vziať si so sebou baterku, ak by ste potrebovali niečo nájsť alebo si jednoducho posvietiť na cestu.

skupina ľudí sledujúca ohňostroje

© Arthur Chauvineau

Nastavenia snímania

V záujme maximálnej flexibility zábery zhotovujte radšej vo formáte RAW než JPEG. Tento formát vám umožní zachytiť viac údajov a doladiť expozíciu v postprodukcii.

Výber objektívu a kompozícia snímky

Ak sa ohňostrojová šou bude odohrávať priamo nad vami, siahnite po širokouhlom objektíve. Našťastie majú používatelia značky Sony na výber z viacerých vynikajúcich širokouhlých objektívov, ako sú FE 14 mm f/1,8 GM alebo FE 20 mm f/1,8 G, prípadne sa môžu rozhodnúť pre flexibilitu transfokačného objektívu FE 12 – 24 mm f/2,8 GM. Z cenovo dostupnejších variantov ponúkame aj transfokačný objektív FE 12 – 24 mm f/4 G.

Ak vás od ohňostroja delí väčšia vzdialenosť, napríklad ak stojíte na kopci s výhľadom na mesto, musíte si zvoliť správnu ohniskovú vzdialenosť – transfokačné objektívy, ako sú FE 24 – 70 mm f/2,8 GM II alebo FE 24 – 105 mm f/4 G OSS, vám umožňujú priblížiť tak, aby ste získali presne také zábery, aké chcete.

bozkávajúci sa pár pred ohňostrojmi

© Davide Monteleone | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/80s @ f/2.8, ISO 6400

Stabilizácia a rýchlosť uzávierky

Na zachytenie individuálneho výbuchu ohňostroja potrebujete dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky, ktorá dokáže daný moment zmraziť, no zároveň dostatočne nízku na to, aby sa do fotoaparátu dostalo aj svetlo. Najpomalšia rýchlosť uzávierky, s ktorou môžete fotografovať, závisí od množstva faktorov vrátane toho, ako pevne dokážete udržať fotoaparát a ohniskovú vzdialenosť objektívu. Aby ste minimalizovali aj tie najmenšie pohyby, nezabudnite zapnúť na fotoaparáte alebo objektíve funkciu SteadyShot. Na začiatok vyskúšajte rýchlosť uzávierky 1/10 s. a 1/30 s. a následne vyhodnoťte, či ju treba upraviť.

Na fotografovanie svetelných dráh ohňostroja alebo viacerých výbuchov budete potrebovať dlhšiu expozíciu. Tú najlepšie dosiahnete tak, že si nastavíte statív, ktorý fotoaparát udrží dokonale nehybný. Presná hodnota rýchlosti uzávierky však závisí najmä od vašich osobných preferencií, môže to byť napríklad 1 až 30 sekúnd – skúste preto experimentovať so svojím prostredím a povoľte uzdu svojej fantázii.

Sériové snímanie

Ak sa snažíte nasnímať jednotlivé ohňostroje, môže byť vhodnejšie namiesto fotografovania s dlhou expozíciou zvoliť sériové snímanie, vďaka ktorému získate hneď niekoľko snímok a vaše šance na skvelú snímku tak budú hneď vyššie. Dobrou voľbou môže byť snímanie pri rýchlosti 3 – 5 snímok/s.

Clona a citlivosť ISO

Zatiaľ čo rýchlosť uzávierky závisí od toho, aké zábery ohňostrojov chcete zhotoviť, citlivosť ISO by ste mali v záujme minimálneho šumu nastaviť na čo najnižšiu hodnotu. Čo sa týka clony, na začiatok zvoľte strednú hodnotu – nič nepokazíte s nastavením f/8. Zo samotnej povahy fotografovania ohňostrojov je zrejmé, že ak si chcete nastaviť expozíciu tak, aby ste z nej mali ten správny pocit, nezaobídete sa bez niekoľkých pokusov a omylov.

Ďalšiu vrstvu do svojej fotografie môžete pridať tak, že do pozadia zahrniete siluetu davu ľudí či stromu. Ak by ste však radšej niečo pridali do popredia, mali by ste znížiť hodnotu clony o niečo viac, čím vytvoríte väčšiu hĺbku poľa, aby bolo práve popredie zaostrené viac. V tom prípade môžete pokles expozície vykompenzovať zvýšením citlivosti ISO. Fotografovanie ohňostrojov si naozaj vyžaduje určitú mieru pokusov a omylov, preto je najdôležitejšie otestovať, čo funguje v prostredí, na ktorom sa nachádzate.

Pestrofarebné ohňostroje na nočnej oblohe

© Elisha Terada

Potlačenie šumu pri dlhej expozícii

Ak fotografujete s expozíciou dlhšou ako jedna sekunda, určite by ste sa mali uistiť, že máte v ponuke fotoaparátu Sony zapnutú funkciu Potlačenie šumu dlhej expozície. Táto funkcia zapne potlačenie šumu na čas vašej uzávierky po zachytení záberu. To znamená, že ak fotografujete s expozíciou 10 sekúnd, potlačenie šumu bude pokračovať ešte ďalších 10 sekúnd, aby minimalizovalo prípadný šum.

Zaostrovanie

Ak ohňostroje fotografujete pri tmavej nočnej oblohe, mali by ste prepnúť na manuálne zaostrovanie. Keď je obloha čierna, fotoaparát nemá na čo automaticky zaostriť, preto radšej prepnite na manuálne zaostrovanie a zaostrite na nekonečno, čo je najďalej, ako váš fotoaparát dokáže. Zaostrovanie na nekonečno je na displeji fotoaparátu znázornené symbolom ∞. Majte však na pamäti, že niektoré objektívy dokážu zaostrovať až za nekonečno, preto si to najskôr overte. Ak na oblohe vidno mesiac alebo hviezdy, môžete ich použiť ako referenčný bod.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber