teja lisjak stojí v zadymenej garáži

Pripravená na akciu s objektívom FE 24 – 50 mm f/2,8 G

Teja Lisjak

Volám sa Teja a som fotografka a filmárka z Londýna. Venujem sa tvorbe pútavých a dynamických videí pre firmy a sociálne médiá. Počas uplynulých 5 rokov som si vďaka fotoaparátom a objektívom Sony mohla zo svojej vášne urobiť kariéru. A po odskúšaní ich úplne nového objektívu FE 24 – 50 mm f/2,8 G sa chcem podeliť o moje obľúbené funkcie a o to, ako ich môže každý začínajúci filmár využiť vo svoj prospech.

Aký bol tvoj prvý dojem z objektívu?

Keď som sa dozvedela, že spoločnosť Sony predstavila tento objektív, veľmi ma to potešilo. Naozaj som ho chcela vyskúšať a zistiť, čo všetko dokáže. Už dlhšie som chcela natočiť akčný dokument o lyžovaní a snowboardovaní a myslela som si, že toto by mohla byť skvelá príležitosť. Ako filmárka stále hľadám vybavenie, ktoré by som mohla používať v rozmanitých situáciách. Tento objektív mi ponúka všestranné ohniskové vzdialenosti, pýši sa ľahkou a kompaktnou konštrukciou a vďaka clone f/2,8 má neuveriteľné rozostrenie.

teja lisjak drží svoj objektív sel2450g

Ako sa ti pozdáva ostrosť objektívu a kvalita záberov?

Keďže vo veľkom používam objektívy FE 24 – 70 mm f/2,8 GM II a FE 16 – 35 mm f/2,8 GM II, môžem povedať, že tento objektív z hľadiska ostrosti a celkovej kvality patrí do rovnakej kategórie. V kombinácii s modelom ZV-E1 vytvára dokonalú zostavu, ktorá mi umožní dosiahnuť tú najlepšiu kvalitu obrazu, či už pri fotografovaní snowboardistu vo výskoku proti oblohe alebo pri sledovaní zjazdárov v lese.

teja lisjak si pripevňuje fotoaparát na snowboard

Ktorá scéna sa ti natáčala najlepšie a prečo?

Každý, kto už videl moju prácu, vie, že som veľkou fanúšičkou pripevňovania fotoaparátov na rôzne miesta, aby som získala jedinečné zábery z pohľadu aktéra. Tentokrát sme sa naozaj držali zásady „risk je zisk“ a fotoaparát sme pripevnili priamo na snowboard. Mám rada aj scénu v garáži – zopár priateľov sa postaralo o osvetlenie a pomohli nám dosiahnuť ten pravý filmový vzhľad. Napokon sme tam ešte zostali o hodinu dlhšie a fotografovali si len tak pre zábavu, lebo sa nám tá scéna naozaj páčila!

teja lisjak ukazuje na svoj fotoaparát, ktorý má pripevnený na priateľovom snowboarde

Ako fungovala kombinácia objektívu FE 24 – 50 mm f/2,8 G s fotoaparátom ZV-E1?

Spojenie FE 24 – 50 mm f/2,8 G a ZV-E1 bolo pre mňa zjavením a veľkým prínosom pre môj pracovný postup. Vďaka spoľahlivému automatickému zaostrovaniu a ľahkej konštrukcii môžem všade cestovať naľahko bez toho, aby som musela obetovať kvalitu. Keďže toto video obsahovalo množstvo pohyblivých objektov, rýchlosť automatického zaostrovania mi naozaj padla vhod. Bolo tam niekoľko scén, kedy som filmovala motorkárov počas prestávky cez rozpálené ohnisko s použitím automatického zaostrovania na oči. Len čo som skomponovala záber, bolo okamžite zaostrené na najbližšie oko. Treba dodať, že pri tomto projekte som používala jeden z najlepších a najkompaktnejších mikrofónov Sony – ECM-M1. Túto zostavu úprimne odporúčam každému, kto chce vytvárať obsah na cestách. Kvalita, ktorú môžete dosiahnuť s touto veľmi malou zostavou, je naozaj neuveriteľná a pre moje potreby bola úplne dokonalá.

sony zv-e1 s nasadeným objektívom sel2450g

Aké ponaučenie si si odniesla z tohto projektu a akú radu by si dala niekomu, kto chce posunúť svoje hranice v oblasti filmovania?

Tento projekt mi pripomenul silu kreativity a zmyslu pre detaily. Skúsenosť s používaním iba jedného objektívu mi ukázala, aký dôležitý je kreatívny prístup a nekonvenčné uvažovanie. Pri obmedzenom rozsahu ohniskových vzdialeností som sa tiež musela prispôsobovať rôznym scénam.

teja lisjak natáča snowboardistu vo výskoku

Záverečné myšlienky

Spoločnosť Sony znova odviedla skvelú prácu pri výrobe objektívu, ktorý je nielen neuveriteľný, ale tiež nájde uplatnenie v širokej škále oblastí. Tento objektív prekonal moje očakávania zo všetkých hľadísk – od minimálnych zmien ohniskovej vzdialenosti pri zaostrovaní až po výnimočné schopnosti sledovania objektov. Páči sa mi, že s každým novým produktom nám spoločnosť Sony uľahčuje tvorbu. Dúfam, že čoraz viac ľudí nájde inšpiráciu, vďaka ktorej buď začnú svoju kreatívnu cestu, alebo v nej budú pokračovať. Či už ide o filmovanie každodenného života, ciest alebo dokonca natáčania filmov a dokumentov! Teším sa, že ho budem aj naďalej používať a vytvárať ešte viac obsahu na cestách, čo mi v konečnom dôsledku pomôže zdokonaliť si filmárske zručnosti!

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber