albert dros sony alpha 7RII Solitérny strom za úsvitu v záplave prenikavého fialového svetla

Ako fotografujem | Farby krajiny

Albert Dros

Farby sú v mojich fotografiách krajín významným prvkom. Či už fotografujem úchvatnú krajinu s neuveriteľne živými farbami, alebo niečo menej nápadné, vždy sa snažím divákovi ukázať, aké sú farby a svetlo úžasné.

albert dros sony alpha 7RIII orol stúpa ponad sopečné pohoria osvetlené oranžovou žiarou

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/320s @ f/7.1, ISO 100

Plánovanie lokality

Všetko sa začína plánovaním. Veľa času trávim prieskumom miest, ktoré by som mohol zachytiť na svojich snímkach krajiny, najmä v prípade mojej domoviny, Holandska. Vždy by ste mali chodiť s otvorenými očami a hľadať nové lokality, dokonca aj tam, kadiaľ ste možno išli už stokrát.

Vzdialenejšie miesta sa dajú preskúmať mnohými spôsobmi. Na Instagrame alebo obrázkoch na Googli dokážete nájsť takmer akékoľvek miesto a urobiť si predstavu o oblasti a type svetla, s ktorým môžete pracovať. Keď robím prieskum menej frekventovanej lokality, používam službu Google Earth. Dokážem tam stráviť hodiny, prechádzam si krajinu a hľadám prípadné lokality. Keď sa na ne dostanem, často využívam dron, ktorým skúmam potenciálne miesta, aby som nemusel míňať čas a energiu ich hľadaním. Na dosiahnutie správnej farby zase potrebujem poznať svetlo. Musím vedieť, kedy a kde vyjde slnko alebo mesiac a tiež, kde zájde. Na toto používam aplikáciu PhotoPills, vďaka ktorej vidím pohyb mesiaca a slnka aj ich sklon voči danému miestu.

albert dros sony alpha 7RIII maják v diaľke s vychádzajúcim slnkom vykúkajúcim v pozadí

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 13s @ f/10.0, ISO 200

Tiež som vždy na pozore, pokiaľ ide o počasie, pretože to má obrovský vplyv na sfarbenie v zábere. Ak ide všetko podľa plánu a počasie je na mojej strane, perfektné svetlo je buď tesne pred východom slnka, alebo tesne po západe slnka. V týchto časoch sa obloha môže zafarbiť na červeno, ružovo alebo fialovo – je teda vo výrazných farbách, ktoré milujem. Chodím snímať aj v noci; nočná obloha má skutočne veľa farieb, ktoré je možné zachytiť pri dlhej expozícii, a to najmä v oblastiach, kde nie je žiadne svetelné znečistenie.

No to, čo naozaj hľadám z celkového pohľadu, sú farby, ktoré sa dopĺňajú. Modrá a oranžová sú jednou z mojich obľúbených farebných kombinácií – modré more s oranžovou oblohou sa k sebe hodia skutočne dobre. Môžu to však byť aj malé veci v popredí, ktoré sa môžu hodiť k farbe oblohy, ako napríklad malá kvetinka alebo malá skala; pohľadajte takéto veci a skúste ich použiť vo svojich kompozíciách.

albert dros sony alpha 7RIII ďaleké hory odrážajúce sa v pokojnom jazere s fialovými kvetmi v popredí

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/4s @ f/11.0, ISO 200

Jedným zo spôsobov, ako vynášam menšie farebné predmety do popredia, je používanie veľmi širokouhlých objektívov. Často používam objektív 12 – 24 mm f/4 G pri šírke 12 mm. Keď sa s touto ohniskovou vzdialenosťou priblížite k zemi, náhle uvidíte všetky čiary a detaily, ktoré môžete použiť ako predmety v popredí. So šírkou 12 mm sa vaše popredie zväčší tak, akoby vás obraz pohltil.

Ďalší objektív, ktorý vždy používam, je objektív Sony FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 OSS G Master. Je to jeden z najostrejších transfokačných objektívov, aký som kedy použil, a stal som sa od neho závislý! Pri fotografovaní krajiny so šírkou objektívu 400 mm musíte byť veľmi kreatívni – musíte sa pozrieť ďaleko do diaľky a vidieť, ako budú rôzne prvky vo vašej krajinke spoločne fungovať. Fotografovanie s takýmito extrémnymi ohniskovými vzdialenosťami vás tlačí k tomu, aby ste boli kreatívni, čo vedie k jedinečnejšiemu obrazu, než keby ste použili len štandardnú ohniskovú vzdialenosť.

Zvykol som používať svoje objektívy s fotoaparátom Sony α7R II, no teraz som sa posunul ďalej k používaniu fotoaparátu Sony α7R III. Jeho rozlíšenie 42,4 megapixlov mi poskytuje všetky detaily, ktoré potrebujem, a dynamický rozsah dokáže vytiahnuť z tieňov detaily. Okrem fotoaparátu, objektívov a statívu so sebou nosím aj niekoľko filtrov, ale odstupňované ND filtre používam zriedka a namiesto toho radšej upravím expozíciu na to najdôležitejšie. Viem, že α7R III dokáže takmer vždy zachytiť množstvo detailov v tieňoch, ktoré potom môžem vyniesť na svetlo pri úprave obrázkov.

albert dros sony alpha 7RII kostolík učupený v tieni pohoria s vrcholmi osvetlenými na zlatooranžovo

© Albert Dros | Sony α7R II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/1.6s @ f/11.0, ISO 100

Úpravy

Pri úpravách zábery rád spracúvam tak, aby som zo scény vyťažil maximum. Nikdy však nesfalšujem scénu tým, že zmením oblohu. Svoje techniky spracovania používam na to, aby som čo najlepším spôsobom ukázal, čo sa na scéne nachádzalo. V programe Adobe Lightroom si vytvorím zoznam záberov, a tie potom pomocou programu Adobe Photoshop spracujem – upravím farbu a kontrast a zosvetlím alebo stmavím určité časti snímok.

Ľudia často hovoria, že fotografie sú veľmi upravované alebo dokonca že sa im záber javí ako falošný, najmä ak sa pozerajú na východ alebo západ slnka. Prirodzené svetlo a farby však vedia byť neskutočné a už som niekoľkokrát dokonca musel znižovať saturáciu určitých častí záberu. Mojou radou je skoro vstať a zažiť, čo všetko príroda dokáže.

albert dros sony alpha 7RII pestrofarebné prístavné mesto za súmraku s oblohou s červenými pásmi oblakov počas západu slnka

© Albert Dros | Sony α7R II + 24-70mm f/2.8 GM | 15s @ f/9.0, ISO 50

Niekoľko tipov na záver:

Vybrané produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Som posadnutý snahou o dokonalý záber.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber