páll stefánsson sony alpha 7RM3 islandská krajina pokrytá ľadom

Island, moja zem

Páll Stefánsson

Páll Stefánsson žije v jednej z najpozoruhodnejších krajín sveta a fotoaparát so sebou bráva všade. Často siahne po obľúbenom fotoaparáte Alpha 7R III od spoločnosti Sony, ktorý dopĺňa jedným z mnohých pevných objektívov, no používa aj iné telá radu Alpha. Práca ho často zavedie na tie najodľahlejšie miesta ostrova. Aj keď sme sa s ním rozprávali o týchto záberoch, stál na útese, z ktorého už 15 hodín nevidel iného človeka ani auto. Po chvíli hľadania telefónneho signálu nám, našťastie, dokázal porozprávať o niektorých svojich obľúbených záberoch, ktoré zachytil vo svojej rodnej krajine.

páll stefánsson sony alpha 7RM2 záber z výšky na ľadovec na islande

© Páll Stefánsson | Sony α7R II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1600s @ f/5.6, ISO 160

Keď vytváram zábery z výšky, rád ich natesno orezávam, aby som vytvoril abstraktné snímky. V lete som nad touto oblasťou párkrát letel, no už vtedy som vedel, že sa sem v zime vrátim, aby som mohol zachytiť krásny kontrast medzi zasneženou bielou zemou, čiernymi vulkanickými skalami a žiarivo modrou ľadovcovou vodou.

Najzložitejším faktorom snímania z výšky je, že musíte používať veľmi vysokú rýchlosť uzávierky, aby ste tým vykompenzovali pohyb a vibrácie lietadla. Takéto tesné orezanie som dosiahol vďaka objektívu FE 85 mm f/1,4 GM od spoločnosti Sony, pričom som fotil z otvoreného okna lietadla. Musíte rýchlo premýšľať a mať predstavu o tom, aký záber chcete zachytiť ešte predtým, než ho vytvoríte. V takejto nadmorskej výške vám zo zimných mrazov veľmi rýchlo stuhnú ruky. Keď ste naplno sústredení na fotografovanie, tak na to nemyslíte, no následne si uvedomíte, že ste celkom premrzli.
páll stefánsson sony alpha 7RM2 panoráma reykjavíku pokrytá snehom

© Páll Stefánsson | Sony α7R II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/500s @ f/11, ISO 100

„Tento záber Reykjavíku je zaujímavý. Sneh bol ako koberec a keď som vyšiel von, zostal som v nemom úžase. Nemohol som šoférovať, pretože sneh bol hlboký okolo 60 cm. Vedel som, že ak chcem krajinu zachytiť, potrebujem sa dostať vyššie, a preto som zavolal pastorovi a spýtal sa ho, či by mi neotvoril katedrálu, aby som mohol vyjsť na vrchol veže. Keďže bolo skoro ráno a slnko len vychádzalo, zachytil som dlhý tieň tejto ikonickej katedrály dopadajúci na mesto. Bola to však iba šťastná zhoda okolností, pretože pôvodne som chcel zachytiť len bielu snehovú pokrývku, ktorá ukradla mestu všetky jeho farby. Záber som nasnímal fotoaparátom Alpha 7R II od spoločnosti Sony s objektívom 50 mm f/1,4 – nič viac som si so sebou nevzal. Nikdy nepoužívam transfokačné objektívy, pretože podľa mňa sa vďaka pevnej ohniskovej vzdialenosti môžem naplno sústrediť na záber a jeho kompozíciu.“

páll stefánsson sony alpha 7RM2 kone pasúce sa v zasneženej krajine

© Páll Stefánsson | Sony α7R II + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/640s @ f/6.3, ISO 100

„Veľmi rád fotografujem v najkratší deň v roku. Ľudia niekedy zabúdajú, že na Islande máme uprostred decembra 21 hodín tmy a tento záber som zachytil okolo poludnia. Slnko sotva vyjde na oblohu a už zapadá. Počas týchto pár hodín je svetlo veľmi mäkké. Tento záber som vôbec neplánoval. Len som si vybral miesto a išiel som tam skúsiť fotografovať fotoaparátom Alpha 7R II. Keď som tam stál, všimol som si kone a ostrovy v pozadí, ktoré boli vďaka poludňajšiemu svetlu ako stvorené na pekný záber.“

páll stefánsson sony alpha 7RM3 úchvatná jaskyňa na islande

© Páll Stefánsson | Sony α7R III + FE 24mm f/1.4 GM | 1.6s @ f/13, ISO 100

„Tento záber som zachytil fotoaparátom Alpha 7R III a objektívom FE 24 mm f/1,4 GM. Keď fotografujete v ľadových jaskyniach, potrebujete širokouhlý objektív, pretože ste vo veľmi malom priestore. Myslím, že 24 mm je vhodná ohnisková vzdialenosť, pretože nie je príliš široká a vytvára dojem priestoru. V ľadových jaskyniach bola tiež veľká tma, preto som objektív upevnil na statív. Vstupujúce svetlo, ktoré vidíte, je prirodzeným denným svetlom, ktoré prechádza cez ľadovec. V diaľke môžete na zábere vidieť sprievodcu, čo je podľa mňa dôležité, pretože vďaka tomu získate predstavu o rozmeroch. Ak by človek na zábere nebol, ťažko by ste si predstavili, aké sú ľadové jaskyne rozsiahle. Sú tvorené z topiaceho sa ľadovca a vytvárajú malé riečky, ktoré si razia cestu ľadom. Mňa ohúril najmä zvuk. Je tu také nezvyčajné ticho. Sem-tam započujete puknutie alebo vŕzganie lámajúceho sa ľadu a vtedy sa zľaknete. Nikto netúži po tom, aby na neho spadli tisícky kíl ľadu. Podľa mňa mám šťastie, že môžem Island považovať za svoj domov, a chcem ľuďom umožniť cestovať so mnou. Mojím hlavným cieľom však je vytvárať pútavé zábery.“

Páll Stefansson

Páll Stefansson | Iceland

„Moja fotografia je trochu ako vietor. Vždy sa uberá iným smerom. Najradšej mám výzvy, aj tie malé.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber