Zaostrenie snímky

Peter Neill | The Script

Táto fotografia, ktorú som nasnímal 29. februára 2020, zachytáva skupinu The Script na pódiu v O2 Aréne v Londýne. Ide o jeden z posledných koncertov, ktoré som fotografoval pred tým, ako sa celý svet uzavrel. Táto snímka zosobňuje niečo, čo v našich životoch chýba už vyše roka. V skutočnosti ide o panorámu z viacerých fotografií, ktoré som nasnímal z ruky pomocou svojho fotoaparátu Alpha 7R III od spoločnosti Sony, objektívu FE 85 mm f/1,4 G Master a naširoko otvorenej clony.

Chcel som mať na fotografii malú hĺbku poľa, pretože s tou sa pri panoramatických záberoch často nestretnete. Panoramatické zábery sa najčastejšie snímajú pomocou širokouhlých objektívov, čo neumožňujú získať takúto malú hĺbku poľa, ktorá pôsobí dosť filmovo.

Keďže so skupinou The Script spolupracujem od roku 2011, dovoľujú mi byť počas vystúpenia na pódiu. Keď som s nimi na turné, môžem si dovoliť trochu riskovať a dať voľnosť svojej kreativite, ako napríklad pri tejto snímke. Ak na fotografovanie skupiny máte iba pár skladieb či jednu noc v rámci turné, podobné zábery nemôžete riskovať.

skupina the script na pódiu pred obrovským publikom

© Peter Neill | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/200s @ f/1.4, ISO 500

Po pár vystúpeniach začínam mať predstavu o tom, kedy čo očakávať, a tak sa postavím na také miesto, aby som mohol zachytiť čo najlepšie zábery. V prípade tejto fotografie som stál na mieste, zachytil som jednu snímku, trochu som sa pootočil, zachytil som druhú snímku, zase som sa trochu pootočil a tak ďalej. Dokopy som zachytil osem portrétových snímok za 5 sekúnd. Tieto sa následne automaticky spojili v softvéri Adobe Lightroom. Potom som ďalších 10 minút strávil v aplikácii Adobe Photoshop, kde som upravil pár miest, ktoré neboli dokonale prekryté.

Skupine sa fotografia strašne páči. Pre lockdown som na to ešte nemal príležitosť, no s hlavným spevákom Dannym sme sa už dávno dohodli, že prídem k nemu domov a odmeriam miesto na stene, kam si chce fotografiu zavesiť, a potom mu spravím ten najväčší možný výtlačok.

Počas lockdownu som spolupracoval so skupinami v štúdiu, no živému vystúpeniu sa nič nevyrovná. A to nehovorím len za seba, ale aj za hudobníkov. Veď publikum je ďalší člen skupiny.

Vybrané produkty

Peter Neill

Peter Neill | UK

„Peter Neill je najschopnejší fotograf, akého sme zatiaľ našli. V podstate už s nikým iným nespolupracujeme.“ – Mark Sheehan, The Script

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber