skupina mužov filmujúca v mrazivých podmienkach

Walden – Krátky film s kinematografickým vzhľadom nasnímaný kamerou FX3 od spoločnosti Sony

Dennis Schmelz

Volám sa Dennis Schmelz a som profesionálny filmár z nemeckého Erfurtu. Vďaka svojej práci môžem navštevovať vzrušujúce miesta, stretávať zaujímavých ľudí a objavovať jedinečné príbehy. Do svojej práce vkladám množstvo úsilia, aby som vytvoril autentické, inšpirujúce a vizuálne strhujúce filmy. Svoju prácu nevnímam iba ako zamestnanie. Je pre mňa vášňou a užívam si všetky aspekty tvorby nového projektu. Vždy sa nájde príbeh, ktorý sa dá rozpovedať, a nová perspektíva, ktorá sa dá objaviť.

Walden

Chcel som pomocou kamery FX3 radu Cinema Line od spoločnosti Sony nahrať krátky film s kinematografickým vzhľadom, aby som všetkým ukázal, koľko možností ponúka aj taká malá kamera. Film odráža kontrast medzi naším rýchlym, digitálnym svetom a silou a tichom prírody, pričom zachytáva aj menej seriózne okamihy. Pôvodne som plánoval filmovať v Alpách, už som si aj vyhliadol nejaké dobré lokality, ale pre obmedzenia súvisiace s koronavírusom som to nemohol uskutočniť. Napokon som sa film rozhodol nahrať v nemeckom Durínsku, čo sa ukázalo ako správne rozhodnutie.

muž držiaci kameru fx3 od spoločnosti sony s pripevneným príslušenstvom

Photo: © Pascal Blaurock

Prvé dojmy zo snímania kamerou FX3 od spoločnosti

Sony Okamžite ma prekvapil štýl a konštrukcia kamery – je naozaj pevná a dizajn je skvelý. Ovládacie prvky a body na pripevnenie dodatočného príslušenstva, ako napríklad monitory a vysielače, sú premyslene rozmiestnené, vďaka čomu môžem pracovať rýchlo a efektívne.

Chladiace ventilátory sa starajú o to, aby sa kamera nikdy neprehriala, a profil S-Cinetone je príjemný bonus. Hoci som ho používal často, radšej mám profil S-Log3, ktorý najmä pri vysoko kontrastných scénach vytiahne z kamery mimoriadne široký dynamický rozsah.

Vďaka hornej rukoväti s dvomi portmi XLR je práca so zvukom pri snímaní celkom prirodzená. Pripomína mi to XLR box K3M, čo naozaj oceňujem. Navyše s rukoväťou môžem jednoduchšie snímať z nižších uhlov.

muž nahrávajúci nákladné vozidlo zo zadnej časti auta

Photo: © Pascal Blaurock

Vzhľad a objektívy použité počas snímania

Pri filmovaní sme používali množstvo pevných objektívov, aby sme zvýraznili filmový vzhľad a menšiu hĺbku poľa. Mal som šťastie, že som si pri predchádzajúcom projekte mohol vyskúšať objektív 35 mm f/1,4 GM, pretože sa mi s ním pri snímaní tohto filmu naozaj dobre pracovalo. Tiež sme používali objektív FE 50 mm f/1,4 ZA, ktorý ponúka nádherné jemné rozostrenie (bokeh), ako aj objektív FE 24 mm f/1,4 GM, ktorý sme použili pri širokouhlých záberoch v chate. Na dlhšie portrétové zábery som potreboval objektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou, aby som oddelil objekt od pozadia, a tak som použil objektív 85 mm f/1,4 GM. Objektív FE 135 mm f/1,8 GM sa zas hodil na rýchlejšie a presnejšie prechody pri automatickom zaostrovaní. Istú flexibilitu do filmu priniesli transfokačné objektívy FE 16 – 35 mm f/2,8 GM, 24 – 70 mm f/2,8 GM a FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS, ktoré sme používali najmä pri scénach s autom. A pri záberoch na zver sme potrebovali väčší dosah, tak sme použili objektívy FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM OSS a FE 200 – 600 mm f/5,6 – 6,3 G OSS. Spoločnosť Sony ponúka množstvo objektívov, vďaka ktorým môžete dať voľnosť svojej kreativite vo vybraných ohniskových vzdialenostiach. Navyše všetky jej objektívy úžasne spolupracujú s kamerami Sony.

muž filmujúci herca pomocou fotoaparátu alpha od spoločnosti sony

Photo: © Pascal Blaurock

Tipy na snímanie kamerou FX3 od spoločnosti

Sony a záver Možnosť otestovať kameru pred oficiálnym vydaním som si náramne užil. Kamera FX3 podľa mňa ukazuje, že ak chcete dosiahnuť filmovú kvalitu, nepotrebujete na to veľkú výbavu. Jej výkon a malá veľkosť sú toho živým dôkazom.

Vybrané produkty

Dennis Schmelz

Dennis Schmelz | Germany

„Vždy existuje príbeh, ktorý sa dá rozpovedať, alebo nový pohľad, ktorý možno objaviť.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber