zelený sedan v zaprášenej garáži

Ako fotografujem | Fotografovanie automobilov

Deyan Yordanov

Vozidlo môžem predstaviť nespočet spôsobmi – môžem navodiť romantickú atmosféru s autom so zloženou strechou pri západe slnka, môžem to isté auto schovať do tieňov s minimálnym osvetlením, prípadne ho môžem zachytiť, ako driftuje na trati. Na začiatku každého projektu mám čisté plátno, svoje nástroje, fotoaparát Alpha A7 III od spoločnosti Sony a predstavivosť.

Najdôležitejšie je sa vždy pokúsiť vyrozprávať príbeh, vyprovokovať reakciu a vyvolať emócie. Chcem, aby sa ľudia usmievali, aby ich fotografia nadchla a aby v nich vyvolala tie správne emócie.

zadná časť zeleného sedanu v garáži

© Deyan Yordanov | Sony α7 III + FE 24-70mm f/4 ZA OSS | 1/125s @ f/8.0, ISO 320

Plánovanie snímania

Moji klienti vo všeobecnosti chcú čisté a prepracované snímky svojich produktov. Vždy to však závisí od klienta a projektu, na ktorom pracujeme. Nech už snímam akékoľvek auto a pracujem na akomkoľvek projekte, navodenie atmosféry a výber lokality pre pozadie hrajú vo fotografii tú najdôležitejšiu úlohu. Pozadie pomáha vložiť auto do konkrétneho kontextu a situácie, takže výber toho správneho pozadia je pre koncový produkt a vzhľad fotografie mimoriadne dôležitý.

Dosť času trávim hľadaním vhodných lokalít. Často cestujem a občas sa zastavím na náhodných miestach, zachytím snímku, pridám lokalitu do Máp Google a odídem. Na množstvo lokalít sa opakovanie vraciam – použitie iných uhlov, osvetlenia a kompozície dokáže zmeniť miesto do takej miery, že sa na seba vôbec nepodobá.

zelený sedan so silným svetlom v pozadí

© Deyan Yordanov | Sony α7 III + FE 24-70mm f/4 ZA OSS | 1/125s @ f/8.0, ISO 500

Zachytenie snímky

Výbavu mám pomerne jednoduchú. Používam fotoaparát Alpha 7 III spolu s objektívmi FE 24 – 70 mm f/4 ZA OSS, FE 16 – 35 mm f/4 ZA OSS, 55 mm f/1,8 ZA a FE 85 mm f/1,8 od spoločnosti Sony. Možno to nevyzerá ako výbava profesionála, veď som si namiesto verzií objektívu f/2,8 G Master vybral verzie s clonou f/4. Aby som však zachytil tie najostrejšie snímky s požadovanou hĺbkou poľa, zvyčajne snímam pri clone f/8 alebo f/11, takže nepotrebujem väčšie clony, ktoré možno potrebujú ostatní fotografi. A ak predsa len potrebujem použiť väčšiu clonu, tak siahnem po objektíve FE 85 mm f/1,8.

Fotoaparát Alpha 7 III je vybavený množstvom rôznych funkcií, ktoré mi umožňujú zachytávať úchvatné fotografie. V prvom rade musím spomenúť dynamický rozsah 24,2-megapixelového snímača, vďaka ktorému mám v rámci postprodukcie dostatočný priestor na hranie sa s expozíciou.

Čím dlhšie fotografujem, tým menej pravidiel dodržiavam. Keď som začal fotografovať autá, všetci mi hovorili, aby som nepoužíval širokouhlé objektívy, aby som autá neorezával tým či iným spôsobom, prípadne aby som scénu osvetlil inak, lebo svetlo bolo slabé. Po čase som si uvedomil, že hoci išlo o dobré rady, nejde o univerzálnu pravdu, ktorú treba slepo nasledovať. Existujú isté situácie, kedy všetky tieto scenáre skvele fungujú a vy sa len potrebujete naučiť, ako a kedy ich aplikovať.

zelený sedan zaparkovaný v zaprášenej garáži

© Deyan Yordanov | Sony α7 III + FE 24-70mm f/4 ZA OSS | 1/60s @ f/5.0, ISO 400

Pri výbere správneho osvetlenia beriem do úvahy najmä typ auta a spôsob, akým ho chcem predstaviť. Občas snímam pri svetle dostupnom na lokalite, no väčšinou používam zábleskové svetlá či iné zdroje umelého svetla. Rovnako tak používam aj rôzne typy modifikátorov, ako napríklad stripboxy, softboxy, holé zábleskové svetlá, reflektory či ich kombináciu.

Osvetlenie sa mi najviac páči na fotografii zachytávajúcej zblízka sošku Spirit of Ecstasy na kapote. Danú snímku som zachytil v slabo osvetlenej garáži, pričom som mal na ňu len 15 minút, pretože sme v ten deň potrebovali nafotiť veľa vozidiel. Použil som jedno zábleskové svetlo, ktoré sa odpálilo na reflektor s veľkosťou 2 x 1 m. Tak som získal ten efekt mäkkého svetla na veľmi lesklom a reflexnom povrchu.

záber zblízka na zadnú časť auta

© Deyan Yordanov | Sony α7 III + FE 24-70mm f/4 ZA OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 200

Keď začínate fotografovať automobily, odporúčam neprestávať snímať a neustále experimentovať, pretože to najlepšie ešte len príde. Vezmite fotoaparát, vyrazte von a začnite tvoriť. V rukách máte veľmi výkonný nástroj, takže jediným limitom je vaša predstavivosť.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber