odraz poloostrova s oblakmi

Ako fotografujem | Letná krajina

Michael Schaake

Leto predstavuje pri fotografovaní výzvu. Počas dňa je svetlo pri snímaní krajiny zvyčajne príliš prenikavé, a preto máte najväčšiu šancu zachytiť skvelé zábery pri snímaní v skorých ranných hodinách alebo veľmi neskoro večer. Ja rád fotografujem zavčas ráno.

Rána sú pokojné, dokonca aj v meste. V uliciach sa pohybuje menej ľudí a menej sa toho deje. Vonku je nádherné svetlo a môžu sa objaviť aj skoré ranné hmly. A tiež počuť i zvuky vtákov, hmyzu a zvierat, ktoré práve začínajú svoj deň.

kamenistá lesnatá krajina s nadýchanými oblakmi

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/13, ISO 100

Takéto skoré ranné fotografovanie si zvyčajne neplánujem – alebo aspoň nie tak ako mnohí iní fotografi zameriavajúci sa na krajinu. Nikdy neskúmam, na ktorom mieste začne vychádzať slnko ani v akom čase sa jeho lúče dotknú zaujímavého miesta. Snažím sa byť spontánny, pohybujem sa a fotím to, čo ma v danom momente zaujme.

Neviem presne opísať, prečo na fotoaparáte Alpha 7R III alebo Alpha 7R IV od spoločnosti Sony stlačím spúšť uzávierky. Neustále sa obzerám dookola, sledujem, všímam si smer svetla alebo črty krajiny, napríklad výraznú líniu alebo osamelý strom. Kráčam a vnímam prostredie a zrazu niečo podnieti moju predstavivosť, tak sa zastavím a scénu zaznamenám.

krajina s pokojným jazerom na svitaní

© Michael Schaake | Sony α7R III + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 10s @ f/11, ISO 100

Vzhľadom na to, že nikdy neviem, aké zábery budem snímať, vždy so sebou nosím niekoľko objektívov, nech som dobre pripravený. Rozhodne však medzi nimi v mojej taške na fotoaparát nikdy nechýba model FE 24 – 105 mm f/4 G OSS. Prináša dokonalé výsledky a je vhodný na väčšinu fotografií, ktoré snímam.

skupina skál v lese na svitaní

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 250

Zvyčajne so sebou nosím aj objektív FE 16 – 35 mm f/4 ZA OSS, a ak chcem, aby moja výbava veľa nevážila, ale zároveň potrebujem teleobjektív, siahnem po modeli FE 70 – 300 mm f/4,5 – 5,6 G OSS. Za danú cenu ponúka fantastický výkon, no aj tu je pre mňa rozhodujúca najmä jeho veľkosť a hmotnosť.

Ak nepotrebujem riešiť váhu, pridám aj objektívy FE 12 – 24 mm f/2,8 GM, 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS namiesto objektívu FE 70 – 300 mm f/4,5 – 5,6 G OSS, a, samozrejme, aj objektív FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS.

štíhly strom rastúci na skalách

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/5000s @ f/3.2, ISO 100

Fotoaparáty od spoločnosti Sony používam aj pre ich fantastický dynamický rozsah. Pred niekoľkými rokmi som pri snímaní digitálnou zrkadlovkou musel vždy vytvoriť viac obrázkov so stupňovaním expozície a potom ich zlúčiť v softvéri Adobe Photoshop, aby som maximalizoval dynamický rozsah. Momentálne to takmer vôbec nie je nutné. Zvyknem nastaviť expozíciu podľa svetlej oblasti a potom môžem zosvetlením tmavých častí odkryť detaily.

Okrem toho, že sledujem histogram, snažím sa maximalizovať expozíciu, aby som dosiahol dynamický rozsah fotoaparátu, a to nastavením vstavaného štýlu JPEG na neutrálny a znížením kontrastu na najnižšiu hodnotu. Snažím sa nasnímať záber s čo najmenším kontrastom, aby som videl všetky detaily vo svetlých aj tmavých oblastiach, ktoré budem mať k dispozícii pri upravovaní súboru vo formáte RAW. Snímaný obraz, ktorý vidím v hľadáčiku alebo na zadnej obrazovke, vôbec nevyzerá ako výsledný upravený obrázok, ale pomáha mi to vytvoriť čo najlepší súbor vo formáte RAW, ktorý môžem následne upravovať.

dramatické oblaky nad pobrežím

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/200s @ f/13, ISO 100

Niekedy mi trvá niekoľko dní či dokonca týždňov, kým sa pustím do úprav nasnímaných obrázkov, a preto sa snažím zapamätať si, ako vyzerala daná scéna, aký pocit som mal v danom momente či aké bolo okolie – teplota, počasie. Všetky tieto detaily ovplyvňujú proces upravovania.

Ak to bol napríklad deň, keď mi bola zima a bol som už vyčerpaný od chodenia, možno obrázku dám jemne modrý podtón. Ak bolo naokolo teplo a cítil som sa príjemne, potom to budú odrážať aj moje úpravy. Nesmiem to však prehnať.

Ak mám byť úprimný, vstávať skoro ráno, aby som mohol ísť fotografovať, je pre mňa náročné. Vyváži sa to však tým, čo ma čaká neskôr. Pretože vrátiť sa domov s fotografiami, ktoré sa mi ozaj páčia, za to stojí.

Vybrané produkty

Michael Schaake

Michael Schaake | Germany

„Byť v tom správnom okamihu na správnom mieste a vidieť krásu prírody môže byť úžasnou inšpiráciou a veľmi osobným zážitkom. Dúfam, že vďaka mojim fotografiám budete putovať so mnou.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber