skokan na lyžiach večer

Ako fotografujem | Chladné podmienky

Kyle Meyr

Snímanie v chladnom počasí sa začína ešte predtým, ako vyjdete z domu. Nejde len o výber správnej fotografickej výbavy, ale tiež oblečenia. Možno vám napadne, že na seba musíte hodiť kopec vrstiev, v skutočnosti vám však stačí vybrať si to správne oblečenie. Namiesto desiatich párov ponožiek si stačí obliecť jeden správny, ako aj vhodnú bundu, základnú vrstvu z vlny a hrubé rukavice. V dobrom oblečení vám nielenže bude teplo, ale tiež zostanete v bezpečí.

Nezabudnite, že nech vám teplomer či predpoveď počasia povie čokoľvek, pri vetre budete mať pocit, že je dvakrát tak chladno. Tiež si určite nalejte vodu do nádoby dobre izolujúcej teplo, lebo kus ľadu sa piť nedá!

snoubordista vo veľkej rýchlosti večer

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/5000s @ f/1.4, ISO 50

Používanie fotoaparátu a výbavy

Keď fotografujem lyžiarov, nemám veľa času na prípravu, a tak snímam za pochodu. Podobne pracujú aj reportážni fotografi. Vyberiem si jeden objektív a pripevním ho k fotoaparátu Alpha 1 alebo Alpha 7R III od spoločnosti Sony. Následne fotoaparát zavesím na popruh na plece. Lyžujem sa s kamarátmi, až kým nenájdeme ideálne miesto. Potom si kúsok nadbehnem, kľaknem si a snímam, ako jazdia popri mne. Nemám nič pripravené a zábery už neopakujem. Jednoducho zachytím pár snímok a ideme ďalej.

lezec na strmej ľadovej stene

© Kyle Meyr | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/200s @ f/6.3, ISO 500

S čistým svedomím môžem povedať, že ma fotoaparáty od spoločnosti Sony pri snímaní v mrazivých teplotách nikdy nesklamali. Fotoaparáty Alpha 1 aj Alpha 7R III od spoločnosti Sony fungujú rovnako dobre ako v bežných podmienkach. Akurát výdrž batérie je o niečo kratšia, no to je neduh všetkých elektronických zariadení. Preto si so sebou vždy brávam dosť batérií a snažím sa ich udržať v teple.

červené auto jazdiace rýchlo po zasneženej ceste

© Kyle Meyr | Sony α9 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1600s @ f/8.0, ISO 100

Zachytenie požadovaného záberu

Vo svojich fotografiách sa snažím zachytiť silu prírody. Prírode je jedno, či ste tam alebo nie. Neovplyvňujeme ju rovnako, ako ona ovplyvňuje nás. Sme jej súčasťou a sme jej podriadení. Možno to bude znieť ako klišé, no keď sa snažíte spať pri teplote -13 °C a silných vetroch, pričom vás od podchladenia delí iba kúsok látky a kačacie perá, zrazu to všetko pochopíte. A presne to sa snažím ukázať vo svojich fotografiách – veľkú prírodu a drobných ľudí.

žltá helikoptéra nad zasneženou krajinou

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/3200s @ f/2.8, ISO 125

Aby sa mi to podarilo, používam niekoľko rôznych objektívov. Ak chcem dokumentovať príbehy, lokality či prácu, čo si vyžaduje rýchle reakcie, zvyknem používať transfokačné objektívy, ako napríklad FE 16 – 35 mm f/2,8 GM alebo FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS. A ak sa snažím dosiahnuť konkrétny kreatívny vzhľad alebo efekt, siahnem po pevnom objektíve, ako napríklad FE 50 mm f/1,4 ZA alebo FE 85 mm f/1,4 GM.

Objektív a nastavenia expozície si musím vybrať na základe daného prostredia a podmienok. Ako som už povedal, ľudia sú bezmocní, a tak musíme byť flexibilní a musíme sa naučiť pracovať s tým, čo máme.

dvaja ľudia sediaci pred stanom počas veterného úsvitu

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/4000s @ f/1.4, ISO 125

Sú dni, keď je na oblaky príliš chladno, prípadne sa na oblohe nachádza len pár riedkych oblakov, čo zakrývajú vrcholy hôr a zjednodušujú ich siluetu. Tiež zmäkčujú svetlo a snímanie proti svetlu, čomu sa nikdy neviem vyhnúť, je tak jednoduchšie. Navyše, sneh tiež odráža svetlo. Keď fotografujem ľudí, stany či čokoľvek iné, svetlo sa zvykne odrážať od snehu do všetkých smerov. Tým strácate tiene bez ohľadu na to, či sa vám to páči alebo nie. Výsledkom sú fotografie, čo pôsobia radostne a ľahko.

dvaja muži stavajúci stan počas snehovej búrky

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/6.3, ISO 400

No potom sú aj dni, keď vietor fúka ostošesť a chlad sa nechce nechať zahanbiť. Fotografiu vyššie som zachytil s legendárnym Børgeom Ouslandom pre spoločnosť Helsport vyrábajúcu stany. Snímali sme pri teplote asi -15 °C a vietor fúkal rýchlosťou až 20 m/s. Dalo nám to zabrať. A presne počas týchto dní musíte jednoducho prijať, že je to súčasťou príbehu. Už sa vám ani nedá predstierať, že sa bavíte. Keď vietor zdvíha sneh, máte šancu zachytiť čisté biele pozadie bez tvarov. No tiež sa môže stať, že sneh celkom zakryje snímaný objekt a vy sa tak musíte priblížiť a zachytiť širokouhlú snímku. Je priam šialené, do akej miery dokáže vietor a chlad určiť podobu výslednej snímky.

Chcel by som sa podeliť o jednu radu, ako sa aj napriek všetkému cítiť pohodlne – sústreďte sa na také snímky, pri ktorých na zimu zabudnete. Tak sa do snímania ponoríte, že na vás zima prestane mať taký veľký vplyv. Teda až kým nezapadne slnko. Vtedy pocítite, čo je to SKUTOČNÁ zima.

Nikdy nie je chladnejšie ako po zotmení.

Vybrané produkty

Kyle Meyr

Kyle Meyr | Norway

„Nie všade možno získať takúto precíznosť na jednom mieste… toto je príroda.“

Súvisiace príbehy