Zaostrenie snímky

Terry Donnelly | Pilot Costello

Každý výjazd vrtuľníkovej zdravotníckej záchrannej služby grófstva Wiltshire na záchrannú akciu stojí 2 000 až 3 000 £. Posádku každodenne privolávajú k život ohrozujúcim situáciám. Či už ide o záchranu ľudí so závažnými srdcovými problémami, alebo dopravnú nehodu, kde ľudia potrebujú okamžitú starostlivosť. Táto suma vynaložená na záchranu života sa nezdá byť vysoká, no zabezpečenie fungovania tejto služby ročne predstavuje viac ako 4 milióny £.

K pracovníkom služby som sa pripojil v roku 2019, aby som mohol informovať o tom, čo robia, čo zas prispeje k získaniu finančných prostriedkov potrebných na činnosť tejto služby. O niekoľko mesiacov neskôr sa v dôsledku pandémie Covid-19 museli akcie na získavanie finančných prostriedkov zrušiť, no zavedením dodatočných ochranných protokolov sa náklady na službu zvýšili. Boj, ktorý sa viedol o udržanie prevádzky služby, tak bol ešte náročnejší.

Strávil som s nimi celkovo tri dni, v priebehu ktorých som dokumentoval realitu fungovania služby počas pandémie. Zdržiaval som sa s nimi na základni, spal som na skladacom lôžku v jednej zo zasadačiek a bol som s nimi od rána až do večera.

Každé ráno som sa musel vážiť so svojou fotografickou výbavou od spoločnosti Sony, aby vedeli vypočítať, koľko paliva bude potrebné natankovať na daný deň. Všetko, čo som mal pri vážení na sebe, som si nechal na sebe po zvyšok dňa, pretože v prípade hovoru sme museli okamžite ísť. Vrtuľník je pripravený na let do 60 sekúnd a do dvoch minút ste vo vzduchu. Preto som musel mať malú, ľahkú fotografickú výbavu, aby som ju mohol okamžite použiť, takže fotoaparát Alpha 7C od spoločnosti Sony sa na to dokonale hodil.

snímka pilota s vážnym výrazom zachytená cez okno

© Terry Donnelly | Sony α7C + FE 50mm f/2.5 G | 1/320s @ f/2.5, ISO 100

Na tejto snímke, ktorú som zachytil zvonku, je pilot Costello pri pohľade cez sklo do operačnej miestnosti. Urobil som ju svojím fotoaparátom Alpha 7C od spoločnosti Sony a použil som pri tom objektív G Lens FE 50 mm f/2,5. Tento fotoaparát sa dokonale hodí na tento druh dokumentárneho projektu. Vďaka snímaču Full Frame s vysokým rozlíšením, integrovanej stabilizácii a schopnosti snímať rýchlosťou 10 snímok/s poskytuje všetky výhody ostatných fotoaparátov Alpha 7 od spoločnosti Sony. Automatické zaostrovanie na oči mi pôsobivo umožnilo zaostriť cez sklo aj so všetkými odrazmi – oči pilota Costella sú detailne ostré. Všetky tieto schopnosti mi poskytlo malé a ľahké telo môjho fotoaparátu, vďaka čomu som mohol splynúť s prostredím a nikomu neprekážať.

Takmer sa vytvoril efekt dvojitej expozície, keďže v skle vidieť odraz helikoptéry HeliMed 2. Na pilotovej tvári vidieť aj sústredenie – intenzívne vyjadrené. Podobné fotografie bolo možné vidieť počas pandémie, keď rodinní príslušníci mali možnosť komunikovať a vidieť sa len cez okno, a zdá sa mi, že táto snímka odráža práve takéto pocity, ale v inom prostredí.

Pokiaľ viem, som jediný v Spojenom kráľovstve, kto mal v rámci 22 služieb pôsobiacich v tejto krajine možnosť dostať sa tak blízko k pracovníkom vrtuľníkovej zdravotníckej záchrannej služby. Bola to jedinečná a mimoriadne dôležitá príležitosť. O 100 rokov si ľudia budú nepochybne opäť prezerať takéto snímky. Mnohé z nich sa stávajú súčasťou Národného obrazového archívu. Dúfam, že priblížia záznam pandémie a pomôžu pochopiť jej priebeh.

Vybrané produkty

Terry Donnelly

Terry Donnelly | UK

„Hoci fotografujem rozličné žánre, nachádzam prieniky medzi schopnosťami, ktoré pre ne potrebujem, čo prispieva ku kvalite mojej práce.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber