chris schmid sony alpha 9 – leopard sediaci na kopci so slnkom v pozadí

Filmovanie v Serengeti s fotoaparátom Alpha 7S III

Chris Schmid

Som švajčiarsky fotograf, filmár a kameraman a špecializujem sa na prírodopisnú tvorbu na odľahlých miestach, predovšetkým na mačkovité šelmy. Svoj život som zasvätil dokumentovaniu prírodných krás našej planéty a môj cieľ je vždy rovnaký: nadviazať kontakt s prírodou priamo v jej srdci s cieľom rozšíriť povedomie o krehkosti našej planéty a inšpirovať k činnostiam na jej ochranu.

Venujem sa ochrane voľne žijúcich zvierat a úzko spolupracujem s organizáciou WildAid na ochranu životného prostredia so sídlom v San Franciscu s cieľom znížiť dopyt po nelegálnych produktoch z voľne žijúcich zvierat. V roku 2019 som spustil online klenotníctvo Stay·WildTM, pričom 50 % z jeho ziskov putuje neziskovým organizáciám na podporu projektov ochrany voľne žijúcich zvierat. Moju prácu zastupuje agentúra National Geographic Image Collection.

Naším hlavným projektom bolo filmovať obrovskú migráciu pakoní v parku Serengeti v Tanzánii. Každoročne 1,5 milióna pakoní migruje v obrovskom okruhu a táto migrácia si vyslúžila umiestnenie medzi siedmimi prírodnými divmi sveta.

V tomto ročnom období pakone migrujú na sever od Serengeti, kde prekročia slávnu rieku Mara v epickom a dramatickom boji s vodou, krokodílmi a inými predátormi. Počas migrácie sú predátori ako levy a gepardy veľmi aktívne a majú mnoho príležitosť na ulovenie koristi.

Prvé dojmy z fotoaparátu Alpha 7S III

Už roky som vášnivým používateľov produktov spoločnosti Sony. V súčasnosti používam fotoaparáty Alpha 9 II a 7R IV výlučne na snímanie fotografií, ale vždy som chcel vyskúšať fotoaparát Alpha 7S III aj na snímanie videa.

Pre mňa je najlepšou vlastnosťou nového fotoaparátu bezpochyby možnosť snímať v rozlíšení 4K 4.2.2 50/60p, ako aj možnosť navýšiť túto na 100/120 a zachovať pritom rovnakú bitovú hĺbku. Rád fotografujem vo formáte S-Log3 a vo svojom zázname používam gradáciu farieb, takže bez 10-bitovej hĺbky sa nezaobídem. Zaostrenie dotykom a ďalšie nastavenia zaostrenia sú tiež veľmi vítaným doplnkom fotoaparátu Alpha 7S III. Schopnosť sledovať leva vo vysokej tráve pomocou steadicamu a zaostrenie dotykom v aplikácii Imaging Edge je pre nás veľmi dôležitá a ani sme nemuseli používať motorčeky bočného ostrenia steadicamu. Všetky nastavenia fotoaparátu môžete ovládať bez obáv aj na diaľku. Efekt posuvnej uzávierky bol tiež výrazne obmedzený v porovnaní s fotoaparátom Alpha 7S II a najviac to bolo cítiť počas používania stabilizátora steadicam. Možnosť nastaviť citlivosť ISO je tiež kľúčová. Zbavenie sa obáv, že musíte použiť vysokú citlivosť ISO na získanie rozlíšenia 50/60p aj pri slabom svetle je na nezaplatenie, najmä ak vezmete do úvahy že mačkovité šelmy sú najaktívnejšie skoro ráno a neskoro v noci.

Chris Schmid sony alpha 7RM4 chris pripravuje záber na fotoaparáte alpha upevnenom na statíve

Vybavenie

Našťastie sme mali na snímanie 2 fotoaparáty Alpha 7S III. Jeden bol spárovaný s objektívom FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS a umiestnený na statíve na snímanie statických záberov a druhý bol spárovaný s objektívom FE 70 – 200 mm f/2,8 G Master (a niekedy aj s 1,4x konvertorom) na steadicame Ronin 2. Obe konfigurácie boli vybavené monitorom Atomos Ninja V na nahrávanie vo formáte RAW priamo z portu HDMI.

Možnosť ovládať fotoaparát na steadicame priamo z aplikácie Imaging Edge bola neoceniteľná. Ak sa zmenili svetelné podmienky, mohli sme rýchlo prepínať nastavenia. Pri práci v horúcom prostredí by ma neprekvapilo, ak by sa na jednom alebo oboch fotoaparátoch začali prejavovať známky prehrievania, najmä počas snímania v plnom rozlíšení, ale ani niekoľkohodinová prevádzka fotoaparátov nespôsobila žiadne problémy.

Chris Schmid fotoaparát sony alpha 7RM4 upevnený na steadicame

Rady pri snímaní života v prírode

Vybrané produkty

Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

„Obraz je mocný. Jediný záber dokáže zachytiť emóciu alebo vyvolať vnútorné pocity.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber