Stelesnenie rozmanitosti

Terry Donnelly

Mnoho profesionálov začína bez zamerania a fotografuje všetky možné objekty, no väčšina si časom nájde jednu špecializáciu. Nie je to tak ale vždy. Terry Donnelly, ktorý pracuje s modelmi radu Alpha od spoločnosti Sony, fotografuje tie najrozličnejšie objekty – od architektúry cez šport a reklamu až po život v prírode. Napriek svojej rôznorodej špecializácii v týchto žánroch exceluje, získava klientov a vyhráva popritom rozličné ocenenia. Je to príbeh úspechu, ktorý vychádza z jednej jednoduchej, no nevyhnutnej veci – jeho lásky k tvorbe skvelých snímok.

terry donnelly sony alpha 9 širokouhlý portrét ženy v svadobných šatách stojacej v stodole

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 12-24mm f/4 G | 1/40s @ f/4.0, ISO 1000

„Vždy som mal pri fotografovaní veľa záujmov a zostalo mi to aj po tom, čo som sa mu začal venovať profesionálne. Nikdy som sa žiadnej veci nechcel vzdať, a hoci to tak nemusí vyhovovať každému, pre mňa to znamenalo, že som nadobudol rozličné zručnosti z odlišných typov prác. Vďaka tomu som mohol preskakovať z jednej veci na druhú. Ak teda pracujem pre tlačovú agentúru, dokážem jej dať typ snímok, ktorý potrebuje, a keď fotografujem interiéry hotelov, dokážem rýchlo prepnúť do tohto štýlu.“

terry donnelly sony alpha 9 ragbista v plnej rýchlosti s loptou

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/3200s @ f/2.8, ISO 200

Hoci je Terry rôznorodý ako objekty, ktoré fotografuje, jeho práca sa vyznačuje spoločnou estetikou. „Aj keď pracujem s rozličnými témami a zručnosťami, kľúčová hodnota zostáva rovnaká – vytvoriť niečo, čo má umelecký prínos,“ vysvetľuje.

Najdôležitejšou vecou, ktorá to Terrymu umožňuje dosiahnuť, je kompozícia. „Nech ide o akýkoľvek objekt, snažím sa ponúknuť iný pohľad a niečo pozoruhodné. Môžem to realizovať fotografovaním z nezvyčajnej výšky alebo uhla či výberom širokouhlého objektívu alebo teleobjektívu. Potom snímku vyplním obsahom tak, aby bola úderná,“ hovorí.

terry donnelly sony alpha 9 portrét ženy opierajúcej sa o klaviatúru klavíra

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 35mm f/1.4 ZA | 1/200s @ f/1.4, ISO 125

Ďalšia vec, ktorú Terry vždy využíva v snímkach, je dobré odlíšenie, aby objekt na zvolenom pozadí vynikol. Dosahuje ho viacerými spôsobmi, napríklad výberom objektívu, polohou pri snímaní, osvetlením objektu alebo použitím širokej clony na rozmazanie pozadia a izolovanie objektu.

terry donnelly sony alpha 7RII železná socha muža na pobreží v noci

© Terry Donnelly | Sony α7R II | 25s, ISO 50

„Každá z týchto vecí môže podľa mňa urobiť dobrý záber aj z toho najbežnejšieho objektu.“

Vďaka širokej škále objektov je jeho práca stále niečím nová a umožňuje mu využívať zručnosti z jednej disciplíny v druhej. „Je nemožné nepreniesť znalosti z jednej oblasti do druhej,“ vysvetľuje Terry. „Techniky snímania krajiny preto využívam aj pri architektúre a metódy snímania interiérov pri tvorbe portrétov. Koniec koncov, rovnaké kľúčové hodnoty fungujú v rámci širokej škály štýlov.“

terry donnelly sony alpha skáčuca gymnastka vo vzduchu so zavretými očami

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 85mm f/1.4 GM | 1/2500s @ f/1.4, ISO 1000

Je pochopiteľné, že fotograf pracujúci s rozličnými žánrami potrebuje fotoaparát, ktorý sa dokáže prispôsobiť prakticky akejkoľvek situácii. Z toho dôvodu Terry primárne používa telo fotoaparátu α9, hoci využíva aj model α7R III, ak chcú klienti využiť väčšie rozlíšenie.

„Fotoaparát α9 má všetko, čo potrebujem, a môžem sa naň plne spoľahnúť,“ hovorí. „Má napríklad režim série záberov s rýchlosťou 20 snímok/s, čo znamená, že dokážem dokonale zachytiť výraz tváre športovca, a systém automatického zaostrovania, ktorý na každej jednej snímke udrží pohyblivý objekt zaostrený, takže už viac nemusím dúfať, že najlepšia póza bude tá ostrá – všetky sú.“ Možnosť spoľahnúť sa na prvotriedne automatické zaostrovanie fotoaparátu α9 tiež znamená, že Terry môže fotografovať so širšími clonami a zaistiť odlíšenie objektu, ktoré je pre jeho snímky charakteristické.

terry donnelly sony alpha 9 ragbista, na ktorého útočí protivník

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 320

Začal fotiť aj za pomoci tichej uzávierky fotoaparátu α9, na ktorej vyzdvihuje najmä možnosť snímať golfistov pri zadnom švihu, čo s digitálnou zrkadlovkou skrátka možné nie je, ibaže by ste sa chceli dať vyhodiť z ihriska. „Výkon citlivosti ISO možno zvýšiť viac ako predtým a dosiahnuť rýchlosť uzávierky, ktorú pre akciu chcem. A potom je tu stabilizácia obrazu v rámci tela fotoaparátu, ktorá na opačnom konci spektra rýchlosti uzávierky znamená, že môžete jednoducho pridať efekty pohybu, napríklad metódou panning.“

terry donnelly sony alpha 9 traja ragbisti počas roztržky na ihrisku

© Terry Donnelly | Sony α9 | FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/3200s @ f/2.8, ISO 320

Terry hovorí, že aj hľadáčik a zadná obrazovka fotoaparátu α9 značne zmenili spôsob jeho práce.

„Možnosť vidieť záber predtým, než ho vytvorím, je absolútne úžasná a pomáha mi pracovať rýchlejšie a intuitívnejšie než predtým. Zároveň však znamená aj to, že mám lepší kontakt s objektom alebo klientom, s ktorým pracujem. Na rozdiel od práce s digitálnou zrkadlovkou už nemusím stláčať tlačidlo prehrávania, aby som sa presvedčil, že mám požadovanú expozíciu. Stačí mi pozerať sa na klienta alebo to, čo snímam, a udržiavať si kontakt, ktorý je kľúčovým pre dobrú fotografiu bez ohľadu na to, čo je na nej.“

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-9
Bezzrkadlový fotoaparát a9 Full Frame s vrstveným snímačom CMOS

ILCE-9

ILCE-7RM2
α7R II s obrazovým snímačom Full Frame so zadným osvetlením

ILCE-7RM2

SEL1224G
FE 12-24mm F4 G

SEL1224G

SEL35F14Z
Distagon® T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F14GM
FE 85 mm F1,4 GM

SEL85F14GM

SEL400F28GM
FE 400 mm F2,8 GM OSS

SEL400F28GM

Terry Donnelly
Alpha Universe

Terry Donnelly

Spojené kráľovstvo

Hoci fotografujem rozličné žánre, nachádzam prieniky medzi schopnosťami, ktoré na ne potrebujem, čo prispieva ku kvalite mojej práce. Vždy som mal rád rôzne fotografické žánre a som pevne presvedčený, že by sme mali fotografovať to, čo nás najviac baví, pretože to nám pomáha rásť.

Zobraziť profil


x